10:19 2020 Spalio 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.1856
 • RUB90.6421
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (465)

  Savo ruožtu Linkevičius tvirtina, kad analogiškų veiksmų Lietuvoje neketinama imtis, o adekvatūs sprendimai bus priimami, jei iš Baltarusijos kils reikalavimų

  VILNIUS, spalio 2 — Sputnik. Nuo spalio 5 dienos Minskas atšaukia savo ambasadorius Lenkijoje ir Lietuvoje konsultacijoms Baltarusijos užsienio reikalų ministerijoje. Apie tai pranešė žinybos spaudos sekretorius Anatolijus Glazas.

  "Akivaizdu, kad ilgai ir kantriai mes stebėjome visus atvirai nedraugiškus gestus savo šalies atžvilgiu iš Lenkijos ir Lietuvos", — cituoja Glazą Baltarusijos valstybinė agentūra "BelTa".

  Savo ruožtu Lietuva neplanuoja atšaukti savo ambasadoriaus Minske konsultacijoms ir sumažinti diplomatinio buvimo Baltarusijoje. Apie tai penktadienį žurnalistams sakė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

  "Dėl ambasadorių sprendžia Lietuva. Neketinam kviesti jų konsultacijoms ir nespręsim nieko dėl jų skaičiaus mažinimo", — cituoja jį TASS.

  Kaip pažymėjo ministras, kol kas Vilniuje girdėti tik Minsko pasiūlymai.

  "Jeigu bus kažkokie reikalavimai iš kitos pusės, arba sprendimai, tada priimsime adekvačius sprendimus taip pat ir mes Vilniuje ir Varšuvoje", — pažymėjo Linkevičus.

  Be to, anksčiau Varšuvai ir Vilniui buvo pasiūlyta sumažinti diplomatinį buvimą Baltarusijoje dėl jų "destruktyvios veiklos". Diplomatų skaičius turi būti suderintas su Baltarusijos užsienio atstovybių šiose šalyse darbuotojų skaičiumi. Lenkijai siūloma palikti 18 diplomatinių atstovybės Baltarusijoje darbuotojų vietoj 50, Lietuvoje — 14 vietoj 25.

  Baltarusijos URM pastatas
  © Sputnik/ Виктор Толочко

  Šis sprendimas buvo priimtas atsižvelgiant į tai, kad Europos Sąjunga įvedė individualias sankcijas Minskui. Sąraše yra 40 žmonių, tarp jų — Baltarusijos vidaus reikalų ministerijos vadovas Jurijus Karajevas, departamento vidaus kariuomenės vado pavaduotojas Chazalbekas Atabekovas ir Specialiosios milicijos Minsko skyriaus vadovas Dmitrijus Balaba. Prezidento Aleksandro Lukašenkos nėra sąraše, nes Briuselis tikisi konstruktyvaus dialogo su juo.

  Kaip teigiama Baltarusijos užsienio reikalų ministerijoje, Minskas nuo penktadienio įveda abipusių sankcijų sąrašą, tačiau jo nepublikuos "pagal nusistovėjusią civilizuotą diplomatinę praktiką".

  Padėtis Baltarusijoje

  Masiniai opozicijos protestai Baltarusijoje prasidėjo rugpjūčio 9 dieną po prezidento rinkimų, kuriuos šeštąjį kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, surinkęs 80,1 proc. balsų. Opozicija mano, kad rinkimus laimėjo dabar Lietuvoje esanti Svetlana Tichanovskaja.

  Per protestus nukentėjo šimtai žmonių, tarp jų — daugiau nei 130 teisėsaugos pareigūnų. Protesto akcijos tęsiasi jau mėnesį. Be to, rengiami Lukašenkos šalininkų renginiai.

  Nuo pat protestų pradžios Vilnius aktyviai dalyvauja kaimyninės valstybės reikaluose. Lietuvos politikai paskelbė sankcijų sąrašą Baltarusijai ir paragino ES šalis taip pat įvesti ribojamąsias priemones Baltarusijos pareigūnams ir jėgų struktūrų atstovams. Lietuva taip pat įvedė sankcijas Lukašenkai.

  Be to, Lietuvos politikai reikalauja naujų rinkimų, nes jie laiko ankstesnius "suklastotais" ir nepripažįsta išrinkto prezidento teisėtumo.

  Maskva ne kartą ragino Lietuvą nesikišti į kaimyninės šalies reikalus.

  Temos:
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (465)

  Dar šia tema

  Makronas įvardijo Lukašenkos neįtraukimo į ES sankcijų sąrašą priežastis
  Europos Sąjunga sutarė dėl sankcijų Baltarusijai
  Skvernelis Baltarusijos planus perorientuoti krovinius į RF uostus pavadino krachu
  ES turėtų paruošti paramą Minskui "laikotarpiui po Lukašenkos", mano Nausėda
  Tegai:
  ambasadoriai, Lenkija, Lietuva, Baltarusija

  Svarbiausios temos