17:12 2020 Liepos 02
Tiesioginis eteris
 • USD1.1200
 • RUB79.6793
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (348)

  EK atstovai pažymėjo, kad Baltarusija įsipareigojo tęsti bendradarbiavimą su ES branduolinės saugos reguliavimo institucija, įskaitant tam tikrą ENSREG peržiūrą, kaip įgyvendinamas Nacionalinio veiksmų planas

  VILNIUS, gegužės 12 — Sputnik. Atsakydama į Lietuvos ministrų paklausimą dėl branduolinės saugos reikalavimų užtikrinimo Baltarusijoje statomoje branduolinėje elektrinėje, Europos Komisija informavo apie artimiausių ES veiksmų planą dėl Astravo atominės elektrinės, praneša Energetikos ministerijos spaudos tarnyba. 

  EK laiške rašoma, kad į Baltarusiją vykusiai EK vadovaujamai misijai patvirtinta, kad Baltarusija yra įsipareigojusi įgyvendinti pagrindinius saugumo reikalavimus iki BE paleidimo.

  "Lietuvos pavojaus signalas dėl Astravo atominės elektrinės ES institucijų buvo išgirstas ir mes matome praktinius to žingsnius. EK atsakymą Lietuvai vertinu ir kaip pačios EK įsipareigojimą, užtikrinti, kad ES valstybių ir jos piliečių saugumas bus užtikrintas ir saugumo reikalavimai bus įgyvendinti iki Astrave statomos AE paleidimo", — teigia energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

  Ministras taip pat akcentavo, jog neįgyvendinus visų Baltarusijoje vykdomam atominės elektrinės projektui keliamų branduolinės saugos reikalavimų, atsakomybės našta kris ne tik ant Baltarusijos, bet ir ant procese dalyvaujančių ES institucijų.

  Už energetiką atsakingos ES komisarės Kadri Simson ir už kaimynystės ir plėtrą atsakingo ES komisaro Olivér Várhelyi laiške rašoma, kad Baltarusija įsipareigojo tęsti bendradarbiavimą su ES branduolinės saugos reguliavimo institucija (ENSREG), įskaitant tam tikrą ENSREG peržiūrą, kaip įgyvendinamas Nacionalinio veiksmų planas.

  Lietuvos energetikos ir užsienio reikalų ministrams adresuotame laiške nurodyta, kad balandžio pabaigoje EK pateikė detalų peržiūros planą ir šiuo metu laukiama Baltarusijos atsakymo. Savo ruožtu EK imasi parengiamųjų žingsnių dėl tolimesnių ENSREG veiksmų. 

  EK vadovaujama bendra su ENSREG ekspertais misija į Baltarusiją buvo surengta kovo mėnesį.

  Savaitės pradžioje Lietuvos energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas kreipėsi į Tarptautinę atominę energetikos agentūrą (TATENA) dėl to, kad į Astrave statomos atominės elektrinės aikštelę praėjusią savaitę buvo atgabentas branduolinis kuras neatsižvelgiant į tai, kad vis dar nėra pasirašytas susitarimas tarp Lietuvos ir Baltarusijos atsakingų institucijų dėl ankstyvojo pranešimo apie branduolinę avariją.

  Be to, buvo atkreipiamas dėmesys, kad Baltarusija vis dar nesutinka oficialiai pagal ES branduolinės saugos reguliavimo institucijos (ENSREG) procedūras įvertinti Nacionalinio veiksmų plano dėl ES streso testų rekomendacijų įgyvendinimo.

  Baltarusija stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Gegužės pradžioje į AE statybos aikštelę pirmajam reaktoriui buvo pristatytas branduolinis kuras.

  Astravo AE, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Виктор Толочко

  Nuo pat Astravo AE projekto gyvavimo pradžios Lietuva pasisako kategoriškai prieš jį, kaltindama Minską "nesaugia statyba" ir pareikšdama, kad Baltarusijos AE kelia "grėsmę" Lietuvai. 

  Savo ruožtu Baltarusija atmeta visus kaltinimus, teigdama, kad objektas statomas, laikantis tarptautinių saugos reikalavimų. Kovo pradžioje Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) generalinio direktoriaus pavaduotojas Michailas Čudakovas pareiškė, kad agentūra neturi jokių techninių pretenzijų Baltarusijos atominei elektrinei, kuri statoma Gardino srityje.

  Daugelis ekspertų pažymėjo, kad aštrus Vilniaus pasipriešinimas BelAE klausimu iš esmės kyla ne dėl techninės ar aplinkosaugos problemų ar saugos pusės, o dėl "skriaudos" dėl Ignalinos AE praradimo.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (348)

  Dar šia tema

  Į šalį atgabenta 4 milijonai kalio jodido tablečių
  Ekspertas: Lietuva dėl Astravo AE Baltarusijai jaučia "absoliučią neapykantą"
  Tegai:
  Baltarusija, Astravo AE, Europos Komisija (EK)

  Svarbiausios temos