21:06 2020 Liepos 11
Tiesioginis eteris
 • USD1.1276
 • RUB80.2104
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (353)

  Šalies valdžia tikisi, kad Latvija pasirašys politinį memorandumą dėl "nesaugios" energijos importo apribojimų

  VILNIUS, gegužės 12 — Sputnik. Lietuvos pozicija Astravo AE atžvilgiu yra girdima tiek Briuselyje, tiek kaimyninėse šalyse, sakė prezidento vyriausiasis patarėjas Jaroslavas Neverovičius. Apie tai praneša "Ekspress nedelia" su nuoroda į Lietuvos žiniasklaidą.

  Pasak Neverovičiaus, tai, kad kuras jau yra atvežtas į statybų aikštelę, "yra nelabai smagus dalykas", ypač turint omenyje, kad Minskas nepasirašė sutarties su Vilniumi dėl su atomine energetika susijusių incidentų informavimo ir įspėjimo.

  "Iš kitos pusės galime pasidžiaugti, kad mūsų siūlymai atkreipti dėmesį į tai, kas vyksta, tuoj pat už Lietuvos sienos ir Briuselyje, ir mūsų kaimynų sostinėse girdimi", — sakė šalies vadovo patarėjas.

  Pasak jo, dėl Astrave planuojamos gaminti elektros boikoto Lietuvą palaiko Estija ir Lenkija. Tokiai pozicijai anksčiau pritarė ir Ukrainos energetikos bei aplinkos apsaugos ministrė Olga Buslavec.

  "Mums taip pat labai svarbu, kad Latvija laikosi principingos pozicijos, kad saugumas yra pirmoje vietoje kalbant apie branduolinę energetiką. Apie tai taip pat ne vieną kartą Latvijos prezidentas pasisakė", — pažymėjo Neverovičius.

  Prezidento patarėjas pažymėjo, kad tarp trijų Baltijos valstybių ir Europos Komisijos yra suderintas politinis memorandumas, kuriame aptariama politinė deklaracija dėl "nesaugios ir nešvarios elektros importo ribojimo".

  "Nėra tame memorandume kol kas dar Latvijos parašo, tačiau svarbiausias dalykas, kad sutinkame, kad saugumas yra pagrindinis dalykas ir judant sparčiai su sinchronizacijos projektu iki 2025 metų pabaigos šitas klausimas bus savaime išspręstas", — pareiškė Neverovičius.

  Lietuva tikisi, kad Baltijos šalys netrukus pasirašys susitarimą, kad iki 2026 metų, kai jų tinklai bus sinchronizuoti su Europos tinklais, jos neįleis Baltarusijos energijos į regioną. Šalies energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas tikisi, kad Europos Komisija atliks svarbų vaidmenį dokumento pasirašymo procese.

  Ginčas dėl Baltarusijos AE

  Nuo pat Astravo AE projekto gyvavimo pradžios Lietuva pasisako kategoriškai prieš jį, kaltindama Minską "nesaugia statyba" ir pareikšdama, kad Baltarusijos AE kelia "grėsmę" Lietuvai. 

  Savo ruožtu Baltarusija atmeta visus kaltinimus, teigdama, kad objektas statomas, laikantis tarptautinių saugos reikalavimų. Kovo pradžioje Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) generalinio direktoriaus pavaduotojas Michailas Čudakovas pareiškė, kad agentūra neturi jokių techninių pretenzijų Baltarusijos atominei elektrinei, kuri statoma Gardino srityje.

  Daugelis ekspertų pažymėjo, kad aštrus Vilniaus pasipriešinimas BelAE klausimu iš esmės kyla ne dėl techninės ar aplinkosaugos problemų ar saugos pusės, o dėl "skriaudos" dėl Ignalinos AE praradimo.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (353)

  Dar šia tema

  Į Astravo AE pristatytas branduolinis kuras
  Ukraina patikino Lietuvą, kad nepirks Astravo AE elektros
  Ekspertas: Lietuva dėl Astravo AE Baltarusijai jaučia "absoliučią neapykantą"
  Tegai:
  Baltijos šalys, Briuselis, Astravo AE, Astravas, Lietuva

  Svarbiausios temos