13:12 2020 Liepos 04
Tiesioginis eteris
 • USD1.1224
 • RUB80.2153
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (350)

  Pirmadienį Lietuvos vadovas kalbėjosi telefonu su Europos Vadovų Tarybos pirmininku Šarliu Mišeliu

  VILNIUS, gegužės 19 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda kreipėsi į Europos Vadovų Tarybos pirmininką Šarlį Mišelį dėl Baltarusijos atominės elektrinės saugos, praneša Prezidentūros spaudos tarnyba.

  Politikai pirmadienį kalbėjosi telefonu. Jie aptarė ES Rytų partnerystės iniciatyvas, Astravo AE įgyvendinimą, derybas dėl Daugiametės finansinės programos ir Europos atsigavimo fondo.

  Nausėda išreiškė susirūpinimą dėl branduolinio kuro pristatymo į Astravo AE aikštelę, "atominės elektrinės neatitikimų ES streso testų reikalavimams".

  "Akcentuota būtinybė įgyvendinti praėjusių metų gruodžio mėn. EVT išvadas, nurodančias, kad visi trečiosiose šalyse veikiantys įrenginiai atitiktų aukščiausius tarptautinius aplinkosauginius ir branduolinės saugos reikalavimus", — pranešė prezidento spaudos tarnyba.

  Prezidentas paprašė Mišelio panaudoti visus ES institucijų instrumentus, išnaudoti visus svertus siekiant, kad Baltarusija užtikrintų  ES streso testų reikalavimų įgyvendinimą. Praėjusią savaitę Nausėda su tuo pačiu raginimu kreipėsi į Europos Komisijos pirmininkę Ursula von der Leyen.

  Pokalbyje su Europos Vadovų Tarybos pirmininku šalies vadovas pabrėžė projekto, skirto Baltijos šalių energetikos sistemoms sinchronizuoti su kontinentinės Europos tinklais, įgyvendinimo svarbą, taip pat priminė, kad "trečiosiose šalyse nesaugiose elektrinėse pagaminta elektra neturėtų patekti į ES vidaus rinką".

  Prezidentas taip pat pristatė Lietuvos siekį tapti ES regioniniu civilinės saugos centru, skirtu suvaldyti branduoliniams ir radiaciniams incidentams.

  Be to, Nausėda Mišeliui papasakojo apie Rytų partnerystės šalių vadovų dvišalių derybų metu išsakytą požiūrį į programos prioritetus, tikslus ir pasirengimą reformai. Anot Nausėdos, aukščiausiojo lygio susitikimas, kuriame dalyvautų visos ES valstybės narės, gali būti svarbus signalas Rytų partnerystės programos dalyviams, ypač tiems, kurie siekia politinės asociacijos ir ekonominės integracijos.

  Ginčas dėl Baltarusijos AE

  Baltarusija stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Gegužės pradžioje į AE statybos aikštelę pirmajam reaktoriui buvo pristatytas branduolinis kuras.

  Nuo pat Astravo AE projekto gyvavimo pradžios Lietuva pasisako kategoriškai prieš jį, kaltindama Minską "nesaugia statyba" ir pareikšdama, kad Baltarusijos AE kelia "grėsmę" Lietuvai.

  Savo ruožtu Baltarusija atmeta visus kaltinimus, teigdama, kad objektas statomas, laikantis tarptautinių saugos reikalavimų. Kovo pradžioje Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) generalinio direktoriaus pavaduotojas Michailas Čudakovas pareiškė, kad agentūra neturi jokių techninių pretenzijų Baltarusijos atominei elektrinei, kuri statoma Gardino srityje.

  Daugelis ekspertų pažymėjo, kad aštrus Vilniaus pasipriešinimas BelAE klausimu iš esmės kyla ne dėl techninės ar aplinkosaugos problemų ar saugos pusės, o dėl "skriaudos" dėl Ignalinos AE praradimo.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (350)

  Dar šia tema

  Ekspertas: Lietuvos skundas netrukdys paleisti Baltarusijos AE
  Lietuva pareiškė apie Baltarusijos elektros reikšmės sumažėjimą Baltijos šalių rinkoje
  Nausėda paprašė EK pirmininkės asmeniškai įsitraukti į Astravo AE klausimus
  Tegai:
  Europos Vadovų Taryba, Astravo AE, Gitanas Nausėda

  Svarbiausios temos