05:30 2020 Rugsėjo 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.1787
 • RUB89.9825
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (330)

  Ministerijos vadovo teigimu, kartu su Lietuva tuo domėjosi dar trys šalys, tačiau "neteisėtumo" pavyko išvengti

  VILNIUS, rugsėjo 4 — Sputnik. Destruktyvios jėgos, skatinamos Lietuvos, Lenkijos, Čekijos ir Ukrainos vadovybių, bandė Baltarusijoje surengti antikonstitucinį valdžios pakeitimą, praneša Respublikos gynybos ministerijos spaudos tarnyba.

  Baltarusijos opozicijos koordinavimo tarybos prezidiumo narys Pavelas Latuška
  © Sputnik / Евгений Одиноков

  Maskvoje įvyko bendras Nepriklausomų Valstybių Sandraugos (NVS) valstybių narių, Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos valstybių narių ir Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos valstybių gynybos ministrų susitikimas.

  Susitikime dalyvavo Baltarusijos delegacija, kuriai vadovavo gynybos ministras generolas majoras Viktoras Chreninas.

  Baltarusijos gynybos ministerijos vadovas pažymėjo, kad karinių-politinių ir ekonominių prieštaravimų tarp valstybių ir karinių-politinių blokų paaštrėjimas, kurstantis "spalvotąsias revoliucijas", terorizmą, prekybą narkotikais ir organizuotą nusikalstamumą neigiamai veikia šiuolaikinį tarptautinį saugumą.

  Pasak Chrenino, to pavyzdys yra įvykiai Baltarusijoje, prasidėję po prezidento rinkimų rugpjūčio pradžioje.

  "Įvairios destruktyvios jėgos, kurias įkaitino tokių valstybių kaip Lenkija, Lietuva, Čekija ir Ukraina vadovybės, bandė nekonstituciškai pakeisti valdžią", — sakė ministras.

  Tačiau, pasak Gynybos ministerijos vadovo, šalis buvo išgelbėta nuo "neteisėtumo ir savivalės".

  Chreninas taip pat išreiškė padėką Rusijos ir Kinijos karinėms-politinėms vadovybėms bei kitiems susitikime dalyvavusiems valstybių delegatams už pagalbą Baltarusijai sprendžiant situaciją.

  Ministras taip pat pavadino NATO veiklą šalia sienos su respublika rimtu saugumo iššūkiu ir teigė, kad šalis buvo priversta taikyti atsakomąsias priemones.

  Gynybos ministerijos duomenimis, pastaraisiais metais NATO rotacinė grupė Baltarusijos kaimyninėse šalyse išaugo 17 kartų ir išaugo iki dešimties tūkstančių karių. Taip pat ministerija pažymi, kad netoli Baltarusijos sienų vykdoma karinės technikos ir personalo, įskaitant JAV kariuomenę, koncentracija, o pratybų skaičius greta Baltarusijos esančių NATO valstybių teritorijose išaugo penkis kartus.

  Protestai Baltarusijoje

  Didžiuliai opozicijos protestai prasidėjo visoje Baltarusijoje rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos, oficialiomis CRK duomenimis, šeštąjį kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, surinkęs 80,1 proc. Opozicija mano, kad rinkimus laimėjo Svetlana Tichanovskaja, o ne Lukašenka. Šiuo metu Tichanovskaja yra Lietuvoje.

  Oficialiais duomenimis, pirmosiomis dienomis buvo sulaikyta per 6,7 tūkst. Kaip pranešė respublikos Vidaus reikalų ministerija, per riaušes buvo sužeista šimtai žmonių, tarp jų — daugiau kaip 120 teisėsaugos pareigūnų. Anot valdžios, trys protestuotojai žuvo.

  Šios savaitės pradžioje Lietuva, Latvija ir Estija susitarė dėl sankcijų sąrašo Baltarusijos pareigūnams, kuriems dabar draudžiama atvykti į Baltijos šalis. Į jį įtraukta 30 žmonių, įskaitant patį Lukašenką.

  Temos:
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (330)

  Dar šia tema

  "Pastatysime juos į vietą": kodėl Minskas nustos naudotis Lietuvos uostais
  Lietuva pagaliau taps nepriklausoma. Nuo Baltarusijos krovinių ir milijonų eurų 
  "Apsirijo ir užsimiršo". Ką Baltijos šalys praranda, susipykusios su Lukašenka
  Tegai:
  protestai, Baltarusija, Lietuva

  Svarbiausios temos