08:38 2020 Rugsėjo 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.1787
 • RUB89.9825
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (330)

  Neformaliame ES užsienio reikalų ministrų susitikime sutarta toliau tęsti darbą dėl sankcijų Baltarusijos pareigūnams ir jėgos struktūrų atstovams bei nuolat pildyti ES sankcijų sąrašą

  VILNIUS, rugpjūčio 27 — Sputnik. Rugpjūčio 27 dieną užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius Berlyne dalyvavo neformaliame Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrų susitikime, kuriame daugiausiai dėmesio skiriama situacijai Baltarusijoje. 

  Apie tai praneša ministerijos spaudos tarnyba.

  Kalbėdamas apie situaciją Baltarusijoje ministras akcentavo, kad ES tenka itin svarbi rolė paremti politinį ir visuomeninį virsmą Baltarusijoje.

  "ES tenka unikali, itin svarbi rolė paremti šį virsmą — baltarusių siekį demokratiškai spręsti dėl savo ateities. Taikus valdžios perdavimas ir nauji demokratiniai rinkimai suteiktų baltarusiams tokią galimybę, o de facto valdžiai tai vienintelis šansas išeiti iš politinės ir moralinės aklavietės", — sakė Linkevičius. 

  Pasak ministro, ES tiesioginė parama turi atitekti "pilietinei visuomenei, nepriklausomai spaudai ir ypač represijų aukoms".

  "Įtempta situacija Baltarusijoje reikalauja neatidėliotino tarptautinės bendruomenės dėmesio — piliečių represijos tęsiasi, valdžia atsisako bet kokios mediacijos, mobilizuoja karines pajėgas ES pasienyje, stebime ir Kremliaus kišimąsi, hibridinius veiksmus", — teigė ministras.

  ES valstybių narių užsienio reikalų ministrai vieningai pasmerkė tebesitęsiančią valdžios struktūrų prievartą prieš taikius gyventojus, streikų dalyvių sulaikymus, koordinacinės tarybos, žiniasklaidos atstovų persekiojimą, aptarė tarpininkavimo galimybes, ESBO vaidmenį, ES ir Baltarusijos santykių perspektyvas. 

  Dėl sankcijų Baltarusijos pareigūnams ir jėgos struktūrų atstovams sutarta toliau tęsti darbą, ES institucijoms atlikti reikiamas teisines procedūras bei nuolat pildyti ES sankcijų sąrašą.

  Šiandien Berlyne Linkevičius susitiko su Vokietijos kanclerės Angelos Merkel patarėju Jan Hecker bei Körber fondo organizuotoje diskusijoje su Vokietijos akademine ir politine bendruomene aptarė politinę krizę Baltarusijoje, pagalbos pilietinei visuomenei teikimo būtinybę.

  Rugpjūčio 9 dieną Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai. Centrinės rinkimų komisijos duomenimis, dabartinis prezidentas Aleksandras Lukašenka surinko 80,1 proc., antrojoje vietoje — Svetlana Tichanovskaja su 10,12 proc. Opozicija nepripažino šių rezultatų, o pati Tichanovskaja išvyko į Lietuvą.

  Iškart po rinkimų apylinkių uždarymo šalyje prasidėjo nesankcionuoti protestai.

  Saugumo pajėgos juos žiauriai numalšino, naudodamos ašarines dujas, vandens patrankas, garsines granatas, gumines kulkas. 

  Po oficialaus pralaimėjimo Baltarusijos prezidento rinkimuose Tichanovskaja išvyko į Lietuvą. Pirmadienį ji susitiko su JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoju Stephen'u Biegun'u ir paskelbė apie pasirengimą išspręsti politinę krizę respublikoje per dialogą dėl taikaus valdžios perdavimo ir atvirumo tarpininkavimui, kurį vykdo tarptautinės organizacijos.

  Temos:
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (330)

  Dar šia tema

  Iš Baltarusijos į Lietuvą negali patekti šimtai sunkvežimių
  Vilnius priėmė rezoliuciją dėl žmogaus teisių pažeidimų Baltarusijoje
  Pulokas: ES ambasadorių susitikimas su Baltarusijos URM praėjo gerai
  Landsbergis pasiūlė Tichanovskajai įsteigti "Baltarusijos atstovybę" Vilniuje
  Tegai:
  Baltarusija, Linas Linkevičius

  Svarbiausios temos