00:18 2020 Rugsėjo 27
Tiesioginis eteris
 • USD1.1634
 • RUB90.4050
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (359)

  Anksčiau Lietuvos prezidentas pristatė planą dėl krizės kaimyninėje šalyje sureguliavimo, tačiau vėliau Lukašenka pasiūlė Vakarams susitvarkyti reikalus savo šalyse

  VILNIUS, rugpjūčio 19 — Sputnik. Europos Sąjungos valstybių narių vadovai mano, kad Baltarusijoje būtina surengti naujus prezidento rinkimus. Apie tai trečiadienį spaudos konferencijoje paskelbė Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.

  Trečiadienį buvo surengta speciali Europos Vadovų Tarybos vaizdo konferencija, kurios metu aptarta situacija Baltarusijoje, praneša TASS.

  "Visi pripažino, kad rinkimai buvo suklastoti. Jie buvo nelaisvi ir jų rezultatas negali būti pripažįstamas kaip teisėtas. Būtina sudaryti visas sąlygas, kad šioje šalyje įvyktų laisvi rinkimai", — teigė Nausėda.

  Pasak Lietuvos lyderio, taip ES pademonstravo, kad ji yra moralinis autoritetas ir "pamatinių vertybių gynėja".

  Masiniai protestai visoje Baltarusijoje prasidėjo rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos, respublikos CRK duomenimis, šeštą kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, jis surinko 80,1 % balsų. Opozicija mano, kad tauta pasirinko Svetlaną Tichanovskają.

  Pirmomis dienomis po rinkimų saugumo pajėgos slopino veiksmus, prieš protestuotojus buvo naudojamos ašarinės dujos, vandens patrankos, garsinės granatos, guminės kulkos. Kaip pranešė respublikos Vidaus reikalų ministerija, buvo sužeista šimtai žmonių, įskaitant apie 150 teisėsaugos pareigūnų. Remiantis įvairiais oficialiais duomenimis, žuvo trys ar keturi demonstrantai.

  Anksčiau Lietuvos Seimas pritarė rezoliucijai, kuria ragina nepripažinti Baltarusijos prezidento rinkimų rezultatų, nepripažinti Aleksandro Lukašenkos legitimiu Baltarusijos vadovu bei taikyti sankcijas šiai valstybei.

  Baltarusijos prezidentas anksčiau pareiškė, kad užsienio šalių valdžios institucijoms, norinčioms tapti "tarpininkėmis", pirmiausia reikėtų sutvarkyti reikalus savo šalyse. Kita vertus, Baltarusijos valdžios institucijos pažymėjo, kad yra pasirengusios dialogui su Europos Sąjunga.

  Temos:
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (359)

  Dar šia tema

  Lukašenka patarė Vakarų šalims liautis "linkčioti į Baltarusiją"
  Gudrus Lietuvos planas: palikti Baltarusiją be elektros ir užsidirbti
  Lenkija tikisi, kad Rusija neturės įtakos ES sprendimams dėl Baltarusijos
  Tegai:
  rinkimai, ES, Gitanas Nausėda

  Svarbiausios temos