20:16 2020 Rugpjūčio 04
Tiesioginis eteris
 • USD1.1765
 • RUB86.7275
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą

  Konservatoriai mano, kad šiuo klausimu galima rasti kompromisą, leidus buvusiam prezidentui bent jau dalyvauti Seimo reikaluose

  VILNIUS, birželio 30 — Sputnik. Lietuvos Seimas nepritarė Konstitucijos pataisoms, kurios leistų apkaltos būdu netekusiems pareigų asmenims po dešimties metų pertraukos kandidatuoti į Seimą. Tai buvo aptarta Seimo pirmadienio posėdyje.

  Pakeitimais siekiama įgyvendinti Strasbūro teismo sprendimą per apkaltą nuo prezidento pareigų nušalinto Rolando Pakso byloje prieš Lietuvą.

  "Valstietės" Agnės Širinskienės vadovaujamas Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) siūlė įstatymo projektą atmesti, tačiau Seimo nariai nepritarė šiai išvadai: "už" buvo 47 Seimo nariai, "prieš" — 45, o susilaikė 16 parlamentarų. Todėl pataisa buvo grąžinta atgal pakartotiniam svarstymui į Teisės ir teisėtvarkos komitetą.

  Konservatorių atstovas Kęstutis Masiulis mano, kad šiuo klausimu galima rasti kompromisą, nustatant ilgą laikotarpį, kuriam praėjus Paksas galės grįžti į politiką.

  "Mus įpareigojo europiniai teismai tą daryti. Manau, jis neprivalo laukti dešimties metų. Tačiau, jei mes grįžtame prie šito klausimo, galbūt būtų galima rasti kompromisą, kad tas terminas būtų pakankamai ilgas, kad žmogus turėtų galimybę pasikeisti ir dalyvauti politikoje, bet ne daugiau nei Seime", — Seimo posėdyje sakė Masiulis.

  Pakso byla

  2011 metais Europos Žmogaus Teisių Teismas nutarė, kad ankstesnis draudimas buvusiam prezidentui Paksui visą gyvenimą dalyvauti Seimo rinkimuose buvo neproporcingas.

  Anksčiau Lietuvos generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras norėjo apskųsti Paksui, "Lietuvos ryto" žiniasklaidos grupės vadovui Gedvydui Vainauskui ir verslininkui Antanui Juozui Zabuliui skirtą išteisinamąjį nuosprendį.

  Jis nukreipė atitinkamą apeliaciją į Lietuvos apeliacinį teismą, ragindamas panaikinti atsakovų išteisinamąjį nuosprendį ir perduoti bylą nagrinėti pirmajai bylą nagrinėjančiai instancijai arba panaikinti dalį byloje esančių kaltinamųjų išteisinimo ir paskelbti naują kaltinamąjį aktą.

  2015 metais atlikus tyrimą Paksas buvo apkaltintas tuo, kad būdamas partijos "Tvarka ir teisingumas" lyderiu iš Vainausko gavo 15 tūkstančių eurų kyšį. Tariamai politikas galėjo daryti įtaką statybų inspektoriams, kad jiems, apeinant būtinas procedūras, būtų leista naudotis naujojo prekybos centro pastatais Prienuose. Zabulis buvo kaltinamas tariamai davęs kyšį Vainauskui, kad jis paveiktų Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) sprendimą.

  Tačiau šių metų balandį Vilniaus apygardos teismas išteisino kaltinamuosius.

  Nepaisant to, prokuroras siūlo Paksą nuteisti trejų metų ir dviejų mėnesių laisvės atėmimo bausme su vykdymo atidėjimu, Vainauskui skirti trejų metų laisvės atėmimo bausmę, taip pat su atidėjimu ir 26 tūkstančių eurų bauda. Siūloma Zabuliui skirti 24 tūkstančių eurų baudą.

  Dar šia tema

  Paksas papasakojo, kas gauna naudos iš "Rusijos grėsmės"
  Teismas išteisino buvusį Lietuvos prezidentą Paksą
  Planai žlugo: nepavyko buvusio Lietuvos prezidento įgrūsti į kalėjimą
  Tegai:
  Konstitucija, Seimo rinkimai, rinkimai, Seimas, Rolandas Paksas

  Svarbiausios temos