10:59 2020 Rugsėjo 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.1787
 • RUB89.9825
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (330)

  Pabrėžiama, kad Nausėda ES lyderius ragino ryžtingai siekti taikaus valdžios perdavimo dialogo būdu, siekti nedelsiant surengti naujus sąžiningus ir demokratinius prezidento rinkimus, dalyvaujant tarptautiniams stebėtojams

  VILNIUS, rugpjūčio 20 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį dalyvavo nuotolinėje Europos Vadovų Tarybos (EVT) konferencijoje, skirtoje Baltarusijos krizės sprendimo būdams aptarti, praneša Prezidentūra.

  Pažymima, kad nuotolinėje konferencijoje, kurioje vyravo vienybė dėl paramos Baltarusijos žmonėms kelyje į laisvę, ES vadovai griežtai pasmerkė "rinkimų rezultatų klastojimą" ir smurto naudojimą, taip pat ragino paleisti suimtuosius ir pasisakė už nešališką įvykdytų nusikaltimų tyrimą.

  Pabrėžiama, kad Nausėda ES lyderius ragino ryžtingai siekti taikaus valdžios perdavimo dialogo būdu, siekti nedelsiant surengti naujus sąžiningus ir demokratinius prezidento rinkimus, dalyvaujant tarptautiniams stebėtojams.

  Pranešime teigiama, kad ES lyderiai vieningai pabrėžė būtinybę deeskaluoti situaciją Baltarusijoje ir visomis priemonėmis remti šios šalies nacionalinį dialogą. Tuo pačiu buvo priimtas sprendimas dėl skubaus ES tikslinių sankcijų įvedimo.

  Gitanas Nausėda konferenciniu skambučiu kitiems ES valstybių narių lyderiams akcentavo, kad Baltarusijos ateitis neturėtų priklausyti "tik nuo geros Rusijos valios".

  "Pasaulis nebėra suskaidytas į įtakos sferas. Rusija turėtų gerbti Baltarusijos nepriklausomybę ir suverenitetą. Lygiai taip pat ir ES turi sudaryti sąlygas Baltarusijos ateities klausimus spręsti patiems Baltarusijos žmonėms", — sakė šalies vadovas.

  Nausėda ES lyderius paragino sustabdyti nesaugios Astravo AE paleidimą Baltarusijoje ir būti solidariems, neimportuojant elektros į ES.

  Protestai Baltarusijoje

  Masiniai protestai visoje Baltarusijoje prasidėjo rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos, respublikos CRK duomenimis, šeštą kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, surinkęs 80,1 % balsų.

  Opozicija mano, kad tauta pasirinko Svetlaną Tichanovskają.

  Pirmomis dienomis po rinkimų saugumo pajėgos slopino veiksmus, prieš protestuotojus buvo naudojamos ašarinės dujos, vandens patrankos, garsinės granatos, guminės kulkos.

  Kaip pranešė respublikos Vidaus reikalų ministerija, buvo sužeista šimtai žmonių, įskaitant apie 150 teisėsaugos pareigūnų. Remiantis įvairiais oficialiais duomenimis, žuvo trys ar keturi demonstrantai.

  Ginčai dėl Astravo AE

  Baltarusija, dalyvaujant "Rosatom", stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Gegužės pradžioje į objektą buvo pristatytas branduolinis kuras pirmajam energetiniam blokui.

  Seimas, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Nuo pat projekto gyvavimo pradžios Lietuva pasisako kategoriškai prieš jį, kaltindama Minską dėl "nesaugios statybos" ir pareikšdama, kad Baltarusijos AE kelia "grėsmę" Lietuvai. Nepaisant to, kad branduolinis objektas išlaikė visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus.

  Lietuvos valdžia ragina visas ES šalis atsisakyti energijos pirkimo iš BelAE, o Briuselį ir JAV — užkirsti kelią atominės elektrinės eksploatacijai. Taip pat arčiausiai Lietuvos stoties esančių regionų gyventojams dalijamos jodo tabletės "avarijos" atvejui.

  Temos:
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (330)

  Dar šia tema

  Skvernelis abejoja, kad diskusijoms apie Cvirkos paminklą reikia skirti 42 tūkst. eurų
  Nausėda: ES mano, kad Baltarusijai reikalingi nauji rinkimai
  Tegai:
  Europos Vadovų Taryba, Baltarusija, Gitanas Nausėda

  Svarbiausios temos