05:50 2020 Rugsėjo 30
Tiesioginis eteris
 • USD1.1702
 • RUB92.1625
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (377)

  Valstybės vadovas skatina JT ir tarptautinę bendruomenę palaikyti Baltijos šalių pastangas siekti, kad Baltarusijos valdžia "organizuotų naujus, sąžiningus ir demokratiniais principais paremtus" rinkimus

  VILNIUS, rugsėjo 1 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda laišku kreipėsi į Jungtinių Tautų generalinį sekretorių António Guterresą dėl padėties Baltarusijoje. Apie tai praneša prezidento spaudos tarnyba.

  Laiške valstybės vadovas akcentavo, kad Lietuva nepripažįsta rugpjūčio 9 dieną organizuotų Baltarusijos prezidento rinkimų rezultatų, kurie šalyje sukėlė protestus.

  Pasak šalies vadovo, didelį susirūpinimą kelia "Baltarusijos valdžios vykdomos represijos prieš pilietinę visuomenę, opoziciją, nepriklausomus žurnalistus, jėgos panaudojimas prieš taikius protestuotojus". Prezidentas pranešė, kad Lietuva kasdien gauna nusiskundimų dėl žiaurių kankinimų, netinkamo elgesio ir masinių areštų kaimyninėje šalyje.

  Šalies vadovas ragino JT organizaciją ir tarptautinę bendruomenę aktyviai įsitraukti į situacijos stabilizavimo Baltarusijoje procesą.

  "Būtina nusiųsti tvirtą žinią dabartinėms Baltarusijos valdžios institucijoms, kad susiklosčiusi situacija šalyje nėra toleruojama, o už smurtą prieš taikius piliečius turi atsakyti nusikaltimus įvykdžiusios atsakingos institucijos ir asmenys. Raginu JT Žmogaus teisių tarybą sušaukti skubias diskusijas apie žmogaus teisių padėtį Baltarusijoje", — rašo prezidentas.

  Šalies vadovas kreipimesi skatina JT ir tarptautinę bendruomenę palaikyti Baltijos šalių pastangas siekti, kad Baltarusijos valdžia užmegztų dialogą su savo pilietine visuomene ir "organizuotų naujus, sąžiningus ir demokratiniais principais paremtus rinkimus".

  Padėtis Baltarusijoje

  Didžiuliai opozicijos protestai prasidėjo visoje Baltarusijoje rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos, CRK duomenimis, šeštąjį kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, surinkęs 80,1 % balsų. Opozicija mano, kad rinkimus laimėjo Svetlana Tichanovskaja, o ne Lukašenka.

  Pirmosiomis dienomis saugumo pajėgos protestus griežtai slopino: prieš protestuotojus, kurie nesutiko su rezultatais, jie naudojo ašarines dujas, vandens patrankas, garsines granatas, gumines kulkas. Vėliau teisėsaugos institucijos nustojo naudoti jėgą, tačiau šalyje tebevyksta suėmimai. Oficialiais duomenimis, pirmosiomis dienomis buvo sulaikyta per 6,7 tūkst. Kaip pranešė respublikos Vidaus reikalų ministerija, per riaušes buvo sužeista šimtai žmonių, įskaitant daugiau nei 120 teisėsaugos pareigūnų.

  Lietuva aktyviai palaiko Baltarusijos opoziciją, politikai garsiai kritikuoja Lukašenkos vykdomą politiką. Pirmadienį Lietuvos vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė pasirašė asmeninių sankcijų pačiam Lukašenkai ir dar beveik 30 valstybės pareigūnų sąrašą.

  Praėjusią savaitę Baltarusijos prezidentas paskelbė pavedęs vyriausybei pateikti siūlymą perorientuoti visus Baltarusijos prekybos srautus iš Lietuvos uostų į kitus. Baltarusijos vadovas nenurodė, apie kokius uostus kalbama, tačiau šiandien paskelbė apie Rusijos uostus. Kaip pažymėjo Lukašenka, Baltarusijos krovinių srautai sudaro "30 procentų Lietuvos biudžeto". Prezidento teigimu, ES šalys neturėtų gąsdinti Baltarusijos sankcijomis, nes Minskas yra pasirengęs duoti atsaką.

  Temos:
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (377)

  Dar šia tema

  Cyptelėjo patvory: Lukašenka pareiškė, kad Baltijos šalys vykdo svetimas komandas
  Ukrainoje bandyta susprogdinti traukinį iš Baltarusijos
  Lietuva gali išplėsti sankcijas Baltarusijai
  Pradėjus veikti Astravo AE, Baltijos šalys nustos prekiauti elektra su Baltarusija
  Tegai:
  Gitanas Nausėda, JT Generalinė Asamblėja, Baltarusija

  Svarbiausios temos