12:02 2020 Lapkričio 29
Tiesioginis eteris
 • USD1.1922
 • RUB90.9894
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą

  Saudo Arabijoje gimęs palestinietis Abu Zubaidas 2005–2006 metais, Lietuvą valdant Valdui Adamkui, buvo kankinamas šiame slaptame amerikiečių centre

  VILNIUS, lapkričio 5 — Sputnik. Buvusi Lietuvos Seimo narė, buvusi Lietuvos teisėja Neringa Venckienė sakė, kad Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimas dėl slapto CŽV kalėjimo dar nėra išverstas į lietuvių kalbą. Apie tai ji rašė savo Facebook paskyroje.

  Venckienė priminė, kad objektas buvo įsteigtas netoli Vilniaus, Antavilių kaime. Valdant buvusiam prezidentui Valdui Adamkui, šiame kalėjime buvo kankinamas Saudo Arabijos gyventojas palestinietis Abu Zubaidas.

  "Veikla kalėjime buvo neteisėta. Tai apėmė įvairias kankinimo formas: miego trūkumą, priverstinį stovėjimą, skausmingą stresą ... Lietuva sutiko leisti CŽV kalėjimą įkurti per pirmąją Valdo Adamkaus kadenciją. 2002 m. JAV prezidentas George'as W. Bushas lankėsi šalyje ir pažadėjo paremti pastangas. Lietuva įstojo į NATO. Lietuva buvo viena iš trijų Rytų Europos šalių kartu su Lenkija ir Rumunija, kur buvo sukurti slapti CŽV kalėjimai. Lietuva pralaimėjo bylą Europos žmogaus teisių teisme ir privalėjo sumokėti nukentėjusiajai šaliai 130 tūkstančių eurų", — rašo Venckienė.

  Ji pažymėjo, kad savo sprendime EŽTT rėmėsi įvairiais dokumentais, tarptautinių organizacijų tyrimais ir liudytojų parodymais.

  "Lietuva neigė, o JAV pripažino CŽV kalėjimo buvimą Lietuvoje. Iki šiol minėtas EŽTT sprendimas nėra išverstas į lietuvių kalbą", — sakė buvusi parlamentarė.

  Slaptas CŽV kalėjimas

  Praėjusių metų pavasarį Strasbūro teismas pripažino, kad Lietuvoje 2005–2006 metais veikė slaptas CŽV kalėjimas, kuriame buvo laikomi ir kankinami terorizmu įtariami žmonės. Teismas taip pat padarė išvadą, kad Lietuvos valdžios institucijos žinojo apie netinkamą elgesį su žmonėmis.

  Tyrimas pradėtas po pateikto EŽTT Saudo Arabijos piliečio Abu Zubaido skundo. Jis yra įtariamas įvykdęs teroro išpuolį 2001 rugsėjo 11 dieną JAV. Teismas nurodė Lietuvai sumokėti jam 130 tūkst. eurų.

  Rugsėjo pabaigoje Lietuva pateikė skundą dėl Strasbūro teismo nuosprendžio, tačiau EŽTT jį atmetė. Anksčiau Lietuva suabejojo Zubaido egzistavimu ir nusprendė, kad dėl šios priežasties teismo sprendimo beveik neįmanoma įgyvendinti. Tačiau, pasak žiniasklaidos pranešimų, Zubaidas yra Gvantanamo kalėjime.

  Dar šia tema

  CŽV kalėjimas Lietuvoje pateko į tarptautinių prokurorų akiratį
  Slaptas CŽV kalėjimas: Lietuvos migrena
  CŽV kalėjimas Lietuvoje: paslaptis tapo realybe
  CŽV kalėjimas — neišplaunama dėmė ant Lietuvos munduro
  Tegai:
  Lietuva, Neringa Venckienė, CŽV kalėjimas

  Svarbiausios temos