10:47 2020 Spalio 23
Tiesioginis eteris
 • USD1.1821
 • RUB90.8256
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Lietuvos Seimo rinkimai — 2020 (225)

  Stebėtojus domino baudos už saviizoliacijos pažeidimą rinkimų metu, ar policijai pakaks pajėgumų įsitraukti į stebėjimą namuose, kokių problemų kilo užsieniečiams balsuojant

  VILNIUS, spalio 12 — Sputnik. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) spaudos konferencijoje, skirtoje Seimo rinkimų rezultatams aptarti, buvo iškelti klausimai apie baudą už saviizoliacijos pažeidimą, galimas spragas elektroninėje balsavimo sistemoje ir apie Pasaulio lietuvių apygardos aktyvumą.

  Konferencijos vaizdo įrašas paskelbtas VRK Youtube paskyroje. Į stebėtojų klausimus atsakė VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė ir policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.

  Stebėtojas Vytautas Navaitis pažymėjo, jog jis spalio 6-ąją balsavo išankstinio balsavimo būdu, o kitą dieną pabandė užsiregistruoti balsuoti dar kartą ir kompiuterinė programa jam suteikė galimybę dalyvauti rinkimuose antrą kartą. Todėl jis paklausė, kaip tas pats asmuo gali balsuoti du kartus.

  VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė atsakė, jog jeigu asmuo balsavo iš anksto, jis gali pakeisti savo valią ir rinkimų dieną tokiu atveju bus užskaitomas paskutinis rinkėjo balsas. Anot Matjošaitytės, kadangi VRK turi savo informacinę sistemą, elektroninius rinkėjų sąrašus, ir jeigu rinkėjas atvyko į rinkimų apylinkę, balsavo rinkimų apylinkėje, tai tokiu atveju išankstinio balsavimo vokas nėra atplėšiamas, rinkėjo balsas nėra skaičiuojamas. VRK pirmininkė pažymėjo, jog Seimo rinkimų įstatymas tuos dalykus numato.

  Kitą stebėtoją domino, ar policijai pakaks pajėgumų įsitraukti į stebėjimą namuose, anksčiau buvo paskelbta, kad yra tokia funkcija, nes, pasak stebėtojo, tokių žmonių yra šimtai.

  Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla pažymėjo, jog yra ir kitų dalykų, už kuriuos atsakinga policija, ką turi tikrinti policija, bet kadangi ši funkcija yra, policija stengiasi taip organizuoti darbą, kad pakaktų pajėgumų.

  Į klausimą, kokia bauda gresia žmogui, kuris nuėjo balsuoti ir pažeidė saviizoliaciją, Požėla atsakė, kad minimali bauda siekia 250 eurų.

  Paklausta apie Pasaulio lietuvių apygardos aktyvumą, iššūkius ir problemas, kurios kilo užsieniečiams balsuojant, Matjošaitytė papasakojo, jog per 90 proc. užsienyje esančių rinkėjų balsavo paštu, komisija jau suskaičiavo tuos biuletenius, kurie yra gauti, tačiau iki savaitės vidurio dar laukiami vokai su balsais, todėl situacija gali pasikeisti.

  Pasak VRK pirmininkės, didžiausias iššūkis buvo pats rinkimų organizavimas, nes penkiose atstovybėse: Izraelyje, Šveicarijoje, San Paule, Niujorke ir Los Andžele — buvo organizuotas balsavimas tik paštu, o visose kitose atstovybėse balsavimas buvo organizuotas gyvai. Daugiausia rinkėjų buvo pastebima Britanijoje, tačiau, Matjošaitytės teigimu, atstovybė dėjo pastangas, kad nebūtų susibūrimų, nebūtų maišymosi, kad būtų išlaikyti visi tokiems renginiams iškelti reikalavimai. VRK pirmininkė papasakojo, jog keliose šalyse kilo sunkumų — dėl COVID-19 sulėtėjo pašto veikla. Problematiška situacija buvo Pietų Amerikoje, teko siųsti siuntas su brangesniu mokesčiu, tačiau visos siuntos pasiekė rinkimų komisiją ir balsai buvo suskaičiuoti laiku, pabrėžė VRK pirmininkė.

  Rinkimai į Lietuvos Seimą vyko sekmadienį, spalio 11 dieną. Penkių procentų ribą peržengė šešios politinės partijos. Lyderiauja konservatorių partija Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (24,80 proc). Antrojoje vietoje atsidūrė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (17,50 proc). Darbo partija surinko 9,47 proc. Ribą taip pat peržengė Socialdemokratų partija (9,26), Laisvės partija (9,02) ir Liberalų sąjūdis (6,79).

  Antrasis rinkimų turas vyks spalio 25 dieną.

  Temos:
  Lietuvos Seimo rinkimai — 2020 (225)
  Tegai:
  Lietuva, Seimo rinkimai, Seimas

  Svarbiausios temos