22:28 2020 Rugpjūčio 14
Tiesioginis eteris
 • USD1.1813
 • RUB86.5850
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą

  Rusijos užsienio reikalų ministerija neatmeta galimybės, kad JAV ketina atsiimti savo parašą iš Visuotinės branduolinių bandymų draudimo sutarties, o tada galima labai greitai pasirengti branduoliniams bandymams

  VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. Atgaivinti poligonai, atominių sprogimų "grybai" ir naujosios ginklavimosi varžybos — Vašingtonas rimtai svarsto galimybę atnaujinti branduolinių ginklų bandymus po beveik 30 metų pertraukos. Nuo 1992 metų specialiųjų kovinių galvučių detonavimas buvo modeliuojamas tik kompiuteriuose. Kuo pasauliui gresia Amerikos iniciatyva, rašo RIA Novosti autorius Nikolajus Protopopovas.

  Sena schema

  Aukšto rango JAV ir Pentagono administracijų pareigūnai branduolinius bandymus laiko viena iš spaudimo Rusijai ir Kinijai priemonių derybose dėl ginklų kontrolės. Pretekstas buvo, kaip jau nutikdavo anksčiau, neįrodyti JAV kaltinimai kitoms valstybėms pažeidus tarptautinius susitarimus.

  Visų pirma, balandžio mėnesį Valstybės departamentas Kongresui pateikė metinę ataskaitą, kurioje teigiama, kad Rusija tariamai ne visada praneša Vašingtonui apie branduolinius eksperimentus, nors ji buvo įpareigota tai padaryti pagal TSRS ir JAV susitarimą dėl požeminių bandymų apribojimo. Valstybės departamentas taip pat apkaltino Kiniją slaptais branduoliniais bandymais. Amerikos analitikai yra susirūpinę dėl klestinčios KLR veiklos Lobnorsko mokymų aikštelėje.

  Rusijos užsienio reikalų ministerija neatmeta galimybės, kad JAV ketina atsiimti savo parašą iš Visuotinės branduolinių bandymų draudimo sutarties (CTBT).

  "Schema yra suprantama: pirma, kitiems keliami fiktyvūs kaltinimai, tada paruošiamas pagrindas bet kokiems gana akivaizdiems administracijos veiksmams", — sakė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova.

  Galutinis sprendimas dar nepriimtas, tačiau, aišku, jie toliau svarstys šį klausimą. Iniciatyva jau buvo smarkiai kritikuojama ne tik Rusijos, bet ir JAV ekspertų. Pavyzdžiui, ne pelno siekiančios Ginklų kontrolės asociacijos vykdomasis direktorius Daryl'as Kimball'as pavadino tokį žingsnį kvietimu kitoms branduolinėms šalims sekti JAV pavyzdžiu ir numatė precedento neturinčias strategines ginklavimosi varžybas.

  Anot "Valdai" analitikos centro karo eksperto Artiomo Kurejevo, JAV branduoliniai bandymai ne tik pagilins prarają Rusijos ir Amerikos santykiuose, bet ir bus labai neigiamai suvokiami Europoje.

  "Vargu ar net patys ištikimiausi JAV partneriai — Didžioji Britanija ir Vokietija — tam pritars, — interviu RIA Novosti sakė Kurejevas. — Kita vertus, tokie bandymai leistų Rusijai ir Kinijai šiek tiek pagerinti savo įvaizdį pasaulio arenoje, savo noru atsisakius bet kokių atominių sprogimų atnaujinimo".

  Laipsniškas sunaikinimas

  Rusijos karo mokslų akademijos narys Sergejus Sudakovas mano, kad šiandien niekas netrukdo JAV vienašališkai pasitraukti iš CTBT.

  "Bet kokių tarptautinių susitarimų ir organizacijų, kurios, Vašingtono nuomone, slopina JAV vystymąsi, jiems dabar tiesiog nereikia, — sako jis. — JAV pasitraukė iš INF sutarties ir praktiškai nutraukė START-III sutartį — nenori jos atnaujinti. Toliau buvo Atviro dangaus sutartis. JAV pasitraukimą iš CTBT Rusija turės priimti kaip savaime suprantamą dalyką. Vakarai labai gerai supranta, kad pasaulio santvarka dabar kitokia ir galima veikti savarankiškai. Manau, kad kita sutartis, iš kurios amerikiečiai pasitrauks, bus susitarimas dėl ginklų paleidimo į kosmosą".

  Sudakovas pažymėjo, kad pasirengti branduoliniams bandymams galima labai greitai.

