21:45 2020 Lapkričio 29
Tiesioginis eteris
 • USD1.1922
 • RUB90.9894
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (507)

  Kol padėtis Baltarusijoje bus nestabili, diplomatinė atstovybė mažės, tačiau viskas gali pasikeisti artimiausioje ateityje, mano ekspertas Stanislavas Byšokas

  VILNIUS, spalio 7 — Sputnik. ES šalys kalba apie dabartinės Baltarusijos valdžios nepalaikymą, tačiau neatsisako diplomatinių santykių su Baltarusija kaip valstybe, interviu Sputnik Lietuva pasakė tarptautinės stebėsenos organizacijos CIS-EMO vykdomasis direktorius, politikos mokslų kandidatas Stanislavas Byšokas.

  Baltijos šalys, taip pat Vokietija ir Lenkija, atšaukė savo ambasadorius iš Baltarusijos konsultacijoms. Nuo savaitės pradžios Baltarusija atšaukė savo diplomatinius atstovus iš Vilniaus ir Varšuvos.

  Taip pat Lietuvai ir Lenkijai buvo pasiūlyta iki spalio 9 dienos sumažinti diplomatų skaičių šalyje — atitinkamai nuo 50 iki 18 ir nuo 25 iki 14 darbuotojų.

  Ekspertas Stanislavas Byšokas pažymėjo, kad diplomatinės atstovybės mažėjimas yra prognozuojamas.

  "Viena vertus, ambasadoriai yra abipusiškai atšaukiami, tačiau, kita vertus, vis tiek yra išsaugomos ambasados su visomis ar dauguma funkcijų, kurias ambasados ​​vykdo taikos metu. Šia prasme, be abejo, matome užsitęsusią politinę ir užsienio politikos krizę Baltarusijos Respublikoje, kuri gana išsprendžiama. Čia, man atrodo, kaip sakoma, kamuolys dabar yra veikiančios Baltarusijos valdžios pusėje, nes buvo paskelbtos konstitucinės reformos, paskelbti galimi nauji rinkimai ir taip toliau", — pasakė jis.

  Byšokas mano, kad kol padėtis Baltarusijoje yra nestabili, šios tendencijos, susijusios su diplomatine atstovybe, tęsis.

  "Kai Minskas paskelbs, sakykime, politinės krizės įveikimo planus, tada galime pastebėti tarptautinių santykių Baltarusijoje pablogėjimo sulėtėjimą ir ambasadoriai iš kitos pusės sugrįš. Galų gale, skirtingai nei nafta, diplomatai — tai atsinaujinantis resursas. Išvažiavo, po to vėl atvažiavo. <...> ES šalys kalba apie dabartinės valdžios nepalaikymą, tačiau kartu ir apie diplomatinių santykių palaikymą su Baltarusija kaip valstybe", — pridūrė ekspertas.

  Protestai ir kaltinimai

  Protesto akcijos prasidėjo Baltarusijoje po rugpjūčio 9 d. įvykusių prezidento rinkimų — juose, VRK duomenimis, šeštą kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, surinkęs daugiau nei 80 % balsų.

  Baltarusijos valdžia ne kartą pareiškė, kad protestai koordinuojami iš užsienio. Prezidentas Aleksandras Lukašenka apkaltino Vakarų šalis tiesioginiu kišimusi į respublikos reikalus sakydamas, kad riaušėms vadovauja JAV, o koordinatoriai yra Lietuvoje, Lenkijoje, Ukrainoje ir Čekijoje.

  Spalio 2 d. Europos Sąjunga paskelbė apie sankcijų Minskui įvedimą ir paskelbė "juodąjį sąrašą", kuriame yra apie 40 Baltarusijos valdžios atstovų. Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka į jį nepateko. Minskas ėmėsi atsakomųjų priemonių ES atžvilgiu.

  Tada Baltarusijos užsienio reikalų ministerija paskelbė, kad atšaukia savo ambasadorius į Minską konsultacijoms. Varšuvai ir Vilniui Baltarusija patarė padaryti tą patį ir pasiūlė iki spalio 9 d. sumažinti diplomatų skaičių respublikoje: Lenkijai — iki 18 diplomatų (iš 50), Lietuvai — iki 14 (iš 25).

  Temos:
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (507)

  Dar šia tema

  Ekspertas: ES naudoja Lietuvos ir Lenkijos Minskui daromą "spaudimą" derėjimuisi
  Politologė: Minsko ir Vilniaus santykiai dar nėra kritiški
  Lietuva įvertino galimybę išplėsti ES sankcijas Baltarusijai
  Tegai:
  diplomatai, Baltarusija, Baltijos šalys

  Svarbiausios temos