14:41 2020 Spalio 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.1856
 • RUB90.6421
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Incidentas su Rusijos opozicionieriumi Navalnu (53)

  Ketvirtadienį Europos Sąjunga oficialiai nustatė sankcijas šešiems asmenims ir vienai organizacijai iš Rusijos, kurie Europoje laikomi susijusiais su tariamu Rusijos opozicijos lyderio apnuodijimu

  VILNIUS, spalio 16 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį tęsė dalyvavimą Europos Vadovų Tarybos posėdyje Briuselyje, praneša Prezidentūros spaudos tarnyba.  

  Diskusijos metu vadovai aptarė Europos Sąjungos ir Afrikos santykius, situaciją Baltarusijoje bei sankcijas Rusijai.

  Diskusijoje apie vakar ES paskelbtas sankcijas Rusijai prezidentas akcentavo, kad tariamas Navalno apnuodijimas "negalėjo įvykti be Kremliaus žinios".

  "Tą aiškiai demonstruoja medicininės pagalbos sulaikymas, informacijos artimiesiems neteikimas, kliūtys, sudarytos Aleksejaus Navalno perkėlimui į Berlyną, ir kiti požymiai. Situacija, kai žmonių nuodijimas tampa įprasta praktika, yra nebetoleruotina", — sakė šalies vadovas.

  Europos lyderiai išreiškė solidarumą su Lietuva ir Lenkija dėl Baltarusijos atsakomųjų priemonių ir pasmerkė smurtą prieš taikius protestuotojus.

  "Visi Europos Sąjungos lyderiai yra vieningi imantis priemonių, skatinančių demokratinius pokyčius Baltarusijoje. Šios priemonės apima tiek sankcijas, tiek paramą Baltarusijos visuomenei. Taip pat esame pasirengę aktyviai dalyvauti rengiant programą, skirtą šios šalies ekonomikai stiprinti pasikeitus šalies lyderiui", — teigė šalies vadovas.

  Lietuvos vadovas taip pat priminė, kad šiandien Baltarusija paskelbė Svetlanos Tichanovskajos tarptautinę paiešką.

  "Tai dar vienas įrodymas, kad režimas tęsia susidorojimo kampaniją su Baltarusijos opozicijos lyderiais. Negalime leisti, kad tokie veiksmai ribotų jų tarptautines keliones. Mūsų sienos Svetlanai Tichanovskajai turi būti atviros. Kviečiu Europos Sąjungos kolegas ir jų ministrus imtis visų reikalingų priemonių, kad asmuo nebūtų persekiojamas dėl politinių motyvų", — pabrėžė Nausėda.

  Dėmesys buvo skirtas galimybėms stiprinti strateginius santykius su Afrika prekybos, investicijų skatinimo ir kitose srityse, taip pat pademonstruoti solidarumą kartu įveikiant COVID-19 pandemijos iššūkius, įskaitant vakcinų kūrimą ir platinimą.

  Navalno apsinuodijimas ir ES sankcijos

  Navalnas buvo paguldytas į ligoninę Omske rugpjūčio 20 dieną, kai sunegalavo lėktuve. Remdamiesi tyrimų rezultatais, Omsko gydytojai pagrindinę diagnozę įvertino kaip medžiagų apykaitos sutrikimą, dėl kurio smarkiai pasikeitė cukraus kiekis kraujyje. Kol kas nėra aišku, kas tai sukėlė, tačiau, pasak Omsko gydytojų, Navalno kraujyje ir šlapime nuodų nerasta.

  Rusijos Federacijos ir Vokietijos užsienio reikalų ministrų Lavrovo ir Maso susitikimas, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Пресс-служба МИД РФ

  Navalnas lėktuvu buvo pervežtas į Vokietiją. Šalies vyriausybė paskelbė, kad jis neva buvo apnuodytas nuodingų karo agentų grupės medžiaga "Novičiok". Šiuo atžvilgiu Kremlius pareiškė, kad Berlynas neinformavo Maskvos apie savo išvadas, o Rusijos užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad Rusija laukia Vokietijos atsakymo į oficialų prašymą dėl šios situacijos. Oficiali Rusijos URM atstovė Marija Zacharova pažymėjo, kad per mėnesį Rusija išsiuntė Vokietijai tris teisinės pagalbos prašymus dėl situacijos su Navalnu, tačiau atsakymų negavo.

  Berlyno "Šaritė" klinika rugsėjo 23 dieną pranešė, kad Navalnas buvo išrašytas iš ligoninės, jo būklė patenkinama, gydantys gydytojai neatmeta, kad pacientas visiškai pasveiks.

  Spalio 15 dieną ES paskelbė, kad oficialiai nustatė sankcijas šešiems fiziniams asmenims ir vienai organizacijai iš Rusijos, kurie laikomi susijusiais su tariamu Rusijos opozicijos lyderio apnuodijimu.

  Padėtis Baltarusijoje

  Rugpjūčio 9 dieną po prezidento rinkimų, kuriuos šeštą kartą laimėjo Lukašenka (CRK duomenimis, jis surinko 80,1 % balsų), prasidėjo masiniai opozicijos protestai.

  Pirmosiomis dienomis saugumo pajėgos veiksmus slopino: prieš protestuotojus, kurie nesutiko su rezultatais, pareigūnai naudojo ašarines dujas, vandens patrankas, garsines granatas, gumines kulkas. Oficialiais duomenimis, pirmosiomis dienomis buvo sulaikyta per 6,7 tūkst. protestuotojų.

  Kaip pranešė respublikos Vidaus reikalų ministerija, per riaušes buvo sužeista šimtai žmonių, tarp jų ir daugiau nei 130 teisėsaugos pareigūnų. Valdžia oficialiai patvirtino trijų protestuotojų mirtį.

  Protesto akcijos tęsiasi iki šiol, didžiausios — savaitgaliais. Be to, mitinguoja ir Lukašenkos, kurio inauguracija įvyko rugsėjo 23 dieną, šalininkai.

  Temos:
  Incidentas su Rusijos opozicionieriumi Navalnu (53)

  Dar šia tema

  Makronas teigė tikintis dialogu su Rusija
  Kodėl Lavrovas pažadėjo nustoti bendrauti su Europos lyderiais
  NYT įvardijo į ES sankcijų dėl Navalno bylos sąrašą įtrauktus asmenis
  Žiniasklaida sužinojo, ką gali paveikti sankcijos Rusijai dėl Navalno
  Europa brangiai sumokės už naujas sankcijas Rusijai
  Tegai:
  Aleksejus Navalnas, Gitanas Nausėda

  Svarbiausios temos