13:16 2020 Gruodžio 03
Tiesioginis eteris
 • USD1.2066
 • RUB91.3194
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (515)

  Rengdamas sankcijas Vilnius pasiūlė Briuseliui vadovautis Lietuvos sąrašu, tačiau skirtingų šalių nuomonės šiuo klausimu išsiskyrė

  VILNIUS, spalio 7 — Sputnik. Įvairių šalių ir ES sudaryti sankcijų sąrašai Baltarusijos pareigūnams nėra galutiniai, sakė Asta Skaisgirytė, Lietuvos prezidento patarėja užsienio politikos klausimais.

  "Sąrašai negali būti laikomi nekintamais, jie gali būti tikslinami. Manau, kad įmanoma, kad po kurio laiko Europos sąrašas bus papildytas įtraukiant į jį [Baltarusijos prezidentą Aleksandrą] Lukašenką", — TASS cituoja jos žodžius su nuoroda į Lietuvos žiniasklaidą.

  Skaisgirytė pažymėjo, kad rengdamas sankcijas Vilnius pasiūlė Briuseliui vadovautis Lietuvos sąrašu, kuriame buvo Baltarusijos lyderis, tačiau skirtingos šalys turėjo savo požiūrį, todėl nuomonės išsiskyrė.

  "Tada Europos Sąjunga pasakė, kad galbūt nereikėtų jo įtraukti, kad geriau palikti duris atviras", — sakė ji.

  Anksčiau Europos Vadovų Tarybos vadovas Šarlis Mišelis sakė, kad Europos Sąjunga taiko sankcijas dėl padėties Baltarusijoje, ir yra įtraukta į sankcijų sąrašą maždaug 40 asmenų. Lukašenka nėra įtrauktas į šį sąrašą, nes tai pakenktų Briuselio reikalavimui pradėti dialogą su opozicija, tarpininkaujant Europos Sąjungai.

  Baltarusijos prezidentas yra įtrauktas į Lietuvos, Latvijos, Estijos, Didžiosios Britanijos, Kanados ir JAV sankcijų sąrašus.

  Savo ruožtu Baltarusijos užsienio reikalų ministerija teigė, kad Minskas reaguos į ES ribojamąsias priemones, tačiau pagal nusistovėjusią civilizuotą diplomatinę praktiką pavardės nebus skelbiamos. Baltarusija perspėjo, kad tolesnis ES "sankcijų smagračio" skatinimas gali sukelti dar rimtesnes pasekmes, pavyzdžiui, Baltarusijos pasitraukimą iš bendrų programų ir projektų, diplomatinių ryšių lygio ir modalumo peržiūrą iki sprendimo dėl diplomatinių santykių palaikymo tikslingumo.

  Padėtis Baltarusijoje

  Masiniai opozicijos protestai Baltarusijoje prasidėjo rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos šeštąjį kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, surinkęs 80,1 proc. balsų. Opozicija mano, kad iš tiesų rinkimus laimėjo dabar Lietuvoje esanti Svetlana Tichanovskaja.

  Lietuvos politikai reikalauja naujų rinkimų, nes mano, kad rezultatai esą buvo "suklastoti". Be to, Baltijos šalys, nelaukdamos bendro Europos Sąjungos sprendimo, patvirtino savo sankcijų sąrašą Baltarusijos pareigūnams. Į "juodąjį sąrašą" įtraukta 30 žmonių, tarp jų ir Aleksandras Lukašenka. Vėliau sąrašas išplėstas, įtraukiant į jį apie šimtą žmonių. 

  Savo ruožtu Baltarusija įvedė sankcijas Baltijos šalims, atsakydama į anksčiau Lietuvos, Latvijos ir Estijos nustatytus apribojimus. Apie 100 pareigūnų iš kiekvienos šalies buvo įtraukti į sankcijų sąrašus, jiems draudžiama atvykti į Baltarusiją.

  Temos:
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (515)

  Dar šia tema

  Pranckietis pareiškė, kad Lukašenka turi palikti Baltarusijos prezidento postą
  Nausėda paragino įtraukti Lukašenką į ES sankcijų sąrašą
  ES turėtų paruošti paramą Minskui "laikotarpiui po Lukašenkos", mano Nausėda
  Makronas įvardijo Lukašenkos neįtraukimo į ES sankcijų sąrašą priežastis
  Tegai:
  sankcijos, Baltarusija, Lietuva

  Svarbiausios temos