08:35 2020 Rugsėjo 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.1634
 • RUB90.4050
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (362)

  Tačiau raginimai paleisti politinius kalinius ir surengti pakartotinius rinkimus bus užfiksuoti kokiame nors ES dokumente, mano ekspertas Stanislavas Byšokas

  VILNIUS, rugpjūčio 12 — Sputnik. Europos Sąjunga negalės paveikti situacijos Baltarusijoje, nes ji nėra ES narė, interviu Sputnik Lietuva pasakė tarptautinės stebėjimo organizacijos "CIS-EMO" vykdomasis direktorius Stanislavas Byšokas.

  Estijos užsienio reikalų ministras Urmas Reinsalu planuoja iškelti klausimą apie tai, kas vyksta Baltarusijoje, atvirame JT saugumo tarybos posėdyje, kuriame gali dalyvauti valstybės, kurios nėra tarybos narės.

  Anksčiau Reinsalu ketino siūlyti ES vyriausiajam įgaliotiniui užsienio reikalams ir saugumo politikai Džozefui Boreliui šią savaitę sušaukti neeilinį ES šalių užsienio reikalų ministrų vadovų susitikimą.

  Ekspertas Stanislavas Byšokas pažymėjo, kad jei iškeliamas koks nors su Baltarusija susijęs klausimas, jis turėtų būti sprendžiamas tų tarptautinių struktūrų lygmeniu, kurioms Baltarusija priklauso ir kurių dokumentai, įskaitant dokumentus dėl pagarbos žmogaus teisėms ir demokratiškų rinkimų Baltarusijos pasirašyti.

  "Kadangi nuo sovietmečio laikų ji yra JT narė, logiška, kad Baltarusijos klausimas bus svarstomas JT ribose. Bet jis bus svarstomas ir Europos Sąjungos lygiu, tai reiškia, tai nėra prieštaringos idėjos — aptarinėti skirtinguose kontekstuose", — pažymėjo ekspertas.

  Jo nuomone, Rusija turėtų dalyvauti Baltarusijos klausimo aptarime Europos lygiu, nes ji yra artimiausia kaimynė ir sąjungininkė.

  "Akivaizdu, kad Europos Sąjunga, kaip ir Rusija — Baltarusijos kaimynė, taigi šia prasme suprantama, kad Estija gali būti ne labiausiai suinteresuota šalis , kad Baltarusijoje būtų taika, o, atvirkščiai, jai parankus nestabilumas Baltarusijoje. Todėl čia, žinoma, aš manau, būtų teisinga, kad Rusija taip pat įsitrauktų į diskusiją apie tai, kas vyksta ar kas nutiko Baltarusijoje. Kadangi tai tikrai yra ir mūsų kaimynė, ir sąjungos valstybės partnerė. Todėl, be abejo, turime pareikšti ir savo poziciją dėl taikos respublikoje", — pažymėjo ekspertas.

  Byšokas pridūrė, kad Europos Sąjungos lygmeniu bus sudarytas koks nors dokumentas su raginimu surengti pakartotinius rinkimus, ką neigiamai įvertins oficialusis Minskas.

  Protestai Minske
  © Sputnik/ Виктор Толочко.

  "JT saugumo tarybos lygmeniu nebus įvestos jokios sankcijos, nes jas blokuos Kinija ir Rusija. Kalbant apie platesnį aptarimo ratą, žinoma, bus rezoliucijų, raginančių užtikrinti taiką ir, galbūt, pakartotinius rinkimus Baltarusijoje, ką, be abejo, oficialus Minskas neigiamai suvoks kaip bandymą daryti spaudimą ar kištis į Baltarusijos vidaus reikalus. Tačiau tikrai bus raginimų paleisti politinius kalinius, surengti pakartotinius rinkimus. Tai akivaizdu. Šie raginimai girdisi, tačiau jie bus užfiksuoti kažkokiame dokumente", — padarė išvadą ekspertas.

  Masiniai protestai Baltarusijoje vyksta nuo rugpjūčio 9 dienos, kai šalyje vyko prezidento rinkimai. Dabartinis valstybės vadovas Aleksandras Lukašenka, Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, surinko 80,08 procento balsų, opozicijos lyderę Svetlaną Tichanovskają palaikė 10,09 procentai rinkėjų, jos būstinė nepripažino balsavimo rezultatų.

  Temos:
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (362)

  Dar šia tema

  Į Lietuvą išvykusi Tichanovskaja paragino baltarusius neiti į protestų akcijas
  Šaudymai, OMON ir sulaikymai: antra protestų naktis Baltarusijoje — video
  Lietuvos gyventojai nevienareikšmiškai vertina Baltarusijoje vykstančias represijas
  Lietuva pasirengusi priimti opozicijos atstovus iš Baltarusijos
  Nausėda: situacija Baltarusijoje — visos ES reikalas
  Premjeras apie įvykius Baltarusijoje: turime būti pasirengę provokacijoms
  Tegai:
  ES, Jungtinių Tautų organizacija (JTO), Baltarusija

  Svarbiausios temos