03:04 2020 Rugsėjo 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.1833
 • RUB89.1439
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (321)

  Be kita ko, TS-LKD siūlo remti "nepriklausomą" žiniasklaidą Baltarusijoje, sudaryti sąlygas Lietuvoje studijuoti Baltarusijos studentams bei sudaryti galimybę dirbti Lietuvoje aukštos kvalifikacijos specialistams bei mokslininkams iš Baltarusijos

  VILNIUS, rugpjūčio 28 — Sputnik. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąrašo Seimo rinkimams lyderė, Seimo narė Ingrida Šimonytė kreipėsi į ministrą pirmininką Saulių Skvernelį su siūlymu padėti stiprinti Baltarusijos pilietinę visuomenę.

  Apie tai praneša Seimo spaudos tarnyba.

  Šimonytė kreipimesi pažymi, kad Lietuvai svarbu ir toliau išlaikyti pagalbos Baltarusijai lyderystę ir konkrečiais veiksmais paremti šalies pilietinę visuomenę.

  "Kviečiu Vyriausybę konsoliduoti ir koordinuoti visų institucijų turimą patirtį, pasitelkti ir nevyriausybinį sektorių bei parengti Solidarumo su Baltarusijos pilietine visuomene ir jos stiprinimo priemonių planą, skirti priemonių įgyvendinimui reikalingas lėšas ir nedelsiant imtis aktyvių veiksmų jas įgyvendinant", — teigia Šimonytė.

  Vyriausybei siūloma organizuoti psichologinės pagalbos teikimą sulaikytiesiems ir patyrusiems smurtą sulaikymo vietose ar kitaip nukentėjusiems.

  Taip pat Šimonytė siūlo užtikrinti, kad Baltarusijos piliečiai, kurie savo valstybėje susiduria su persekiojimu ar represijomis, turėtų galimybę netrukdomai ir operatyviai pasinaudoti "humanitariniu koridoriumi", spartinant sprendimų priėmimo procedūras.

  Be to, siūloma sudaryti sąlygas Lietuvoje studijuoti Baltarusijos studentams, ypač pašalintiesiems iš Baltarusijos universitetų už aktyvią pilietinę poziciją, skiriant tam tikslines stipendijas.

  Seimo narė taip pat siūlo, glaudžiai bendradarbiaujant su Baltarusijos pilietinės visuomenės atstovais, remti ir įgyvendinti iniciatyvas, susijusias su nepriklausomos žiniasklaidos stiprinimu, informacijos sklaidos kanalų kūrimu, kurių pagalba Baltarusijos žmonėms būtų suteiktos galimybės išreikšti savo pilietines ir politines pozicijas, ginti savo įsitikinimus, o tarptautinei bendruomenei — gauti informaciją apie įvykius Baltarusijoje iš "pirminių šaltinių".

  "Lietuvos inicijuojami ir remiami Baltarusijos pilietinės visuomenės stiprinimo projektai galėtų būti puikiu praktinio veikimo pavyzdžiu, skatinančiu į visai Europos Sąjungai ir NATO strategiškai svarbios kaimyninės erdvės demokratizacijos projektus įsitraukti ir partnerius iš kitų ES ir NATO, taip pat Rytų partnerystės valstybių", — pažymima Šimonytės kreipimesi į Skvernelį.

  Be to, Vyriausybei siūloma stiprinti paramą streikų komitetų ir profsąjungų veiklai, organizuoti ir teikti teisinę pagalbą Baltarusijos nepriklausomiems teisininkams, ginantiems sulaikytuosius ir kalinamus žmones, taip pat teikti teisinę pagalbą nukentėjusiųjų teisių gynybai. Kartu siekiama sudaryti galimybę dirbti Lietuvoje informacinių technologijų ir kitiems aukštos kvalifikacijos specialistams, mokslininkams, kurie dėl aktyvios savo pilietinės pozicijos susiduria su režimo spaudimu Baltarusijoje.

  Galiausiai raginama skirti Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo programos lėšų dalį Baltarusijos pilietinių iniciatyvų finansavimo projektams, nedelsiant skelbti kvietimą teikti paraiškas, taip pat numatyti tikslines lėšas tokio pobūdžio projektams kitų metų Užsienio reikalų ministerijos biudžete bei parengti ir įgyvendinti teisines ir finansines priemones, kurios būtų orientuotos į plataus ir ilgalaikio tinklo paramos Baltarusijos pilietinei visuomenei sukūrimą ir praktinio jo veikimo užtikrinimą, kompleksiškai sprendžiant įvairias iškylančias problemas.

  Protestai Baltarusijoje

  Masiniai opozicijos protestai visoje Baltarusijoje prasidėjo rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos oficialiais CRK duomenimis, laimėjo Lukašenka, surinkęs 80,1 proc. balsų. Opozicija mano, kad rinkimus laimėjo šiuo metu Lietuvoje esanti Svetlana Tichanovskaja.

  Pirmosiomis dienomis demonstrantų veiksmai buvo užgniaužti saugumo pajėgų, prieš protestuotojus, kurie nesutiko su rinkimų rezultatais, specialios pajėgos naudojo ašarines dujas, vandens patrankas, garsines granatas, gumines kulkas. Vėliau teisėsaugos institucijos nustojo naudoti jėgą prieš protestuotojus.

  Po oficialaus pralaimėjimo Baltarusijos prezidento rinkimuose Tichanovskaja išvyko į Lietuvą. Pirmadienį ji susitiko su JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoju Stephen'u Biegun'u ir paskelbė apie pasirengimą išspręsti politinę krizę respublikoje per dialogą dėl taikaus valdžios perdavimo ir atvirumo tarpininkavimui, kurį vykdo tarptautinės organizacijos.

  Anksčiau Rusijos užsienio reikalų ministerija pasmerkė Vilniaus kišimąsi į Baltarusijos vidaus reikalus. Oficiali ministerijos atstovė Marija Zacharova teigė, kad savo veiksmais Lietuva tik "blogina padėtį", užuot leidusi kaimyninės šalies žmonėms išspręsti situaciją savo jėgomis.

  Temos:
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (321)

  Dar šia tema

  Tichanovskaja teigė, kad Biegun'as pažadėjo padėti Baltarusijos opozicijai
  Lietuvos užsienio reikalų ministras parašė Makėjui apie "naują tikrovę" Baltarusijoje
  Linkevičius: situacija Baltarusijoje reikalauja tarptautinės bendruomenės dėmesio
  Tegai:
  Ingrida Šimonytė, konservatoriai, Baltarusija

  Svarbiausios temos