18:39 2020 Gruodžio 04
Tiesioginis eteris
 • USD1.2159
 • RUB90.0679
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (474)

  Latvijos užsienio reikalų ministras priminė, kad derybos dėl bendros BelAE deklaracijos buvo sunkios, todėl Lietuva turėtų pritarti suderintam variantui

  VILNIUS, birželio 15 — Sputnik. Pirmadienį į Vilnių atvykęs Latvijos užsienio reikalų ministras Edgaras Rinkevičius paragino Lietuvos vyriausybę patvirtinti suderintą ekonomikos ir energetikos ministrų lygiu elektros energijos prekybos deklaraciją po Baltarusijos AE Astrave paleidimo.

  "Tai, kas buvo pasiūlyta, yra geriausias visų pusių kompromisas. Šiuo aspektu raginu Lietuvos vyriausybę tai priimti, nes diskusijos nebuvo lengvos", — spaudos konferencijoje sakė Rinkevičius.

  Jis patikino, kad suderintam kompromisui taip pat buvo sunku pritarti Latvijos vyriausybėje, kur, pasak jo, vyrauja labai skirtingos nuomonės šiuo klausimu.

  Gegužę Lietuvos energetikos ministras kartu su Latvijos ir Estijos ekonomikos ministrais pateikė suderintą politinę deklaraciją dėl elektra prekybos su trečiosiomis šalimis, kai Lietuva sustabdys prekybą su Baltarusija paleidus Astravo AE.

  Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas teigia, kad deklaracija padės Lietuvai blokuoti elektros energijos importą, tačiau kritikai teigia, kad joje numatyta per mažai garantijų dėl Latvijos įsipareigojimų, kad elektra iš BelAES nepatektų į ES bendrąją rinką per Rusiją ir Latviją.

  Politinės deklaracijos projektą sukritikavo Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir opozicijos konservatoriai.

  Praeitą savaitę Lenkija palaikė Lietuvos poziciją dėl Baltarusijos atominės elektrinės. Lenkijos ministras pirmininkas Mateušas Moravieckis tikino, kad jo šalis ne tik supranta Lietuvos susirūpinimą dėl Astravo atominės elektrinės, bet ir palaiko Lietuvą visuose įmanomuose Europos forumuose. Lietuvos premjeras Saulius Skvernelis padėkojo Moravieckiui už paramą atsisakant pirkti elektrą iš Astravo AE.

  Lietuva bando užtikrinti, kad kaimyninės šalys atsisakytų pirkti energiją iš Baltarusijos. Respublikos vyriausybė iš Latvijos ir Estijos siekia panašaus sprendimo, kurį Vilnius priėmė dėl Astravo AE.

  Astravo AE statyba

  Lietuva aktyviai priešinasi projektui, BelAE vadindama "grėsme" nacionaliniam saugumui. Be to, Vilnius pasisako prieš energijos eksportą iš jėgainės ir visuotinai ragina kaimynines valstybes nepirkti elektros iš stoties.

  Lietuva tikisi, kad Baltijos šalys netrukus pasirašys susitarimą, kad iki 2026 metų, kai jų tinklai bus sinchronizuoti su Europos tinklais, jos neįleis Baltarusijos energijos į regioną. Astrave planuojamos gaminti elektros boikoto Lietuvą palaiko Estija ir Lenkija, tačiau Latvijos parašo memorandume kol kas nėra.

  Gegužės pradžioje į objektą buvo pristatytas branduolinis kuras pirmajam jėgainės blokui. Pasak Baltarusijos energetikos viceministro Michailo Michadiuko, fizinį pirmojo atominės elektrinės bloko paleidimą planuojama pradėti šių metų liepą.

  Daugelis ekspertų pažymėjo, kad aštrus Vilniaus pasipriešinimas BelAE klausimui iš esmės kyla ne dėl techninės ar aplinkosaugos problemos, o dėl "nuoskaudos" už Ignalinos AE praradimą ir iš baimės prarasti savo jau ir taip silpnas pozicijas energetikos rinkoje.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (474)

  Dar šia tema

  Ekspertas: pagaliau Linkevičius sąžiningai įvardijo kovos su Astravo AE priežastį
  Lietuvos visuomenė kreipėsi į prezidentą dėl Astravo AE
  Politikai Lietuvoje prie Latvijos ambasados surengė piketą dėl Astravo AE
  Ekspertas: Lietuva neturi ką pasiūlyti kaimynams mainais į elektrą iš Astravo AE
  Tegai:
  Lietuva, Latvija, Baltarusija, Astravo AE, Astravas

  Svarbiausios temos