07:43 2020 Rugpjūčio 11
Tiesioginis eteris
 • USD1.1763
 • RUB86.6154
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą

  Tūkstančiai karių, šimtai tankų, koviniai lėktuvai ir "išpuolių" iš Rytų "grėsmė" — didelės apimties pratybos "Defender Europe 2020" pačiame įkarštyje

  VILNIUS, birželio 15 — Sputnik. JAV turi dar kartą patvirtinti savo pasirengimą remti sąjungininkus Europoje. Pagrindinis pratybų uždavinys yra prasiveržimas pro didelius vandens užtvarus. Apie tai, kodėl Vakarai vėl "kariauja" prie Rusijos sienų, — RIA Novosti medžiagoje.

  Pati ištikimiausia sąjungininkė

  Didžiausios NATO pratybos per 25 metus buvo suplanuotos pavasarį, tačiau dėl koronaviruso pandemijos buvo atidėtos birželio mėnesiui. Remiantis oficialiais pranešimais, strateginis pratybų tikslas yra parodyti JAV atsidavimą Šiaurės Atlanto aljansui ir jų "beatodairišką ryžtą remti Europos sąjungininkes".

  Buvo manoma, kad JAV per Vokietiją perkels apie 20 tūkstančių karių į Europą, kad sustiprintų jau dislokuotą kontingentą. Iš viso Pentagonas pratyboms skyrė apie 37 tūkstančius karių. Dabar planai buvo šiek tiek pakoreguoti. Pagrindinė pratybų dalyvė buvo viena iš labiausiai atsidavusių Vašingtono sąjungininkių — Lenkija.

  Būtent čia kitą dieną pradėjo tūpti transporto lėktuvai su amerikiečių kareiviais ir įranga. Dravsko poligone šeši tūkstančiai kariškių, iš kurių du tūkstančiai yra lenkai, "didins strateginį pasirengimą ir bendradarbiavimą sparčiai dislokuodami JAV karius Europoje".

  "Žinoma, epidemija pakeitė mūsų planus, bet svarbiausia yra tai, kad greitai prisitaikėme prie aplinkybių, — sakė Lenkijos krašto apsaugos ministras Mariušas Blaščakas. — Lenkijos armija nė akimirkai neprarado kovinio pasirengimo."

  Atvežta daugiau nei šimtas tankų ir du šimtai šarvuočių, artilerijos, oro gynybos sistemos, orlaiviai ir sraigtasparniai — beveik du tūkstančiai įrangos vienetų. Lenkijos ir Amerikos kariuomenės vykdys keletą bendrų karinių operacijų.

  Pagrindinis taktinis epizodas yra vandens kliūčių įveikimas dalyvaujant tankų ir oro pajėgų kariams ir perėjimas į kontrataką. "Valdai" analitikos klubo karo ekspertas Artiomas Kurejevas mano, kad tai yra pagrindinis dalykas "Defender Europe 2020" pratybose.

  "Kariniu požiūriu Čekijos, Lenkijos ir Lietuvos kariuomenei vėl bus surengti mokymai apie amerikiečių karinės įrangos, kurią reikia įsigyti, naudojimą, — aiškina ekspertas RIA Novosti. — Tačiau politiškai tai rodo NATO pasirengimą invazijos atveju išstumti iš aljanso teritorijos priešo kariuomenę, forsuojant Nemuną ir Dauguvą".

  Sutrikusi Baltija

  Beveik tuo pat metu Baltijos jūroje prasidėjo didelio masto karinės jūrų pratybos "Baltops 2020", kuriose dalyvauja 18 šalių, trys dešimtys karo laivų ir maždaug tiek pat lėktuvų. Tokie manevrai čia vyksta kasmet jau 49 metus.

  "Baltops" turi labai gynybinę legendą — priešvandeninės ir priešlėktuvinės gynybos organizavimą, priešmininę kovą bei karinio jūrų laivyno blokadą", — pabrėžia ekspertas. Šias pratybas įdomu stebėti, juk pagal NATO logiką Rytų Europa taip pat turi atlikti laivyno operacijas, parodydama Estijos, Latvijos ir Lietuvos elektoratui, kad aljansas neleis Rusijos jūrų pėstininkams išsilaipinti Saremos, Jūrmalos ir Palangos pakrantėse".

  Verta paminėti, kad visos šalys turi teisę į karines pratybas regione. Tačiau pastaraisiais metais JAV ir NATO pratybos labai priartėjo prie Rusijos sienų, o Vakarų politikai jas naudoja kaip pasiteisinimą ardydami santykius su Maskva.

