09:24 2020 Gruodžio 03
Tiesioginis eteris
 • USD1.2066
 • RUB91.3194
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (473)

  Jo teigimu, šiuo metu ypač tinkamas laikas ES priimti sprendimus, kurie apribotų elektros patekimą į rinką iš "nesaugių, aukščiausių saugos reikalavimų neatitinkančių trečiųjų šalių šaltinių"

  VILNIUS, lapkričio 4 — Sputnik. Prezidentas Gitanas Nausėda laišku kreipėsi į Europos Vadovų Tarybos pirmininką Šarlį Mišelį ir Europos Komisijos (EK) vadovę Ursulą von der Leyen, ragindamas ES imtis griežtų priemonių, reaguojant į BelAE paleidimą, ir neįsileisti į ES rinką "nesaugiai" gaminamos elektrinės elektros, praneša Prezidentūros spaudos tarnyba.

  Pažymima, kad elektra pradėta gaminti BelAE nuo lapkričio 3 dienos.

  Nausėda savo laiške pabrėžė būtinybę ES ir toliau nuosekliai reikalauti Baltarusijos įgyvendinti visas ES streso testų rekomendacijas bei branduolinės saugos standartus.

  "Akivaizdu, kad reikia veiksmingesnių ES priemonių, kad būtų sustabdytas nesaugios Astravo AE eksploatavimas ir apsaugota ES piliečių sveikata ir gerovė. Skubiausia užduotis yra paspartinti ES streso testų rekomendacijų įgyvendinimo klausimą Astravo AE ir pasinaudoti visais svertais, kad Baltarusija nutrauktų Astravo AE veiklą", — rašė Nausėda.

  Jo teigimu, šiuo metu ypač tinkamas laikas ES priimti sprendimus, kurie apribotų elektros patekimą į rinką iš "nesaugių, aukščiausių saugos reikalavimų neatitinkančių trečiųjų šalių šaltinių".

  "Kviečiu ES netoleruoti tarptautinių branduolinės saugos ir aplinkosaugos standartų nesilaikymo Astravo AE ir neįsileisti į ES rinką nesaugiai gaminamos šios pavojingos elektrinės elektros, kaip tai daro Lietuva", — rašo Nausėda.

  Anksčiau pranešta, kad Nausėdos iniciatyva spalio mėnesį ES lyderiai išreiškė bendrą poziciją dėl būtinybės ES elektros gamintojams suvienodinti konkurencines sąlygas bendrojoje rinkoje bei paraginti trečiąsias šalis, įskaitant Baltarusiją, laikytis aukščiausių branduolinių ir aplinkosaugos standartų.

  "ES šalių vadovai taip pat akcentavo, kad Astravo AE sauga ir saugumas yra prioritetinis ES klausimas, nuo kurio vykdymo priklausys tolesnė ES ir Baltarusijos santykių perspektyva", — teigiama pranešime.

  Taip pat jis atkreipė ES institucijų vadovų dėmesį į būtiną greito reagavimo į ekstremalias situacijas užtikrinimą, siekiant apsaugoti ES piliečius nuo galimos "branduolinės grėsmės".

  Pasak prezidento, šiuo požiūriu cheminių, biologinių, radiologinių ir branduolinių tyrimų centro įsteigimas Lietuvoje padėtų sustiprinti ES atsparumą BelAE "grėsmėms".

  Vilniaus ir Minsko nesutarimai dėl BelAE

  Lietuva nuo pat atominės elektrinės statybų šalia Astravo pradžios priešinosi projektui. Anot valdžios, vieta elektrinei, esanti vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus, pasirinkta "nepagrįstai" ir atominė elektrinė "kelia grėsmę respublikos nacionaliniam saugumui".

  Kita vertus, branduolinis objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą

  Ilgą laiką Lietuvai nepavykdavo įtikinti kaimynines Baltijos šalis atsisakyti elektros energijos iš BelAE. Rugpjūčio pabaigoje Latvijos vyriausybės vadovas Krišjanis Karinšas pareiškė, kad Ryga nustos prekiauti elektra su Minsku, jei bus paleista BelAE, tačiau tuo pat metu Latvija gali ir toliau prekiauti elektra su trečiosiomis šalimis, naudodama ryšį tarp Latvijos ir Rusijos.

  Pirmojo Baltarusijos atominės elektrinės (BelAE) energijos bloko fizinis paleidimas įvyks šių metų lapkričio 7 dieną. Į pirmąjį energijos bloką branduolinis kuras buvo įkrautas rugpjūčio viduryje, tai buvo pirmasis fizinio paleidimo etapas.

  Antrajame BelAE energijos bloke statybos ir montavimo darbai užbaigti 75 proc., atliekami individualūs pagrindinių technologinių įrenginių bandymai. Bloką planuojama pradėti eksploatuoti 2022 metais.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (473)

  Dar šia tema

  Baltarusija paaiškino, kaip BelAE gaus veiklos licenciją
  Jodo tabletės BelAE avarijos atveju: kodėl Lietuvos valdžia gąsdina savo gyventojus?
  Tegai:
  Europos Komisija, Europos Sąjunga, Astravo AE, Gitanas Nausėda

  Svarbiausios temos