  "Yra du taškai JAV žemėlapyje, į kuriuos Rusija niekada nebuvo įleista pagal Atviro dangaus sutartį: Aleutų salos ir Havajai, —  pabrėžė ekspertas. — Vargu ar Jungtinės Valstijos pradės sprogdinti Havajų salose, tačiau visai galima dalykas Aleutų salos. Poligonai niekur nedingo. Nevadoje tai visai ne problema — net net nereikia jo atgaivinti. Jis uždarytas tik formaliai".

  Prisiminkite, kad JAV pastaraisiais metais rimtai ėmėsi savo branduolinių pajėgų. Vienas iš šios programos etapų yra "Ohajo" strateginių povandeninių laivų aprūpinimas raketomis su branduolinėmis galvutėmis, kurių pajėgumas siekia penkias kilotonas. Keturiolikoje povandeninių laivų amerikiečiai planuoja dislokuoti vieną ar dvi balistines raketas su taktiniais užtaisais. Naujasis ginklas yra skirtas suvienodinti potencialą su Rusijos, kuri, Pentagono skaičiavimais, turi daug mažo dydžio branduolinių šaudmenų. JAV kariuomenė įsitikinusi, kad Maskva gali panaudoti taktinius branduolinius ginklus, jei sugenda įprastiniai ginklai. Be to, ekspertai mano, kad mažos kovinės galvutės yra skirtos smogti nebranduolinėms šalims.

  Ekspertai įsitikinę: amerikiečiai nori patys įsitikinti, kad mažesni šaudmenys suteiks didesnį efektyvumą. Naujos kartos sumažintos galios B61-12 branduolinės bombos bus sandėliuojamos taip pat ir JAV europietiškose bazėse. Pagrindinis skirtumas tarp B61-12 ir ankstesnių versijų yra speciali nutaikymo sistema. Tai yra, iš nekontroliuojamo "ruošinio" bomba virto aukšto tikslumo ir reguliuojamu šaudmeniu.

  "JAV ketina parodyti pasauliui modifikuotą aviacijos bombą, paverstą valdomu ginklu, — teigė Kurejevas. — Amerikiečiai ją išbandė dar praėjusiais metais, tačiau be branduolinės kovinės galvutės. Aš išdrįsiu spėti, kad ji gali būti naudojama pratybų tikslais kaip priešbunkerinis ginklas ar net kaip atskiras ginklas, skirtas giliai dislokuotiems taikiniams sunaikinti."

  Politinis žingsnis

  Visuotinė branduolinių bandymų draudimo sutartis galioja nuo 1996 metų. Ją pasirašė daugiau nei 180 valstybių. Tačiau ne visos, įskaitant JAV, ratifikavo. Todėl iš esmės Vašingtono rankos yra nesurištos.

  "Pati sutartis iš esmės jau negyva, — sako Kurejevas. — Izraelis ir JAV jos neratifikavo, o trys naujos branduolinio klubo narės — Indija, Pakistanas ir KLDR — tiesiog nieko nepasirašė. Taigi, tai greičiausiai ne sutartis, o deklaracija apie ketinimus, geros valios gestas".

  RIA Novosti apklausti ekspertai mano, kad prezidento Donaldo Trampo komanda rinkimų kampanijoje gali panaudoti atominių sprogimų retoriką.

  "Tradicinis Trampo rinkėjas konservatorius labai gerai užims "ryžtingą Baltųjų rūmų savininko poziciją", — pabrėžia Kurejevas. — Baltieji rūmai parodys pasirengusiems balsuoti už Trampą, kad jie elgiasi neatsižvelgdami į tarptautinį spaudimą ir iškėlė šalies gynybos svarbą."

  Lieka klausimas, ką būtent Pentagonas nori patirti, kad padarytų įspūdį rinkėjams ir gautų praktinius rezultatus, kurių neįmanoma apskaičiuoti kompiuteryje. Akivaizdu, kad branduoliniai sprogimai Nevadoje ar Aliaskoje sukels protestų bangą. Sprogimas Aleutų salose prie Rusijos sienų padarys dar vieną smūgį jau ir taip prastiems Rusijos ir Amerikos santykiams.

  Dar šia tema

  "Jo neįmanoma aptikti": kokią grėsmę kelia Rusijai naujausi JAV povandeniniai laivai
  "Arčiau nėra kur": į kurią šalį JAV nori perkelti savo branduolinį arsenalą
  Šėtoniškas ginklas: Rusija turi kai ką sukaupusi "orbitiniam bombardavimui"
  Pentagonas: JAV gali paruošti branduolinius bandymus "per kelis mėnesius"
  Rusijoje įvardytos branduolinio atgrasymo politikos sąlygos
  Tegai:
  branduolinis ginklas, branduolinė bomba, JAV

  Svarbiausios temos