07:23 2020 Spalio 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.1852
 • RUB91.4095
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (458)

  Kaip pažymėjo prezidento patarėja Asta Skaisgirytė, į ES sankcijų sąrašą Baltarusijai ateityje gali būti įtrauktas prezidentas Aleksandras Lukašenka

  VILNIUS, spalio 6 — Sputnik. Europos Sąjungos sankcijų sąrašas Baltarusijos pareigūnams dar nėra baigtinis, ateityje į jį taip pat gali būti įtrauktas prezidentas Aleksandras Lukašenka, praneša TASS su nuoroda į Lietuvos prezidento patarėją užsienio politikos klausimais Astą Skaisgirytę.

  "Šie sąrašai nėra baigtiniai, jie gali būti pildomi, tai matyčiau ir šiuo atveju galimybę po kažkiek laiko europinį sąrašą papildyti", — sakė Skaisgirytė ir pridūrė, kad ateityje į sankcijų sąrašus gali būti įtrauktas Lukašenka.

  Pasak patarėjos, Vilnius siūlė Europos Sąjungai vadovautis Lietuvos sąrašu, kuriame yra Lukašenka. "Kitos valstybės turi galbūt kitokį požiūrį ir nieko tame nuostabaus, tie požiūriai išsiskiria", — teigė Skaisgirytė.

  Rusijos URM, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Екатерина Чеснокова

  Ji priminė, kad Lukašenka yra Lietuvos nacionaliniame sąraše, taip pat kitų Baltijos šalių, Kanados, Jungtinės Karalystės ir Jungtinių Valstijų sąrašuose. "Europos Sąjunga tam kartui sakė, kad gal neįdėkime jo, tačiau pasilikime atviras duris ateičiai", — pažymėjo patarėja.

  Nuo spalio 2 dienos ES įvedė sankcijas maždaug 40 Baltarusijos pareigūnų, kurie neva "atsakingi už rinkimų klastojimą, smurto panaudojimą prieš savo piliečius bei žmogaus teisių pažeidimus". Tuo tarpu ES netaikė asmeninių sankcijų prezidentui Lukašenkai, nes tai pakenktų Briuselio reikalavimams pradėti dialogą su opozicija, tarpininkaujant ESBO.

  Savo ruožtu Minskas paskelbė "simetriškus apribojimus" daugeliui Didžiosios Britanijos ir Kanados pareigūnų. Atsakymų sąrašas "pagal nusistovėjusią civilizuotą diplomatinę praktiką" nebuvo paviešintas.

  Rugsėjo pabaigoje prezidento pareigas pradėjo eiti Aleksandras Lukašenka. Po to ES diplomatijos vadovas Žozepas Borelis (Josep Borrell) pareiškė, kad Lukašenkos inauguracija neturi demokratinio teisėtumo ir lemia vis gilėjančią krizę Baltarusijoje.

  Briuselis mano, kad Lukašenkos inauguracija prieštarauja didžiosios respublikos dalies gyventojų valiai, ką patvirtina masinės demonstracijos. Borelis priminė, kad ES ragina surengti naujus rinkimus Baltarusijoje, atsisakyti smurto ir paleisti visus sulaikytuosius.

  Tuo tarpu Minskas ne kartą pabrėžė, kad protesto akcijos koordinuojamos iš užsienio. Anot Lukašenkos, Vakarai kišasi į padėtį respublikoje: neramumus "kontroliuoja" JAV, o europiečiai "palaiko žaidimą".

  Temos:
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (458)

  Dar šia tema

  ES pasmerkė Minsko reikalavimą Lietuvai ir Lenkijai sumažinti diplomatų skaičių
  Minskas įpareigojo Lietuvą ir Lenkiją sumažinti diplomatinį personalą
  ES pareikšta, kad Minsko reikalavimas Lietuvai ir Lenkijai trukdo dialogui
  Tegai:
  Aleksandras Lukašenka, Minskas, Lietuva

  Svarbiausios temos