17:37 2020 Rugsėjo 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.1692
 • RUB89.7875
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Lietuvos Seimo rinkimai — 2020 (100)

  Posėdžio metu VRK pirmininkė Matjošaitytė pabrėžė, kad asmuo, kuris jau yra sulaužęs parlamentaro priesaiką ir kuriam įvykdyta apkalta, remiantis įstatymais, negali būti renkamas Seimo nariu

  VILNIUS, rugsėjo 8 — Sputnik. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) neregistravo "Drąsos kelio" keliamos kandidatės į Seimą Neringos Venckienės.

  Sprendimas priimtas pritarus dešimčiai VRK narių.

  Venckienės kandidatūrą partija siekė kelti daugiamandatėje ir vienmandatėje Garliavos apygardoje.

  VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė posėdžio metu priminė Konstitucinio Teismo išaiškinimą, kad Seimo nariu negali būti renkamas asmuo, kuris pripažintas šiurkščiai pažeidęs Konstituciją.

  Buvo priminta, kad kandidatuoti per apkaltą pašalintiems asmenims draudžiama remiantis Konstitucinio Teismo aiškinimu, jog toks asmuo negali eiti pareigų, kurioms būtina konstitucinė priesaika. Pasak teismo, tokią nuostatą pakeisti galima tik pakeitus Konstituciją.

  Pati Venckienė posėdyje tvirtino, kad Lietuvos įstatymuose nėra jokio draudimo kandidatuoti po apkaltos, todėl įstatymuose nieko keisti nereikia, nes Konstitucinis Teismas neturėtų aiškinti sprendimų priešingai, nei anksčiau nusprendė Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT).

  Venckienė tvirtino, kad jai taikytinas EŽTT išaiškinimas prezidento Rolando Pakso byloje, kai buvo nurodyta, jog asmeniui turi būti leidžiama pakartotinai kandidatuoti į Seimą. Matjošaitytė į tai atsakė, kad EŽTT nuosprendžio įgyvendinimas nėra VRK prerogatyva.

  "Čia nėra jokių išankstinių nusistatymų prieš jus, kaip asmenį. Mes vertiname konkrečią situaciją", — sakė Matjošaitytė.

  Dar prieš prasidedant posėdžiui Venckienė prašė nušalinti Matjošaitytę bei VRK narius Maksimą Reznikovą, Gitaną Matiekuvienę ir Jūratę Lebedevienę.

  Venckienės kaip partijos "Drąsos kelias" mandatas buvo panaikintas 2014 metais. Tada Konstitucinis Teismas konstatavo, kad Venckienė sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją daugiau kaip pusę metų nelankiusi Seimo posėdžių.

  Balsavimo apylinkė Vilniuje, archyvinė nuotrauka
 
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Venckienės šeimą labai paveikė nagrinėjama pedofilijos byla. Venckienė yra nepilnametės Deimantės Kedytės, tapusios pedofilų auka, teta.

  Neringos brolis Drąsius Kedys pradėjo kovą su pareigūnais, kurie prievartavo dukrą, tačiau mirė keistomis aplinkybėmis. Deimantė kurį laiką gyveno su teta, tačiau vėliau teismas nutarė, kad mergaitė turi būti grąžinta motinai, kuri, kaip įtariama, atidavė vaiką seksualiniam išnaudojimui. 2012 metų gegužę, įsikišus teisėsaugos pareigūnams, mergaitė buvo paimta iš namų Garliavoje, kur gyveno su teta ir seneliais, ir perduota motinai Laimutei Stankūnaitei. Nuo tada nežinoma nei Stankūnaitės, nei Deimantės buvimo vieta.

  Neringa Venckienė 2013 metais išvyko su sūnumi Karoliu į JAV. Lietuvoje ji buvo apkaltinta pasipriešinimu teisėsaugai, atsisakius perduoti dukterėčią motinai ir piktnaudžiavus vaiko atstovo teisėmis.

  2019 metų rudenį JAV išdavė Venckienę Lietuvai ir šių metų sausį jai pateikti kaltinimai, už kuriuos gresia laisvės atėmimas iki trejų metų.

  Pati Venckienė Lietuvoje kaltinama teismo sprendimo nevykdymu, antstolio veiklos trukdymu, sveikatai padaryta žala ir pasipriešinimu valstybės tarnautojai. Buvusi teisėja nepripažino kaltės. Ji pasinaudojo teise duoti parodymus po to, kai bus apklausti visi liudytojai.

  Birželio 15 dieną Panevėžio apygardos teismas sušvelnino kardomąją priemonę buvusiai teisėjai. Teismas nusprendė kaltinamajai taikytą sustiprintą priežiūrą pakeisti švelnesne priemone — įpareigojimu periodiškai registruotis policijos įstaigoje.

  Temos:
  Lietuvos Seimo rinkimai — 2020 (100)
  Tegai:
  Vyriausioji rinkimų komisija, Neringa Venckienė

  Svarbiausios temos