21:25 2020 Lapkričio 27
Tiesioginis eteris
 • USD1.1922
 • RUB90.9894
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą

  Pirmasis pasaulinis karas prasidėjo todėl, kad dominuojanti valstybė — Didžioji Britanija — pajuto savo hegemonijos praradimą Vokietijos naudai. Kinija ir JAV yra panašioje situacijoje, įsitikinęs politologas

  VILNIUS, lapkričio 1 — Sputnik. Garsus amerikiečių politologas Kristoferis Leinas (Christopher Layne) įsitikinęs, kad JAV ir Kinija, kurstomos konkurencijos dėl tarptautinio statuso ir prestižo, ėmėsi neišvengiamo susidūrimo kurso. Jo straipsnis buvo paskelbtas žurnale "Foreign Affairs".

  Straipsnio autorius atkreipia dėmesį į ryškų dabartinės dviejų didžiųjų priešpriešos panašumą su anglų ir vokiečių priešprieša prieš Pirmąjį pasaulinį karą. Dvi imperijos pretendavo į pagrindinį vaidmenį pasaulyje. Didėjančią karinę ir ekonominę Vokietijos galią Britanija vertino kaip grėsmę. Londono liberalios pažiūros taip pat prieštaravo Vokietijos politinei kultūrai su jos akcentu į Prūsijos autokratiją ir militarizmą.

  Leinas mano, jog Pirmasis pasaulinis karas prasidėjo todėl, kad dominuojanti valstybė — Didžioji Britanija — pajuto savo hegemonijos praradimą Vokietijos naudai. Net glaudūs ekonominiai ir kultūriniai ryšiai netapo kliūtimi šioms imperijoms pereiti į tiesioginę karinę konfrontaciją.

  Kinija ir JAV yra panašioje situacijoje, įsitikinęs Leinas. Apie tai liudija dviejų galių noras susilpninti ekonominius santykius ir didinti įtampa Rytų Azijoje.

  "Kad išvengtų karo su Kinija, JAV, matyt, turėtų pakoreguoti savo garantijas Taivanui ir pripažinti Kinijos politiką salos atžvilgiu", — rašo politologas.

  Amerikiečiai taip pat turėtų pripažinti, kad liberalios vertybės nėra universalios, ir nustoti smerkti Kinijos politiką Honkonge ir Sindziange, mano autorius.

  Baltieji rūmai
  © Sputnik / Наталья Селиверстова

  Tačiau jis įsitikinęs, kad JAV tokio žingsnio nesiims, nes tai reikštų pripažinti Vašingtono dominavimo pasaulyje pabaigą. Be to, skirtingai nei TSRS ir JAV, kurios turėjo konsensusą dėl įtakos zonų, Vašingtono ir Pekino požiūriai į tai, kas dominuos Rytų Kinijos ir Pietų Kinijos jūrose, taip pat Taivane, visiškai skiriasi. Politologo teigimu, regioninė Pekino hegemonija — tai ne ta priežastis, dėl kurios reikėtų stoti į karą.

  Leinas mano, kad net abiejų šalių branduolinis arsenalas netaps nulaikymo nuo naujo karo veiksniu, nes, atsiradus pažangioms technologijoms ir mažos galios branduolinėms kovinėms galvutėms, smūgius bus galima daryti taškinius, kad būtų išvengta "apokaliptinio" sunaikinimo.

  "Klausimas, ar JAV sugebės taikiai perleisti savo dominavimą Rytų Azijoje ir pripažinti Kiniją kaip lygiavertę didžiąją valstybę, lieka atviras. Jei Vašingtonas to nepadarys, jis atsidurs ant slenksčio tokio karo, šalia kurio karinės katastrofos Vietname, Afganistane ir Irake neatrodys reikšmingos", — apibendrino straipsnio autorius.

  Tegai:
  karas, Kinija, JAV

  Svarbiausios temos