12:17 2020 Rugsėjo 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.1634
 • RUB90.4050
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (363)

  Nausėda pabrėžė, kad Lietuva nepripažįsta Baltarusijos prezidento rinkimų, kuriuose laimėjo Aleksandras Lukašenka, rezultatų

  VILNIUS, rugsėjo 2 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda telefonu kalbėjosi su Suomijos prezidentu Sauli Niinisto, su kuriuo aptarė situaciją Baltarusijoje, pranešė prezidento spaudos tarnyba.

  Nausėda paragino Suomiją palaikyti regionines ir Europos Sąjungos sankcijas Baltarusijos pareigūnams.

  "Lietuvos vadovas pristatė iniciatyvas surengti skubią Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos diskusiją dėl žmogaus teisių padėties Baltarusijoje ir inicijuoti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos diskusiją, kurioje Baltarusijos valdžia būtų raginama susilaikyti nuo jėgos naudojimo, užtikrinti tarptautinės teisės ir žmogaus teisių principų laikymąsi, pradėti taikų valdžios perėjimą", — rašoma pranešime.

  Šalies prezidentas priminė Lietuvos pasiūlytą, Lenkijos, Latvijos ir Estijos palaikomą trijų žingsnių programą Baltarusijai, siekiant stabilizuoti situaciją šioje šalyje.

  Nausėda pabrėžė, kad Lietuva nepripažįsta Baltarusijos prezidento rinkimų rezultatų, jo manymu, jie buvo vykdomi "nesivadovaujant demokratiniais ir tarptautinės teisės principais".

  Seimas, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Lietuvos prezidentas pakvietė Suomiją susivienyti su Baltijos šalimis ir dirbti drauge, kad "Baltarusijoje būtų organizuojami nauji demokratiniai prezidento rinkimai, prižiūrint tarptautiniams ekspertams".

  Anksčiau Lietuvos vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė pasirašė įsakymą, kuriuo uždrausta atvykti į Lietuvą 30 Baltarusijos piliečių. Sankcijos numatytos ir dabartiniam Baltarusijos prezidentui Aleksandrui Lukašenkai. Latvijos ir Estijos užsienio reikalų ministerijos paskelbė analogiškas sankcijas.

  Didžiuliai opozicijos protestai prasidėjo visoje Baltarusijoje rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos, CRK duomenimis, šeštąjį kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, surinkęs 80,1 % balsų. Opozicija mano, kad rinkimus laimėjo Svetlana Tichanovskaja, o ne Lukašenka.

  Pirmosiomis dienomis saugumo pajėgos protestus griežtai slopino: prieš protestuotojus, kurie nesutiko su rezultatais, jie naudojo ašarines dujas, vandens patrankas, garsines granatas, gumines kulkas. Vėliau teisėsaugos institucijos nustojo naudoti jėgą, tačiau šalyje tebevyksta suėmimai. Oficialiais duomenimis, pirmosiomis dienomis buvo sulaikyta per 6,7 tūkst. Kaip pranešė respublikos Vidaus reikalų ministerija, per riaušes buvo sužeista šimtai žmonių, įskaitant daugiau nei 120 teisėsaugos pareigūnų.

  Temos:
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (363)

  Dar šia tema

  Minskas parengė atsakomąsias sankcijas Baltijos šalių atstovams
  Lietuva kviečia kvalifikuotus specialistus iš Baltarusijos
  Kaip Suomijoje, bet ne visai. Lietuviai linki baltarusiams išvengti jų klaidų
  Tegai:
  prezidento rinkimai, Baltarusija, Suomija, Gitanas Nausėda, Lietuva

  Svarbiausios temos