16:39 2020 Liepos 09
Tiesioginis eteris
 • USD1.1286
 • RUB80.4584
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (350)

  Linkevičius teigia, jog manantys, kad su pigia elektra iš šitos situacijos galima išeiti kaip nugalėtojams, klysta

  VILNIUS, birželio 4 — Sputnik. Baltijos šalių susitarimas dėl atsisakymo pirkti elektrą iš Astravo AE — "balansavimas tarp geopolitikos ir kainų", pareiškė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Apie tai pranešė "Ekspress nedelia".

  "Čia yra balansavimas tarp politikos, ir netgi tarp geopolitikos, ir kainų. Mes diskutavome apie pigesnę dešrą kažkada anksčiau ir kiek ji kainuoja iš tikrųjų, tai čia kažkas irgi panašaus. Čia iš tikrųjų procesas yra didesnis: jeigu mes tikrai norime desinchronizuoti savo elektros tinklus su Rytais ir sinchronizuoti su Vakarų Europa, turime užsibrėžę tikslą 2025 metus, matome, kaip sunkiai sekasi tą daryti, tai iš tikrųjų yra geopolitinės pastangos ir ne tik pigi elektra", — sakė ministras.

  Linkevičius teigia, jog manantys, kad su pigia elektra iš šitos situacijos galima išeiti kaip nugalėtojams, klysta.

  "Todėl ir turime matyti, kad kažkas turi įvykti tam tikra sąskaita", — sakė užsienio reikalų ministras.

  Ministras pažymėjo, kad panaši dilema buvo sprendžiama ir dėl suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo, tačiau tai, pasak jo tapo "geopolitiniu lūžiu", atsikratant energijos išteklių tiekimo monopolio.

  Linkevičiaus teigimu, derybos su Baltijos šalimis bus tęsiamos. Taip pat būtina į jas aktyviau įtraukti Europos Komisiją.

  Trečiadienį Vyriausybė nenusprendė dėl Baltijos šalių bendro susitarimo prekiaujant elektra su Baltarusija ir kitomis trečiosiomis šalimis.

  Opoziciniai konservatoriai priekaištauja energetikos ministrui Žygimantui Vaičiūnui, kad šis siūlo mažiau ambicingą ir potencialiai žalingą Lietuvai susitarimą su Latvija ir Estija, kurios, užuot kartu nepirkusios elektros iš Astravo AE, dabar tik palaikytų Lietuvos pasiryžimą boikotuoti baltarusišką elektrą.

  Savo ruožtu, Vaičiūnas mano, kad prieš pradedant jėgainės statymą, reikia turėti bent kokį susitarimą ir naują prekybos elektra su trečiosiomis šalimis metodiką, būtina ieškoti visoms šalims priimtino kompromiso. Trijų Baltijos šalių susitarimui, numatančiam, kad visos jos nepirks Astravo AE elektros, priešinasi Latvija.

  Astravo AE statyba

  Baltarusija, dalyvaujant "Rosatom", stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug 50 kilometrų nuo Vilniaus. Gegužės pradžioje į objektą buvo pristatytas branduolinis kuras pirmajam jėgainės blokui.

  Anksčiau Baltarusijos energetikos viceministras Michailas Michadiukas teigė, kad fizinį pirmojo atominės elektrinės bloko paleidimą planuojama pradėti šių metų liepą.

  Lietuva aktyviai priešinasi projektui, BelAE vadindama "grėsme" nacionaliniam saugumui. Be to, Vilnius pasisako prieš energijos eksportą iš jėgainės ir visuotinai ragina kaimynines valstybes nepirkti elektros iš stoties.

  Daugelis ekspertų pažymėjo, kad aštrus Vilniaus pasipriešinimas BelAE klausimui iš esmės kyla ne dėl techninės ar aplinkosaugos problemos, o dėl "nuoskaudos" už Ignalinos AE praradimą ir iš baimės prarasti savo jau ir taip silpnas pozicijas energetikos rinkoje.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (350)

  Dar šia tema

  Laikas reikalauti kompensacijos už BelAE
  Ekspertas paaiškino, kodėl nereikėtų bijoti atominės elektrinės statybų
  Kovo 11-osios akto signataras paskelbė apie "Lietuvos pralaimėjimą" BelAE klausime
  Tegai:
  Linas Linkevičius, Astravo AE

  Svarbiausios temos