21:37 2020 Rugsėjo 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.1740
 • RUB89.1500
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (334)

  Tokios šalys nemato "rąsto savo akyje" ir nuolat kaltina Rusiją "kišimusi", mano analitikas Aleksandras Nosovičius

  VILNIUS, rugpjūčio 13 — Sputnik. Lietuvai kišimasis į Baltarusijos vidaus reikalus — tai absoliuti norma, interviu Sputnik Lietuva pasakė politikos analitikas Aleksandras Nosovičius.

  Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda viešai kreipėsi į Baltarusijos valdžią su prašymu imtis skubių priemonių konfliktinei situacijai šalyje išspręsti. Jis pateikė kaimyninei valstybei trijų punktų planą, kaip įveikti krizę.

  Nausėda pažymėjo, kad respublika suinteresuota, kad kaimynė būtų stabili, demokratiška, nepriklausoma ir klestinti. Tačiau, pasak prezidento, tai nesuderinama su pastarųjų dienų įvykiais.

  Analitikas Aleksandras Nosovičius tokį elgesį pavadino kišimusi į kitų šalių vidaus reikalus.

  "Mes visi suprantame, kad tik Rusijai draudžiama kištis į kitų šalių vidaus reikalus. O visos kitos, jei jos yra NATO ar Europos Sąjungos narės, yra Jungtinių Valstijų sąjungininkės, o juo labiau, jei tai pačios JAV, turi visas teises įsitraukti į kitų valstybių vidaus politiką, net provokuoti  ir organizuoti riaušes. Tai, ką matome Baltarusijos pavyzdyje, kur Lenkija aktyviausiai dalyvauja masinių protestų organizavime. Iš Lenkijos biudžeto remiama lenkų valstybinė žiniasklaida sukūrė savo Telegram kanalus, per kuriuos koordinuojamas protestas Baltarusijoje. Panašiai elgiasi Lietuva, ir ji taip elgiasi Baltarusijos atžvilgiu ne tik dabar, bet ir pastaruosius 20 metų", — pasakė jis.

  Nosovičius pridūrė, kad Lietuvoje sukurta "tikra infrastruktūra Baltarusijos opozicijai atkurti". Anot jo, tai yra ir Europos humanitarinis universitetas Vilniuje, ir nekomercinės organizacijos.

  "Lietuvai kišimasis į kitų valstybių vidaus reikalus, kurį ji laiko prioritetine kryptimi, pirmiausia, kišimasis į Baltarusijos vidaus reikalus — absoliuti norma. <...> Pastaraisiais metais tai buvo labai pastebima Baltarusijos atominės elektrinės atžvilgiu. Ten buvo akivaizdu, kad Lietuvos valdžia glaudžiai bendradarbiauja su Baltarusijos opozicija. Jos veikė kartu kovoje su Baltarusijos AE. <...> Baltarusijos opozicija palaiko glaudžius ryšius su Lietuvos politiniu elitu", — pasakė analitikas.

  Sekmadienį Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai. Preliminariais CRK paskelbtais rezultatais, dabartinis valstybės vadovas Aleksandras Lukašenka surinko 80,08 proc. balsų, Svetlana Tichanovskaja atsidūrė antroje vietoje su 10,09 proc. rinkėjų balsų.

  Rinkimai Minske, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Илья Питалев

  Po preliminarių rezultatų paskelbimo sekmadienio vakarą respublikoje prasidėjo protesto akcijos, kurios tęsiasi jau ketvirtą dieną.  Į įvairių miestų gatves išeinantys demonstrantai yra nepatenkinti rinkimų organizavimu ir rezultatais. Visi keturi opozicijos kandidatai užginčijo rezultatus.

  Antradienį Tichanovskaja atvyko į Lietuvą. Vėliau tą pačią dieną pasirodė jos vaizdo žinutė, kurioje ji pranešė, kad atvažiavo pas vaikus. Vėliau pasirodė antras vaizdo įrašas, kuriame moteris prašo savo bendražygių nevykti protestuoti ir laikytis įstatymų.

  Ketvirtadienį Baltarusijos Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) pranešė, kad Minske praėjusiuose prezidento rinkimuose 64,49% rinkėjų atidavė balsus už dabartinį valstybės vadovą Aleksandrą Lukašenką, 14,92% — už jo konkurentę Svetlaną Tichanovskają. Taip pat CRK svetainėje buvo paskelbtas visų respublikos regionų balsavimo rezultatų suskirstymas.

  Temos:
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (334)

  Dar šia tema

  Pompėjas neatmetė sankcijų Baltarusijai įvedimo  
  Linkevičius: Lietuva pasirengusi suteikti prieglobstį Baltarusijos piliečiams
  Protestai Baltarusijoje — kitas kartas gali tapti paskutinis
  Ginkluoti žmonės užblokavo "Yandex" biurą Minske
  Tegai:
  protestai, rinkimai, Lietuva, Baltarusija

  Svarbiausios temos