19:44 2020 Rugpjūčio 04
Tiesioginis eteris
 • USD1.1765
 • RUB86.7275
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą

  Vokietija trečiadienį pusmečiui perima pirmininkavimą Europos Sąjungai, Lietuvos ministras pirmininkas šia proga pasveikino Angelą Merkel ir išreiškė visišką paramą

  VILNIUS, liepos 1 — Sputnik. Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis Vyriausybės vardu pasveikino Vokietijos federalinę kanclerę Angelą Merkel, nuo liepos 1 dienos Vokietijai perimant pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai, rašoma Vyriausybės pranešime žiniasklaidai.

  Baltarusijos AE, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Василий Семашко

  Sveikindamas Skvernelis išsakė didelį nerimą, kad ant Europos Sąjungos išorės sienos, pažeidžiant tarptautinius susitarimus, Baltarusijoje statoma Astravo atominė elektrinė, į kurią visiškai neseniai buvo pristatytas branduolinis kuras.

  Todėl premjeras tikisi, kad Vokietijos pirmininkavimas padės spręsti Baltarusijos jėgainės keliamus iššūkius.

  "Negalima leisti, kad, importuodamos Astravo AE gaminamą elektros energiją, Europos Sąjungos valstybės narės suteiktų ekonominį pagrindą šiame projekte toliau didinti pažeidimų mastą", — pranešime cituojamas Skvernelis.

  Pabrėžiama, kad ministras pirmininkas paprašė Merkel paramos užtikrinant maksimalų Europos Sąjungos institucijų įsitraukimą, kad konkrečiais veiksmais būtų užtikrintas šios elektrinės saugumas.

  Pasak premjero, svarbu tvirta ir aiški žinia Baltarusijos vadovybei, kad Europa nepritaria nesaugios Astravo AE veiklos pradžiai, kol bus įgyvendinti visi svarbiausi saugos reikalavimai, ir nepirks joje pagamintos elektros.

  "Didžiulį nerimą kelia Baltarusijos delsimas įgyvendinti rekomendacijas, kurias pateikė Europos Komisijos ir Europos branduolinės saugos reguliavimo institucijų grupės (ENSREG) tarptautiniai ekspertai", — tvirtinama pranešime.

  Be to, Lietuvos Vyriausybės vadovas pabrėžė įsipareigojimus įgyvendinti strateginius europinės infrastruktūros projektus be vėlavimų ir pakvietė Vokietijos bendroves aktyviai dalyvauti įgyvendinant projektą "Rail Baltica".

  Išreikšdamas paramą Vokietijos lyderystei šiais ir kitais Lietuvai ir Europos Sąjungai svarbiais klausimais, premjeras pabrėžė, kad Lietuva išliks artima Vokietijos partnerė euro zonoje, stiprinant vidaus rinką, taip pat siekiant konsensuso dėl Mobilumo paketo, kurio dalis nuostatų diskriminuoja daugelio valstybių narių vežėjus ir kenkia mūsų bendriems tikslams klimato srityje.

  Laiške Skvernelis taip pat padėkojo kanclerei už Vokietijos vadovaujamo NATO priešakinių pajėgų bataliono Lietuvoje veiklą, aukštai įvertino Vokietijos pastangas stiprinant transatlantinius ryšius ir siekiant išlaikyti JAV karinį buvimą Europoje. Anot premjero, "Europos Sąjunga gali svariai papildyti NATO tokiose srityse kaip karinis mobilumas arba civilinis krizių valdymas".  

  Lietuva aršiai priešinasi Baltarusijos Gardino srityje, netoli Vilniaus, statomos atominė elektrinės projektui, BelAE vadindama "grėsme" respublikai. Be to, Vilnius priešinasi energijos eksportui iš objekto ir nuolat ragina kaimynines respublikas nepirkti elektros iš šios elektrinės. Tačiau to dar nepavyko pasiekti.

  "Rail Baltica" projektas — tai geležinkelis, jungsiantis Baltijos šalis su Vakarų Europa. Jis eis per Berlyną, Varšuvą, Vilnių, Kauną, Rygą ir Taliną. Maršrutą buvo numatyta pratęsti iki Suomijos naudojant vandens transportą, tačiau Helsinkis pristabdė savo dalyvavimą. "Rail Baltica" geležinkelį Lietuvoje siekiama nutiesti iki 2026 metų.

  Vokietijos pirmininkavimas ES Tarybai prasideda liepos 1 dieną ir truks pusmetį. Anksčiau savaitraštis "Der Spiegel" rašė, kad pirmininkavimas Bendrijai yra "paskutinė proga" Merkel palikti savo pėdsaką kaip vienai iš didžių Europos lyderių ir pridūrė, jog dabar laikas Vokietijai prisiimti daugiau atsakomybės kaip didžiausiai bloko valstybei ir ekonomikai.

  Baltijos šalys Europos Sąjungoje: skaičiai ir faktai
  © Sputnik /
  Baltijos šalys Europos Sąjungoje: skaičiai ir faktai

  Dar šia tema

  Ekspertas: BelAE klausimas verčia Baltijos šalis padaryti svarbų pasirinkimą
  Naujas draugas geriau už du senus. Lietuvai daugiau ne pakeliui su Latvija ir Estija?
  Ar dirbate Rusijos naudai? Kuo Lietuvos politikas kaltina Latviją
  Į Lietuvą iš trečiųjų šalių galėjo patekti neaiškios kilmės finansiniai ištekliai
  Tegai:
  Lietuva, Vokietija, ES Taryba, Angela Merkel, Saulius Skvernelis

  Svarbiausios temos