18:48 2020 Rugsėjo 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.1645
 • RUB89.8713
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Sausio 13-osios byla (86)

  Šių metų pavasarį bylos nagrinėjimas buvo nutrauktas dėl paskelbto karantino. Teismas gavo per 60 apeliacinių skundų

  VILNIUS, rugsėjo 15 — Sputnik. Lietuvos apeliacinis teismas grįžta prie 1991 metų sausio 13-osios ir kitų įvykių bylos nagrinėjimo.

  Posėdis vyksta Mykolo Romerio universitete. Posėdžio vietos perkėlimas buvo susijęs su saugumo priemonėmis — pažymėta, kad teismo salėje nebuvo įmanoma užtikrinti reikiamą socialinį atstumą.

  Šių metų pavasarį bylos nagrinėjimas buvo nutrauktas dėl paskelbto karantino.

  Sprendimas 1991 metų sausio 13 dienos įvykių byloje buvo paskelbtas praėjusių metų kovą. Nuo to laiko Vilniaus apygardos administracinis teismas gavo 61 apeliacinį skundą. Nuosprendį apskundė tiek nuteistieji, tiek nukentėjusieji.

  Posėdžiai vyks iki gruodžio 15 dienos, iš viso numatoma 20 posėdžių.

  Sausio 13-osios byla

  1991 m. sausio 13 d. naktį prie Vilniaus televizijos bokšto įvyko ginkluotas susirėmimas. Anot Lietuvos valdžios, jį pradėjo sovietų kariai. Per susirėmimus žuvo daugiau nei dešimt žmonių, daugiau kaip 600 buvo sužeisti.

  Algirdas Paleckis, archyvinė nuotrauka
  Фото: из личного архива Альгирдаса Палецкиса

  Lietuvos prokuratūra tvirtino, kad dėl tragiškų šių įvykių padarinių kalti sovietų kariai, tačiau jokių įrodymų nepateikė.

  Praėjusių metų kovo mėnesį Vilniaus apygardos teismas paskelbė nuosprendį. Byloje buvo kaltinami 67 žmonės, dauguma iš jų — už akių. Tarp kaltinamųjų buvo Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos piliečiai.

  Prieš teismą stojo tik du žmonės — Rusijos kariuomenės atsargos pulkininkas Jurijus Melis ir buvęs karys Genadijus Ivanovas. Jie buvo nuteisti septyneriems ir ketveriems metams atitinkamai. Apeliacinis teismas gavo daugiau nei 60 apeliacinių skundų.

  Maskva laiko šį nuosprendį "neteisėtu". Rusijos Federacija pabrėžė, kad Lietuvos teisėsaugos institucijos nepateikė nė vieno sovietų kariškių kaltės įrodymo. Maskva pažymėjo, kad posėdžių metu buvo pažeidžiamos visos tarptautinės ir Lietuvos vidaus teisės normos, o rusai buvo teisiami už nusikaltimus, kurių nepadarė.

  Temos:
  Sausio 13-osios byla (86)

  Dar šia tema

  Lietuva pasmerkė Rusijos veiksmus prieš Sausio 13-osios bylos teisėjus ir prokurorus
  Tegai:
  Sausio 13-osios byla, Sausio 13-oji, Lietuvos apeliacinis teismas

  Svarbiausios temos