02:08 2020 Gruodžio 01
Tiesioginis eteris
 • USD1.1980
 • RUB91.1439
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (509)

  Tuo pačiu URM pareiškė, kad yra suinteresuota plėtoti geros kaimynystės santykius, grindžiamus abipuse pagarba ir pasitikėjimu, tačiau tai priklauso ir nuo kaimyninės šalies valios bei veiksmų

  VILNIUS, rugpjūčio 10 — Sputnik. Stebint situaciją Baltarusijoje, kur rugpjūčio 9 dieną vyko šios šalies prezidento rinkimai teigiama, kad "rinkimai neatitiko Baltarusijos tarptautinių įsipareigojimų ir visuotinai pripažintų demokratinių standartų, nebuvo laisvi ir sąžiningi", praneša Lietuvos užsienio reikalų ministerija.

  "Baltarusijos valdžia eilinį kartą neužtikrino pagarbos žmogaus teisėms ir laisvėms, vyko represijų banga prieš pilietinę visuomenę, politinius aktyvistus, kandidatus į prezidento postą, žiniasklaidą. Perteklinės jėgos panaudojimas prieš taikius demonstrantus yra griežtai smerktinas ir nepriimtinas", — teigiama pranešime.

  Pabrėžiama, kad Baltarusija, "pažeisdama savo įsipareigojimus, nesudarė sąlygų dirbti tarptautiniams ir nepriklausomiems rinkimų stebėtojams".

  Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
  © Sputnik / Алексей Дружинин

  Lietuvos URM susirūpinusi, kad respublikos bei tarptautinės bendruomenės raginimai "nutraukti represijas ir užtikrinti skaidrią rinkimų aplinką" liko ignoruoti.

  "Raginame Baltarusijos valdžią nedelsiant baigti politiškai motyvuotą oponentų persekiojimą, paleisti visus neteisėtai suimtuosius ir gerbti žmogaus teises ir laisves", — rašoma ministerijos pranešime.

  Tuo pačiu pažymima, kad simboliška, jog branduolinio kuro pakrovimas į Astravo AE pirmąjį reaktorių įvyko prieš pat Baltarusijoje įvykusius prezidento rinkimus, kas tik įrodė, kad "visas šios elektrinės paleidimo procesas buvo projektuojamas pagal rinkimų tvarkaraštį, o ne pagal saugumo reikalavimų įgyvendinimą". 

  "Tai — ne ekonominis, o geopolitinis projektas. Lietuva  nepirks  elektros iš nesaugios Astravo atominės elektrinės ir toliau kels šį klausimą įvairiuose tarptautiniuose formatuose", — teigiama pranešime.

  Be to, URM pareiškė, kad yra suinteresuota plėtoti geros kaimynystės santykius, grindžiamus abipuse pagarba ir pasitikėjimu, tačiau tai priklauso ir nuo kaimyninės šalies valios bei veiksmų.

  Vakar, pasibaigus balsavimui, Minske ir kituose dideliuose miestuose prasidėjo masiniai nesankcionuoti protestai. Protestuotojai Baltarusijos sostinės centre iš šiukšlių dėžių statė barikadas. Policija panaudojo ašarines dujas, vandens patrankas ir svaiginančias granatas bei išstūmė protestuotojus iš miesto centro. Vykdant veiksmus yra aukų, keli žmonės išvežti į ligoninę.

  Vienos iš kandidatų į pagrindinius postus šalyje būstinė Svetlana Tichanovskaja teigė nepripažįstanti oficialių CRK duomenų.

  Temos:
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (509)

  Dar šia tema

  Lietuva rengia notą Baltarusijai dėl Astravo AE
  Pradėtas branduolinio kuro pakrovimas Baltarusijos AE 1-ajame bloke  
  Tegai:
  santykiai, Baltarusija, prezidento rinkimai, Užsienio reikalų ministerija (URM)

  Svarbiausios temos