09:29 2020 Spalio 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.1856
 • RUB90.6421
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (464)

  Europos Vadovų Tarybos pirmininkas pažymėjo, kad nors Lukašenka dar nepateko į sankcijų sąrašą, ES "stebės padėtį"

  VILNIUS, spalio 2 — Sputnik. Europos Sąjunga įves sankcijas dėl padėties Baltarusijoje, "juodajame sąraše" bus apie 40 asmenų, šalies vadovas Aleksandras Lukašenka nebus įtrauktas į jį, pranešė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Šarlis Mišelis (Charles Michel).

  "Rytoj, vadovaudamiesi rašytine procedūra, mes įvesime sankcijas Baltarusijai. Jūs žinote, kad tai, kas yra ant stalo, — apie 40 asmenų sąrašas", — cituoja jį RIA Novosti.

  Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas sprendimą netaikyti sankcijų Baltarusijos lyderiui paaiškino tuo, kad tai reikš "atsisakymą palaikyti dialogą".

  "Svarbu įtraukti jį [Lukašenką — Sputnik] į šį procesą. Priešingu atveju, ateityje Lukašenka gali būti įtrauktas į sankcijų sąrašą", — pridūrė jis.

  Savo ruožtu Šarlis Mišelis pažymėjo, kad nors Lukašenka dar nepateko į sankcijų sąrašą, ES "stebės padėtį". "Mes pasisakome už dialogą Baltarusijos klausimu, palaikome ESBO, kuri gali atlikti svarbų vaidmenį ieškant konstruktyvesnio priėjimo", — sakė Europos Vadovų Tarybos vadovas.

  Anksčiau įvesti apribojimų Minskui neleido Kipras dėl savo pozicijos dėl Turkijos veiksmų Viduržemio jūroje. Kaip pranešė "AFP", Kipro valdžia persvarstė savo poziciją po to, kai viršūnių susitikimo dalyviai sutiko priimti griežtą rezoliuciją prieš Ankarą su grasinimais sankcijomis.

  Antradienį Kanada ir Didžioji Britanija įvedė sankcijas Baltarusijos lyderiui, jo sūnui Viktorui ir dar devyniems pareigūnams. Pareiškime teigiama, kad "Aleksandro Lukašenkos režimas atsakingas už daugybę žmogaus teisių pažeidimų, nukreiptų prieš opozicijos atstovus, žiniasklaidą ir Baltarusijos gyventojus, klastojant rinkimų rezultatus".

  "Reuters" su nuoroda į šaltinius pranešė, kad apribojimų Minskui paketą praktiškai parengė JAV.

  Baltijos šalių sankcijos Baltarusijai

  Anksčiau Lietuva, Latvija ir Estija, nelaukdamos bendro Europos Sąjungos sprendimo, patvirtino savo sankcijų sąrašą Baltarusijos pareigūnams. Į "juodąjį sąrašą" įtraukta 30 žmonių, tarp jų ir Aleksandras Lukašenka. Vėliau sąrašas išplėstas, įtraukiant į jį apie šimtą žmonių. Sankcijų sąraše yra Baltarusijos prezidento administracijos, jėgų struktūrų ir kitų institucijų vadovų ir aukšto rango pareigūnų.

  Šią savaitę Baltarusija įvedė sankcijas Baltijos šalims, atsakydama į anksčiau Lietuvos, Latvijos ir Estijos nustatytus apribojimus. Apie 100 pareigūnų iš kiekvienos šalies buvo įtraukti į sankcijų sąrašus, jiems draudžiama atvykti į Baltarusiją.

  Rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos laimėjo dabartinis Baltarusijos lyderis (CRK duomenimis, jis surinko daugiau kaip 80 % balsų), visoje Baltarusijoje prasidėjo masiniai opozicijos protestai.

  Pirmosiomis dienomis saugumo pajėgos veiksmus slopino: prieš protestuotojus, kurie nesutiko su rezultatais, pareigūnai naudojo ašarines dujas, vandens patrankas, garsines granatas, gumines kulkas. Vėliau teisėsaugos institucijos nustojo naudoti jėgą prieš protestuotojus.

  Temos:
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (464)

  Dar šia tema

  Nausėda paragino įtraukti Lukašenką į ES sankcijų sąrašą
  Baltarusiams, gavusiems leidimą gyventi Lietuvoje, COVID-19 tyrimas nebeprivalomas
  Tegai:
  Aleksandras Lukašenka, prezidento rinkimai, sankcijos, ES, Baltarusija

  Svarbiausios temos