20:18 2020 Liepos 09
Tiesioginis eteris
 • USD1.1342
 • RUB80.0425
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (351)

  Tuo pat metu valstybės vadovas pagyrė Armėnijos Mecamoro AE, kuri buvo pastatyta dar sovietmečiu

  VILNIUS, gegužės 8 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda paprašė Armėnijos ministro pirmininko Nikolo Pašiniano pasidalinti sėkminga atominės elektrinės veiklos patirtimi su Baltarusija, praneša Prezidentūros spaudos tarnyba.

  Astravo AE, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Виктор Толочко

  Penktadienį jie surengė nutolinę konferenciją. Pokalbio metu diskutuota branduolinės saugos tema. 

  Nausėda teigiamai įvertino Armėnijos Mecamoro atominės elektrinės veiklos skaidrumo užtikrinimą — saugumo standartų ir ES streso testų rekomendacijų įgyvendinimą su tarptautinių ekspertų priežiūra. 

  Išreikštas susirūpinimas Baltarusijos Astravo atominės elektrinės saugumu ir skuba ją paleisti, neužtikrinus ES streso testų reikalavimų įgyvendinimo, ir lūkestis, kad Armėnija pasidalytų sėkminga atominės elektrinės veiklos patirtimi su Baltarusija ir pabrėžtų ES ekspertų priežiūros užtikrinimo svarbą. Atsižvelgdamas į tai, jis paminėjo padėtį aplink Astravo atominę elektrinę.

  "Išreikštas susirūpinimas Baltarusijos Astravo atominės elektrinės saugumu ir skuba ją paleisti, neužtikrinus ES streso testų reikalavimų įgyvendinimo, ir lūkestis, kad Armėnija pasidalytų sėkminga atominės elektrinės veiklos patirtimi su Baltarusija ir pabrėžtų ES ekspertų priežiūros užtikrinimo svarbą." — rašoma Prezidentūros pranešime.

  Baltarusija stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Gegužės pradžioje į AE statybos aikštelę pirmajam reaktoriui buvo pristatytas branduolinis kuras.

  Nuo pat projekto gyvavimo pradžios Lietuva pasisako kategoriškai prieš jį, kaltindama Minską "nesaugia statyba" ir pareikšdama, kad Baltarusijos AE kelia "grėsmę" Lietuvai. 

  Savo ruožtu Baltarusija atmeta visus kaltinimus, teigdama, kad objektas statomas, laikantis tarptautinių saugos reikalavimų. Kovo pradžioje Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) generalinio direktoriaus pavaduotojas Michailas Čudakovas pareiškė, kad agentūra neturi jokių techninių pretenzijų Baltarusijos atominei elektrinei, kuri statoma Gardino srityje.

  Armėnijos Mecamoro atominė elektrinė

  Atominė elektrinė buvo pastatyta netoli Mecamoro miesto Armėnijos TSR teritorijoje 1969–1977 metais. Objektą sudaro du energijos blokai su VVER-440 reaktoriais, jis gamina apie trečdalį visos šalies elektros.

  ES reikalavo konservuoti AE ir netgi siūlė tam finansavimą.

  Šiuo metu stotyje atliekami remonto darbai. Planuojama, kad jie bus baigti 2021 metais, tai prailgins elektrinės veikimo laiką bent iki 2026 metų. Darbai atliekami už vyriausybės kreditą iki 270 mln. dolerių ir grantą iki 30 mln.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (351)

  Dar šia tema

  Iš JAV nėra ko tikėtis? Lietuva iš visų jėgų laikosi prilipusi prie Astravo AE
  Į Astravo AE pristatytas branduolinis kuras
  Lietuva išsiuntė Baltarusijai notą, ragindama stabdyti Astravo AE paleidimą
  Tegai:
  Lietuva, Astravo AE

  Svarbiausios temos