23:55 2020 Rugsėjo 18
Tiesioginis eteris
 • USD1.1833
 • RUB89.1439
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (319)

  Be to, pasak Nausėdos, jo konflikto Baltarusijoje reguliavimo planas veikia "pilietinės visuomenės" srityje

  VILNIUS, rugpjūčio 18 — Sputnik. Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos pasiūlytas ir Minsko atmestas situacijos Baltarusijoje sureguliavimo planas veikia toje dalyje, kuri skirta pilietinei visuomenei. Apie tai žiniasklaidai pranešė Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, praneša TASS.

  Kaip pažymėjo Lietuvos vadovas, planas paliečia tiek Baltarusijos valdžią, tiek "pilietinės visuomenės atstovus". Anot prezidento, antroje jo dalyje "planas veikia, duoda deeskalavimo efektą".

  Valstybės vadovas taip pat pažymėjo, kad protestų metu sumažėjo jėgos panaudojimas.

  "Džiaugiuosi, kad Baltarusijos visuomenė yra brandi, taip oriai protestuoja prieš rinkimų rezultatus nesiimdama kažkokių veiksmų, kurie griautų visuomenės rimtį", — sakė jis.

  Anot Nausėdos, kaimyninės šalies pilietinėje visuomenėje vyksta "saviorganizacijos procesai", kurie susideda iš to, kad jos atstovai "rengia veiksmų planą, be kurio neįmanoma judėti į priekį".

  Praėjusią savaitę prezidentas paskelbė, kad Lietuva, Latvija ir Lenkija yra parengusios krizės Baltarusijoje sprendimo planą. Plane yra valdžios institucijų atsisakymas naudoti jėgą prieš protestuotojus, sulaikytųjų paleidimas ir dialogo su pilietinės visuomenės atstovais pradėjimas. Tokiam "dialogui" buvo pasiūlyta sudaryti "sutaikinimo tarybą", į kurią įeitų respublikos vadovybės ir pilietinės visuomenės atstovai. Lietuva paskelbė apie savo pasirengimą veikti kaip "tarpininkė".

  Atsakydamas į tai, Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka pareiškė, kad užsienio šalių valdžios institucijoms, norinčioms tapti "tarpininkėmis", pirmiausia reikėtų sutvarkyti reikalus savo šalyse. Kita vertus, Baltarusijos valdžios institucijos pažymėjo, kad yra pasirengusios dialogui su Europos Sąjunga.

  Be to, kaip kalbėjo Nausėda interviu žiniasklaidai, kaimyninė šalis pati turi išspręsti savo vidaus problemas.

  "Labiausiai, ko dabar reikėtų, jog jokiu būdu neturėtų būti kišamasi į Baltarusijos vidaus reikalus — ar tai būtų iš Vakarų, ar iš Rytų", — sakė Lietuvos prezidentas.

  Rugpjūčio 9 dieną Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai. Centrinės rinkimų komisijos duomenimis, Lukašenka surinko 80,1 proc., antrojoje vietoje yra Svetlana Tichanovskaja su 10,12 proc. Opozicija nepripažino šių rezultatų, o pati Tichanovskaja išvyko į Lietuvą.

  Iškart po rinkimų apylinkių uždarymo šalyje prasidėjo nesankcionuoti protestai. Saugumo pajėgos juos žiauriai numalšino, naudodamos ašarines dujas, vandens patrankas, garsines granatas, gumines kulkas. Oficialiais duomenimis, buvo sulaikyta apie septynis tūkstančius žmonių. Kaip pranešė Vidaus reikalų ministerija, riaušių metu buvo sužeista šimtai žmonių, įskaitant 121 teisėsaugos pareigūną.

  Temos:
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (319)

  Dar šia tema

  Lietuva pranešė apie Vokietijos bandymus susisiekti su Lukašenka diplomatiniais kanalais
  Nausėda pareiškė, kad Tichanovskaja palaikė jo planą dėl Baltarusijos
  Konservatoriai siūlo paskelbti sankcijas "Lukašenkos režimo" atstovams
  Tegai:
  Minskas, Gitanas Nausėda

  Svarbiausios temos