06:35 2020 Spalio 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.1852
 • RUB91.4095
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  "Miško broliai": praeitis ir dabartis (71)

  Pagrindinės "miško brolių" veiklos aukos buvo tuometiniai Lietuvos Respublikos gyventojai, mano istorikas Armenas Gasparianas

  VILNIUS, spalio 5 — Sputnik. Žinia, kad antradienį vyks antkapinio paminklo "miško brolių" vadui Adolfui Ramanauskui-Vanagui atidengimo ceremonija, nestebina, tačiau svarbu tai, kad Lietuva iš esmės stato paminklą lietuvių žudikui, interviu Sputnik Lietuva sakė istorikas ir publicistas Armenas Gasparianas.

  "Pagrindinė auka — Lietuvos gyventojai, kurie ir mirė dėl "miško brolių" veiklos. Tai yra, tiesą sakant, jie stato paminklą lietuvius žudžiusiam asmeniui. Be to, visa tai pateikiama per prizmę, kad jis kovojo už Lietuvos "laisvę ir nepriklausomybę". Lietuvos laisvę, nuo ko, nuo šalies gyventojų, išeina taip? Arba už nepriklausomybę nuo savo piliečių? Tai kažkoks absurdas", — sakė jis.

  Gasparianas pažymėjo, kad Lietuva sukūrė savo Didžiojo Tėvynės karo istoriją.

  "Tikriausiai Lietuvos valdžia iš pradžių turėtų išgerti tabletę nuo galvos skausmo ir taip atsikratyti nepaliaujamo kognityvinio disonanso, kuriame jie yra, nes paminklo statymas lietuvių žudikui — tai "keista" idėja. Aš, žinoma, suprantu tai, dabar 2020 metai, koronaviruso pandemija sukėlė papildomą psichikos sutrikimą, tačiau akivaizdu, kad jis neturėtų pasiekti tokios ribos", — apibendrino jis.

  Antradienį Valstybės vadovų panteone, Antakalnio kapinėse, vyks antkapinio paminklo "miško brolių" vadui Adolfui Ramanauskui-Vanagui atidengimo ceremonija.

  Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pavadino Vanagą "drąsiu patriotu".

  Kas yra Ramanauskas-Vanagas

  Lietuvoje Ramanauskas-Vanagas laikomas "nacionaliniu didvyriu", tačiau, daugelio ekspertų ir Lietuvos gyventojų manymu, jis nėra toks. Pagal 1957 metų Tarybinio teismo nuosprendį, "partizanas" buvo prisidėjęs prie nusikaltimų prieš civilius gyventojus, visų pirma, jis buvo apkaltintas aštuonių tūkstančių civilių nužudymu.

  Lietuviai "partizanai" dažnai prisijungdavo prie "miško brolių" — ginkluotų nacionalistų grupuočių, veikusių šalies teritorijoje 1940–1950 metais. Antrojo pasaulinio karo metu daugelis tų, kurie buvo prieš tarybų valdžią, prisijungė prie fašistinės Vokietijos. "Miško broliai" buvo prisidėję prie civilių gyventojų naikinimo ir tarybinių partijų darbuotojų žudynių.

  "Miško brolių" vadovaujama LLKS egzistavo iki 1956 metų, kol buvo sunaikinta TSRS reguliariosios kariuomenės bei saugumo dalinių.

  Temos:
  "Miško broliai": praeitis ir dabartis (71)

  Dar šia tema

  Estijoje pastatytas paminklas "miško brolių" vadui ir jo būriui
  Plungės rajone nupjautas kryžius, skirtas Lietuvos "partizanams"
  Ispanijos pilietis savo išsiuntimą iš Lietuvos sieja su "miško brolių" kritika
  Tegai:
  paminklas, miško broliai, Adolfas Ramanauskas-Vanagas

  Svarbiausios temos