  "Be abejo, didelis tarptautinis karinis blokas turi tobulinti ginkluotųjų pajėgų sąveiką, — sako Kurejevas. — Tačiau daugumos pratybų legenda, be abejo, yra tam tikro Rytų Europos kaimyno išpuolis. Pagal karinį potencialą jis panašus į Rusiją. Tai, be abejo, byloja ne apie pačius geriausius Rusijos ir NATO santykius, tik legenda skirta ne tiek kariuomenei, kiek miestelėnams. Konservatyvus, nacionalistiškai nusiteikęs Baltijos šalių, Lenkijos ir Čekijos elektoratas turi būti tikras, kad sąjungininkai apsaugos juos nuo Rusijos lokio — potencialaus priešininko, kurį patogu apkaltinti dėl daugybės vidaus politinių ir ekonominių problemų".

  Tiek Rusijos užsienio reikalų, tiek Gynybos ministerija reaguoja į savo kolegų iš Vakarų veiksmus, ragindami juos sumažinti įtampą ir išvesti savo kariuomenę toliau nuo sienų bent jau minint 75-ąsias pergalės prieš nacistinę Vokietiją metines.

  "Ne paslaptis, kad NATO pratybos rengiamos pagal Šaltojo karo sekimo dokumentą ir buvo suprojektuotos taip, kad krito aktyvumo pikas, t. y. kai bus didžiausia įrangos ir personalo sankaupa, numatyta maždaug gegužės 9 dienos laikotarpiu. Tai yra faktas", — sakė Rusijos užsienio reikalų viceministras Aleksandras Gruška.

  Diplomatas pažymėjo, kad NATO pratybos vyksta viena po kitos. Žvalgybiniai orlaiviai vis dažniau skraido ties Rusijos sienomis, ypač virš Baltijos ir Juodosios jūros. Jis taip pat prisiminė neseniai įvykusią JAV karinio jūrų laivyno invaziją į Barenco jūrą, ko nebuvo nutikę nuo devintojo dešimtmečio vidurio.

  Apeinant sutartis

  Rusijos diplomatai ir kariškiai siūlo atsisakyti didelių pratybų netoli sienų, susitarti dėl minimalaus atstumo artėjant prie orlaivių ir laivų, taip pat naudoti atsakiklius skraidant kariniams orlaiviams Baltijos šalyse. Tačiau niekas to negirdi.

  Be to, Rusijos užsienio reikalų ministerija įsitikinusi, kad NATO karinė veikla po pandemijos tik sustiprės. Anot Kurejevo, laivynas atliks rimtą vaidmenį remdamas sausumos aljanso pajėgas.

  Nepaisant to, "Baltops 2020" ir "Defender Europe 2020" pagal mastą nepalyginamos su Šaltojo karo laikų pratybomis, kai Varšuvos pakto organizacija ir Šiaurės Atlanto aljansas sutelkdavo daugiau nei šimto tūkstančių žmonių kariuomenę. Pvz., 1967 metais pratybose "Dnepr" dalyvavo daugiau nei pusantro milijono kariškių, o 1981 metais pratybose "Zapad" treniravosi daugiau nei 100 tūkst. 1982 metais buvo surengtos pratybos "Skydas-82", kuriose, kaip nurodoma legendoje, Tarybų Sąjunga sudavė prevencinį branduolinį smūgį prieš NATO.

  "Tuomet reikėjo parodyti priešui savo karinį potencialą ir sugebėjimą efektyviai atremti išpuolį, — prisimena Kurejevas. — Amerikiečių atsakas buvo pratybos "Patyręs lankininkas 1983", komandos ir štabo žaidimas naujiems kodams, ryšių sistemoms išbandyti ir aukščiausiems pareigūnams evakuoti kilus branduoliniam konfliktui. Tai apskritai pastatė Varšuvos pakto šalis ir NATO ant karo slenksčio. Maskva pasirengimą pratyboms ir intensyvias derybas tarp Londono, Bonos ir Vašingtono suprato kaip smūgio Sovietų Sąjungai aptarimą."

  Planuodama pratybas, NATO dažnai pažeidžia tarptautinius susitarimus. Visų pirma, 8-ajame Vienos dokumento "Dėl pasitikėjimo ir saugumo stiprinimo priemonių", pasirašyto 2011 metais, straipsnyje numatyta daug didelio masto pratybų apribojimų, susijusių su išankstiniais pranešimais. Tačiau NATO mėgsta pristatyti savo mokymus kaip nepriklausomų pratybų seriją skirtingose ​​šalyse.

  Vakarai tiesiog nepaiso susitarimų, o Rusija arba praneša apie pratybas, arba vykdo jas toli nuo sienų. Pavyzdžiui, šiemet numatytos "Kaukazo 2020" pratybos vyks Volgos regione ir Šiaurės Kaukaze.

  NATO pajėgos Baltijos šalyse
  © Sputnik /
  NATO pajėgos Baltijos šalyse

  Dar šia tema

  Baltarusija nenukrypo nuo reagavimo į NATO pratybų prie savo sienų plano
  Lenkijoje prasidėjo Amerikos kariuomenės perkėlimo į Europą pratybos
  JAV įvertino įtampos su Rusija didėjimo tikimybę dėl pratybų Baltijos šalyse
  Tegai:
  pratybos, NATO

  Svarbiausios temos