15:32 2020 Rugsėjo 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.1692
 • RUB89.7875
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (347)

  Lietuvos sostinės taryba kreipiasi į Minsko valdžią ir ragina užtikrinti laisvo įsitikinimų reiškimo, susirinkimų, mitingų, demonstracijų ir piketų teises, kurios garantuojamos šalies Konstitucijos

  VILNIUS, rugpjūčio 26 — Sputnik. Vilniaus miesto taryba trečiadienį bendru sutarimu pritarė rezoliucijai dėl žmogaus teisių pažeidimų Baltarusijoje.

  Posėdžio metu rezoliuciją pristačiusi Vilniaus miesto tarybos narė Evelina Dobrovolska pažymėjo, kad kaimyninėje šalyje vykusių prezidento rinkimų rezultatai buvo suklastoti.

  "Teikdami rezoliuciją dėl žmogaus teisių pažeidimų Baltarusijoje mes drąsiai ir garsiai pareiškiame, kad Baltarusijoje vykusių prezidento rinkimų rezultatai buvo suklastoti, o taikių protestų malšinimas smurtu niekaip nedera su teisės viršenybės, o ypač su žmogaus teisių užtikrinimu. Puikiai suprantame, kad Minskas yra artimiausia geografiškai Vilniaus sostinė, todėl demokratijos ir žmogaus teisių įsitvirtinimas gretimoje sostinėje yra esminė prielaida bendradarbiavimui", — kalbėjo Dobrovolska.

  Priimta rezoliucija sostinės taryba kreipiasi į Minsko miesto Vykdomojo komiteto ir Minsko miesto Deputatų tarybos narius ir ragina užtikrinti laisvo įsitikinimų reiškimo, susirinkimų, mitingų, demonstracijų ir piketų teises, kurios garantuojamos Baltarusijos Konstitucijos. 

  Rugpjūčio 9 dieną Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai. Centrinės rinkimų komisijos duomenimis, dabartinis prezidentas Aleksandras Lukašenka surinko 80,1 proc., antrojoje vietoje — Svetlana Tichanovskaja su 10,12 proc.

  Iškart po rinkimų apylinkių uždarymo šalyje prasidėjo nesankcionuoti protestai. Pirmosiomis dienomis akcijas slopino saugumo pajėgos: prieš su rezultatais nesutinkančius protestuotojus jie naudojo ašarines dujas, vandens patrankas, garsines granatas, gumines kulkas. 

  Po oficialaus pralaimėjimo Baltarusijos prezidento rinkimuose Tichanovskaja išvyko į Lietuvą. Pirmadienį ji susitiko su JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoju Stephen'u Biegun'u ir paskelbė apie pasirengimą išspręsti politinę krizę respublikoje per dialogą dėl taikaus valdžios perdavimo ir atvirumo tarpininkavimui, kurį vykdo tarptautinės organizacijos. Antradienį ji kalbėjo Europos Parlamento komiteto posėdyje dėl padėties Baltarusijoje.

  Be to, trečiadienį Lietuva įtraukė į atnaujintą asmenų, kuriems ketinama taikyti sankcijas, sąrašą daugiau nei šimtą Baltarusijos pareigūnų, tarp jų ir Respublikos prezidentą Aleksandrą Lukašenką. Tai antrasis šalies sankcijų sąrašo variantas. Pradinį sąrašą, kuriame kartu su Lukašenka buvo 32 žmonės, kurie neva buvo susiję su Baltarusijos prezidento rinkimų klastojimu ir nepagrįstu jėgos naudojimu prieš protestuotojus, URM pateikė tvirtinti Vidaus reikalų ministerijai rugpjūčio 19 dieną.

  Temos:
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (347)

  Dar šia tema

  Lietuvos užsienio reikalų ministras parašė Makėjui apie "naują tikrovę" Baltarusijoje
  Vilnius įteikė Minskui notą dėl Lietuvos oro erdvės pažeidimo
  URM įtraukė 118 asmenų į sankcijų Baltarusijai sąrašą, tarp jų ir Lukašenką
  Linkevičius dėl situacijos Baltarusijoje kreipėsi į ESBO pirmininkaujančią Albaniją
  Tegai:
  Baltarusija, Vilnius

  Svarbiausios temos