02:40 2020 Liepos 15
Tiesioginis eteris
 • USD1.1375
 • RUB80.8370
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą

  Diplomatinė atstovybė pasipiktino viename iš vietinių portalų paskelbta medžiaga ir pasiūlymu prie paminklo sovietų kariams įrengti aiškinamąsias lenteles

  VILNIUS, birželio 27 — Sputnik. Rusijos generalinis konsulatas Klaipėdoje sureagavo į LRT straipsnį "Akis badantis vaizdas: Klaipėdoje — memorialas Tarybų Sąjungos didvyriams, išvadavusiems miestą" ir teigė, kad medžiagoje pateikta daugybė vietos istorikų platinamų mitų.

  Komentaras paskelbtas konsulato svetainėje. 

  Straipsnis portale buvo paskelbtas birželio 24 dieną, kai Maskvoje buvo surengtas paradas 75-osioms pergalės Didžiajame Tėvynės kare metinėms paminėti. Generalinio konsulato teigimu, paskelbimo data nėra atsitiktinė.

  "Apklausti istorikai ir visuomenės veikėjai, matyt, nesuvokdami, kad kalbama apie kapavietę, kuri ne tik įrašyta į Lietuvos kultūros paveldo registrą, bet yra šventa vieta, kur ateina dešimtys tūkstančių klaipėdiečių pagerbti kovotojų ir Raudonosios armijos karininkų, žuvusių per Mėmelio puolamąją operaciją, atminimą, lengvai kalba apie tai, kad memorialas, jų teigimu, bado akis, skundžiasi miesto valdžios nereagavimu į jų prašymus įrengti aiškinamąsias lenteles", — teigiama komentare.

  Diplomatinė atstovybė pažymėjo, kad miesto valdžios, "vertinančios daugiatautį Klaipėdos pobūdį, suprantančios, kad bet koks neatsargus žingsnis gali morališkai traumuoti piliečius, pasėti etninės nesantaikos sėklas", nuomonė ignoruojama. 

  Rusijos ambasada Vilniuje
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  "Sunku įsivaizduoti, kad klaipėdiečiai, kurie net ir pandemijos metu kartu su vaikais, tėvais ir draugais atėjo prie gegužės 9-osios memorialo Daukanto aikštėje, susitaikytų su lentelėmis, kurios iškreipia pačią karo metu vykusių įvykių esmę", — pabrėžiama pranešime.

  Memorialo kompleksą Klaipėdoje sudaro trys dalys, kurias vienija viena idėja ir kurios skirtos Antrojo pasaulinio karo didvyriams ir aukoms. Generalinis konsulatas atkreipė dėmesį į tai, kad šiuo metu nė viename memorialo užraše nėra politinės propagandos, lozungų ar raginimų pateisinti represijas.

  Savo ruožtu generalinis konsulatas pasiūlė įrengti lenteles prie daugelio sovietmečiu pastatytų gyvenamųjų namų, mokyklų, ligoninių, švietimo įstaigų, gamyklų, Klaipėdos jūrų uoste, magistralėje Kaunas–Klaipėda, ir taip prisiminti šį palikimą Lietuvai.

  Memorialas Klaipėdoje

  Klaipėdoje pastatytas paminklas Raudonosios armijos kariams. Jame yra užrašas: "Miestas buvo išvaduotas 1945 m. sausio 28 dieną".

  Tarybinė kariuomenė baigė Klaipėdos šturmą 1945 metų sausio 28 dieną. Lietuviškoji divizija padarė didelį indėlį į miesto išvadavimo procesą. Šiems kariuomenės padaliniams buvo suteiktas Klaipėdos vardas, kariai ir karininkai gavo apdovanojimus.

  Paminklas keletą kartų buvo išniekintas ir nudažytas dažais. Taip pat dėl memorialo kilo skandalas, kai Klaipėdos universiteto docentė Silva Pocytė Klaipėdos išvadavimo nuo Hitlerio okupantų 73-iųjų metinių išvakarėse pareiškė, kad Klaipėdos "niekas neišvadavo".

  Anksčiau Rusijos Federacijos ambasadoriaus Lietuvoje Aleksandras Udalcovas pareiškė, kad kai kurios valstybės nori pakeisti Antrojo pasaulinio karo rezultatus ir sumenkinti TSRS vaidmenį šioje pergalėje.

  Dar šia tema

  Chaosas Amerikoje: ar JAV gali subyrėti kaip Sovietų Sąjunga?
  NI publicistą nustebino, kad sovietų kareiviai nenešiojo puskojinių
  Pagrindiniai klausimai apie Baltijos šalių "sovietinę okupaciją"
  Seime registruotas Lukiškių aikštės memorialinio statuso įstatymo projektas
  Sušaudymas be senaties termino: kaip lenkai nužudė sovietinę Raudonojo kryžiaus misiją
  Tegai:
  Rusija, Klaipėda

  Svarbiausios temos