09:19 2020 Spalio 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.1856
 • RUB90.6421
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (464)

  Anksčiau, Baltarusijos URM reikalavimu, Lenkija ir Lietuva sumažino savo diplomatinių atstovybių darbuotojų skaičių šalyje

  VILNIUS, spalio 16 — Sputnik. Galutiniame Europos Vadovų Tarybos posėdžio Briuselyje dokumente Europos Sąjunga išreiškė solidarumą su Lietuva ir Lenkija, prieš kurias Baltarusija anksčiau taikė diplomatines priemones.

  "Europos Taryba patvirtina 2020 metų spalio 12 dienos Tarybos (ES užsienio reikalų ministrų — red.) išvadas ir išreiškia solidarumą su Lietuva ir Lenkija dėl Baltarusijos atsakomųjų priemonių. Ji taip pat smerkia besitęsiantį smurtą prieš taikius demonstrantus (Baltarusijoje — red.)", — nurodoma Europos lyderių pareiškime.

  Europos Vadovų Tarybos posėdyje Briuselyje dalyvavo ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.

  "Visi Europos Sąjungos lyderiai yra vieningi imantis priemonių, skatinančių demokratinius pokyčius Baltarusijoje. Šios priemonės apima tiek sankcijas, tiek paramą Baltarusijos visuomenei. Taip pat esame pasirengę aktyviai dalyvauti rengiant programą, skirtą šios šalies ekonomikai stiprinti pasikeitus šalies lyderiui", — teigė šalies vadovas.

  Baltarusijos santykiai su ES šalimis smarkiai pablogėjo po rugpjūčio 9 dienos prezidento rinkimų, kuriuose, CRK duomenimis, Lukašenka laimėjo šeštą kartą. Respublikos opozicija Tichanovskają laiko išrinktąja vadove. Europos Sąjunga nepripažino Lukašenkos teisėtu Baltarusijos prezidentu. Po rinkimų šalyje prasidėjo iki šiol besitęsiantys masiniai protestai.

  Spalio 2 dieną Baltarusijos užsienio reikalų ministerija paskelbė, kad Lenkijai ir Lietuvai siūloma iki spalio 9 dienos sumažinti jų diplomatų skaičių šalyje — atitinkamai nuo 50 iki 18 ir nuo 25 iki 14 darbuotojų. Baltarusijos ambasadoriai Lenkijoje ir Lietuvoje buvo atšaukti konsultacijoms į Minską.

  Užsienio reikalų ministerijos teigimu, taip yra dėl šių dviejų ES šalių "atvirai nedraugiškų gestų" Minsko atžvilgiu, dėl atviro kišimosi į vidaus reikalus ir pagrindinės suverenios Baltarusijos teisės ignoravimo.

  Vėliau konsultacijoms buvo atšaukti Lenkijos ir Lietuvos ambasadoriai.

  Anksčiau Baltarusijos valdžia ne kartą pareiškė, kad protesto akcijos Baltarusijoje koordinuojamos iš užsienio. Valstybės vadovas Aleksandras Lukašenka apkaltino Vakarų šalis tiesiogiai kišantis į padėtį respublikoje, pažymėjo, kad neramumus koordinuoja JAV, o europiečiai "žaidžia kartu". Tarp šalių, iš kurių galimai koordinuojami protesto veiksmai, Lukašenka įvardijo Lenkiją, Čekiją, Lietuvą ir Ukrainą.

  Temos:
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (464)

  Dar šia tema

  Konservatoriai gali įstumti Lietuvą į sunkią krizę, pareiškė Karbauskis
  Šveicarija įvedė sankcijas Rusijai dėl Krymo tilto
  Nausėda apie Navalno apnuodijimą: tai negalėjo įvykti be Kremliaus žinios
  Tegai:
  Baltarusija, Lenkija, Lietuva, ES

  Svarbiausios temos