17:16 2020 Spalio 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.1819
 • RUB90.2935
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (427)

  Energetikos ministras tvirtina, kad Baltarusijos pusė esą spartina atominės elektrinės paleidimą. Anksčiau Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka paskelbė, kad objekto paleidimas numatomas lapkričio 7 dieną

  VILNIUS, spalio 6 — Sputnik. Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas kreipėsi į Europos Komisijos (EK) energetikos komisarę Kadri Simson dėl ES streso testų, susijusių su branduoline sauga BelAE rekomendacijų įgyvendinimo, teigiama Energetikos ministerijos pranešime.

  Pabrėžiama, kad EK raginama dėti visas pastangas, jog viešai skelbiamas BelAE energetinis paleidimas būtų atidėtas, kadangi tik kitų metų sausį numatoma branduolinės saugos reguliavimo institucijos (ENSREG) ataskaita dėl branduolinės saugos situacijos Baltarusijoje. 

  Pažymima, kad šį klausimą Vaičiūnas iškėlė ir šiandien vykstančioje nuotolinėje neformalioje ES energetikos ministrų taryboje.

  Jis atkreipė dėmesį į EK politinės lyderystės svarbą, nes Baltarusijos vieši pareiškimai apie pirmojo reaktoriaus energetinį pirmojo reaktoriaus paleidimą lapkričio 7 dieną, jeigu jie būtų įgyvendinti, reikštų, kad iki šios AE paleidimo nebus įgyvendintos ES ekspertų su branduoline sauga susijusios rekomendacijos.    

  "Baltarusija planuoja atominę elektrinę paleisti neįgyvendinusi ES streso testų rekomendacijų ir jų įgyvendinimą atidėdama neapibrėžtam laikui, kas iš esmės reiškia ES streso testų proceso paneigimą ir ES politinės lyderystės regione sumenkinimą. Baltarusijos pozicija gali tapti blogu precedentu ignoruojant ES ekspertų rekomendacijas ir kartu diskredituoti tarptautinį bendradarbiavimą branduolinės saugos klausimais", — teigė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.    

  Tuo pačiu jis pažymėjo, kad bet kokie tolesni žingsniai BelAE paleidimo procese turi būti siejami su ES streso testų rekomendacijų įgyvendinimo peržiūros procesu bei peržiūros rezultatais, nes tai yra neatsiejama branduolinės saugos užtikrinimo ir pačių ES streso testų instrumento dalis.

  Ginčas tarp Lietuvos ir Baltarusijos dėl BelAE

  Baltarusija, dalyvaujant "Rosatom", stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Lietuvos valdžia nepatenkinta vietos pasirinkimu, taip pat tuo, kad elektrinė statoma dalyvaujant Rusijos valstybinei korporacijai "Rosatom".

  Tuo tarpu branduolinis objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

  Lietuva ilgai negalėjo įtikinti kaimyninių Baltijos šalių atsisakyti elektros energijos iš BelAE. Rugpjūčio pabaigoje Latvijos vyriausybės vadovas Krišjanis Karinšas paskelbė, kad Ryga nustos prekiauti elektra su Minsku, jei BelAE pradės veikti, tačiau tuo pat metu Latvija gali ir toliau prekiauti elektra su trečiosiomis šalimis naudodamasi ryšiu tarp Latvijos ir Rusijos.

  Anksčiau Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka paskelbė, kad BelAE bus paleista lapkričio 7 dieną.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (427)

  Dar šia tema

  Baltarusija, RF ir BelAE: pirmosios Prancūzijos vadovo vizito Lietuvoje dienos rezultatai
  Ekspertas: Lietuva kovoja su Astravo AE kaip Don Kichotas su vėjo malūnais
  Tegai:
  Energetikos ministerija, ES, Europos Komisija, Baltarusija, Astravo AE

  Svarbiausios temos