09:08 2020 Gegužės 27
Tiesioginis eteris
 • USD1.0975
 • RUB77.7494
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą

  Maskva simetriškai atsakys į visus JAV veiksmus, kurie drumsčia saugumo sritį, mano karo ekspertas Viktoras Litovkinas

  VILNIUS, gegužės 22 — Sputnik. Amerikiečiai pasirengę pasitraukti iš tarptautinių susitarimų, kad "nevaržytų savo veiksmų". Visos sutartys suvokiamos kaip JAV suvaržymas ir Vašingtonas nori sudaryti naujus susitarimus tik savo sąlygomis, interviu Sputnik Lietuva sakė karo ekspertas, buvęs pulkininkas Viktoras Litovkinas.

  "Kodėl NATO generolai nerimauja dėl amerikiečių pasitraukimo iš šios sutarties? Nes jie negalės skraidyti virš Rusijos ir tikrinti, kiek jos turima informacija atitinka tai, kas vyksta Rusijos teritorijoje. Amerikiečiai neleis skraidyti virš jų teritorijos — mes [Rusija] neleisime amerikiečiams skraidyti virš savo. Mes neleisime ir JAV sąjungininkams iš NATO skraidyti... NATO netenka galimybės kontroliuoti Rusiją, lygiai taip pat, kaip ir Rusija netenka galimybės kontroliuoti NATO. Pasitikėjimas tarp mūsų mažės", — sakė Litovkinas.

  Pasak jo, padidės netyčinių veiksmų arba įtarimų dėl netyčinių veiksmų rizika, o tai padidins ginkluoto konflikto riziką, ekspertas pridūrė, kad tai niekam nepatinka.

  Tuo tarpu, eksperto manymu, Europos sąjungininkai, o tiksliau — JAV "vasalai", nepaisant to, kad puikiai supranta situacijos sudėtingumą, niekada "prieš poną nešokinės" ir nepraleis progos apkaltinti Rusiją.

  Jungtinės Valstijos svarstys papildomų Rusijos teritorijos nuotraukų teikimą sąjungininkams po to, kai ši pasitrauks iš Atviro dangaus sutarties, pranešė RIA Novosti su nuoroda į Pentagono pareiškimą.

  JAV anksčiau paskelbė, kad oficialiai praneš Atviro dangaus sutarties šalims apie savo pasitraukimą gegužės 22 dieną, po šešių mėnesių jos bus atleistos nuo įsipareigojimų pagal šį dokumentą. Kaip priežastį JAV įvardijo tariamą Rusijos sutarties sąlygų nesilaikymą.

  Tačiau kartu prezidentas Donaldas Trampas neatmetė, kad sprendimas gali būti pakeistas, jei Maskva pradės vadovautis dokumentu. Rusija paneigė JAV kaltinimus dėl sutarties pažeidimo.

  Atviro dangaus sutartis buvo pasirašyta 1992 metais ir tapo viena iš pasitikėjimo stiprinimo priemonių Europoje po šaltojo karo. Ji veikia nuo 2002 metų ir leidžia dalyvaujančioms šalims atvirai rinkti informaciją apie viena kitos ginkluotąsias pajėgas ir veiklą. Susitarimo šalys — 34 valstybės.

  Dar šia tema

  Lavrovas: matyt, JAV jau nusprendė pasitraukti iš Atviro dangaus sutarties
  JAV pagyrė Rusiją už bendradarbiavimą pagal Atviro dangaus sutartį
  Rusija nesitrauks iš Atviro dangaus sutarties
  Tegai:
  NATO, Rusija, JAV

  Svarbiausios temos