20:09 2020 Liepos 05
Tiesioginis eteris
 • USD1.1224
 • RUB80.2153
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (349)

  Lietuvos vadovas paragino Europos Komisiją mobilizuoti visus jos jurisdikcijoje esančius instrumentus, siekiant, kad Baltarusija "užtikrintų ES streso testų reikalavimų įgyvendinimą iki elektrinei pradedant veiklą"

  VILNIUS, gegužės 15 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda paragino Europos Komisijos pirmininkę Ursulą von der Leyen asmeniškai įsitraukti į klausimus, susijusius su Baltarusijos atominės elektrinės sauga, rašoma Prezidentūros pranešime.

  Politikai telefonu kalbėjo ketvirtadienį ir aptarė situaciją su statoma atomine elektrine.

  Nausėda išreiškė Lietuvos susirūpinimą, kad "neišsprendus labai rimtų AE saugos problemų į aikštelę jau atvežtas branduolinis kuras". Jis paragino EK mobilizuoti visus jos jurisdikcijoje esančius instrumentus, siekiant, kad Minskas "užtikrintų ES streso testų reikalavimų įgyvendinimą iki elektrinei pradedant veiklą ir taip būtų užtikrintas ES piliečių saugumas".

  Be to, prezidentas EK pirmininkei papasakojo apie savo pokalbį su Baltarusijos prezidentu Aleksandru Lukašenka, kuris, pasak jo, sutiko priimti tarptautinius ekspertus atominės elektrinės saugai tikrinti.

  "Astravo AE Baltarusijoje yra visos ES branduolinės saugos klausimas, taip pat solidarumo, kolektyvinio reagavimo ir atsakomybės už ES piliečius išbandymas. Mes privalome garantuoti savo ir visų ES piliečių saugumą bei tai, kad trečiosiose šalyse, nesaugiose elektrinėse, pagaminta elektra nepatektų į ES vidaus rinką", — teigė Nausėda.

  Jis taip pat pristatė Lietuvos siekį tapti ES regioniniu civilinės saugos centru, skirtu branduoliniams ir radiaciniams incidentams suvaldyti.

  Ginčas dėl Baltarusijos AE

  Baltarusija stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Gegužės pradžioje į AE statybos aikštelę pirmajam reaktoriui buvo pristatytas branduolinis kuras.

  Nuo pat Astravo AE projekto gyvavimo pradžios Lietuva pasisako kategoriškai prieš jį, kaltindama Minską "nesaugia statyba" ir pareikšdama, kad Baltarusijos AE kelia "grėsmę" Lietuvai.

  Savo ruožtu Baltarusija atmeta visus kaltinimus, teigdama, kad objektas statomas, laikantis tarptautinių saugos reikalavimų. Kovo pradžioje Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) generalinio direktoriaus pavaduotojas Michailas Čudakovas pareiškė, kad agentūra neturi jokių techninių pretenzijų Baltarusijos atominei elektrinei, kuri statoma Gardino srityje.

  Daugelis ekspertų pažymėjo, kad aštrus Vilniaus pasipriešinimas BelAE klausimu iš esmės kyla ne dėl techninės ar aplinkosaugos problemų ar saugos pusės, o dėl "skriaudos" dėl Ignalinos AE praradimo.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (349)

  Dar šia tema

  Lietuva prašo TATENA tinkamai reaguoti į "netoleruotiną situaciją" Baltarusijoje
  EK pateikė Lietuvai artimiausių veiksmų planą dėl Astravo AE
  Lietuva pareiškė, kad jos pozicija dėl Astravo AE "yra girdima" Briuselyje ir Baltijoje
  Tegai:
  Lietuva, Ursula von der Leyen, Astravo AE, Gitanas Nausėda

  Svarbiausios temos