07:59 2020 Rugsėjo 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.1787
 • RUB89.9825
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (330)

  Pasak URM vadovo, ESBO galėtų atlikti svarbų vaidmenį sprendžiant situaciją kaimyninėje šalyje

  VILNIUS, rugpjūčio 26 — Sputnik. Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius kreipėsi į Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai (ESBO) pirmininkaujančios Albanijos premjerą ir Europos ir užsienio reikalų ministrą Edį Ramą dėl situacijos Baltarusijoje.

  Apie tai pranešama URM spaudos tarnyba.

  "Baltarusija, kaip ir visos ESBO dalyvaujančios valstybės, įsipareigojo gerbti žmogaus teises ir laisves, įskaitant ir teises į taikių susirinkimų laisvę, žmogaus teisių gynėjų ir žiniasklaidos atstovų apsaugą bei užtikrintas sąlygas jų veiklai be jėgos struktūrų įsikišimo", — teigiama laiške. 

  Ministras ragina tarptautinę bendruomenę reikalauti iš dabartinės Baltarusijos vadovybės atsakomybės — visų pirma, taikių protestų dalyvių paleidimo iš sulaikymo vietų bei atsakomybės už pareigūnų žiaurų elgesį.

  Linkevičiaus nuomone, šioje situacijoje galima tik viena išeitis — taikus valdžios perdavimas per opozicijos ir pilietinės visuomenės dialogą bei naujų demokratinius standartus atitinkančių rinkimų organizavimas. 

  Pasak URM vadovo, šiame procese ESBO galėtų atlikti svarbų vaidmenį.

  Rugpjūčio 9 dieną Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai. Centrinės rinkimų komisijos duomenimis, dabartinis prezidentas Aleksandras Lukašenka surinko 80,1 proc., antrojoje vietoje — Svetlana Tichanovskaja su 10,12 proc.

  Iškart po rinkimų apylinkių uždarymo šalyje prasidėjo nesankcionuoti protestai. Pirmosiomis dienomis akcijas slopino saugumo pajėgos: prieš su rezultatais nesutinkančius protestuotojus jie naudojo ašarines dujas, vandens patrankas, garsines granatas, gumines kulkas. 

  Po oficialaus pralaimėjimo Baltarusijos prezidento rinkimuose Tichanovskaja išvyko į Lietuvą. Pirmadienį ji susitiko su JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoju Stephen'u Biegun'u ir paskelbė apie pasirengimą išspręsti politinę krizę respublikoje per dialogą dėl taikaus valdžios perdavimo ir atvirumo tarpininkavimui, kurį vykdo tarptautinės organizacijos. Antradienį ji kalbėjo Europos Parlamento komiteto posėdyje dėl padėties Baltarusijoje.

  Temos:
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (330)

  Dar šia tema

  Tichanovskaja teigė, kad Biegun'as pažadėjo padėti Baltarusijos opozicijai
  Kasčiūnas reikalauja, kad VRM greičiau patvirtintų sankcijų Baltarusijos režimui sąrašą
  Tichanovskaja pareiškė, kad laikas kalbėtis su Rusija dar neatėjo
  Lietuvos užsienio reikalų ministras parašė Makėjui apie "naują tikrovę" Baltarusijoje
  Tegai:
  ESBO, Baltarusija, Linas Linkevičius

  Svarbiausios temos