23:30 2020 Gruodžio 02
Tiesioginis eteris
 • USD1.2066
 • RUB91.3194
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (473)

  Be visų priežiūros institucijų, Vilnius vienašališkai abejoja organizacijų, formuojančių pasaulinės branduolinės pramonės sistemą, autoritetu ir piktnaudžiauja savo ES partnerių pasitikėjimu, teigia Anatolijus Glazas

  VILNIUS, lapkričio 5 — Sputnik. Baltarusija atvirai ir skaidriai vykdo visas procedūras, susijusias su Astravo AE paleidimu, tačiau Lietuva kiekvieną technologinį etapą suvokia kaip priežastį Minskui išsiųsti naują notą su senais argumentais, Vilniui reikia ne atsakymo, o "isterijos" palaikymo vietos žiniasklaidoje, pranešė agentūrai BelTa ketvirtadienį Baltarusijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Anatolijus Glazas.

  Trečiadienį Vilnius Baltarusijos užsienio reikalų ministerijai išsiuntė protesto notą dėl Astravo AE paleidimo. Notoje ypač pabrėžiama, kad Lietuvos užsienio reikalų ministerija "ragina sustabdyti atominės elektrinės paleidimo darbus, kol nebus įgyvendinti aukščiausi branduolinės saugos standartai ir aplinkosaugos reikalavimai".

  "Atominės elektrinės paleidimas yra technologiškai sudėtingas, etapais vykstantis projektas. Baltarusija, laikydamasi tarptautinių įsipareigojimų, suprasdama savo atsakomybę savo žmonėms ir kaimyninių šalių tautoms, atvirai ir skaidriai vykdo visas procedūras. Deja, Lietuva kiekvieną technologinį etapą suvokia kaip priežastį išsiųsti naują notą su senais argumentais. Oficialus Vilnius negaili popieriaus — čia akivaizdi žala aplinkai", — sakė Glazas.

  Pasak jo, Vilnius naudojasi diplomatiniu susirašinėjimu su Baltarusijos užsienio reikalų ministerija Baltarusijos AE klausimais "ne tam, kad gautų atsakymus, bet kad palaikytų isteriją savo žiniasklaidoje".

  "Daugybė notų, kurias oficialus Vilnius platina kaip pagarsėjusias jodo tabletes, generuoja apokaliptines antraštes ir, kaip tikėtasi, sėja paniką tarp Lietuvos piliečių. Tuo pačiu metu, kaip žinote, normalų dialogą, galintį atnešti abipusiškai naudingą rezultatą, Lietuva jau seniai nusprendė paaukoti vardan savo geopolitinių ambicijų", — sakė ministerijos atstovas.

  Lietuva pretenzijas BelAE reiškė praktiškai nuo to momento, kai Minskas priėmė sprendimą dėl jėgainės statybų. Šalies parlamentas nusprendė, kad elektrinė kelia "grėsmę valstybės nacionaliniam saugumui". Minskas savo ruožtu garantuoja, kad atominė elektrinė atitinka aukščiausius saugos standartus. Pirmasis Baltarusijos atominės elektrinės energijos blokas antradienį pradėjo gaminti elektrą. Lietuva iškart nutraukė prekybą elektra su kaimyne.

  BelAE yra didžiausias Rusijos ir Baltarusijos ekonominis projektas; jo statybos generalinis rangovas yra "Atomstrojeksport" ("Rosatom" dalis). Astrave (Gardino sritis) statoma jėgainė su dviem VVER-1200 reaktoriais, kurių bendra elektrinė galia yra 2 400 MW. Pirmajai šalies atominei elektrinei buvo pasirinktas pažangus Rusijos 3+ kartos projektas, visiškai atitinkantis tarptautinius standartus ir TATENA saugos rekomendacijas.

  Pirmasis BelAE blokas buvo pradėtas statyti 2013 metų lapkričio 8 dieną. Šių metų spalį buvo paleistas pirmasis jėgainės branduolinis reaktorius. Oficiali ceremonija, skirta 1-ojo bloko eksploatavimo pradžiai, numatyta lapkričio 7 dieną. Tikimasi, kad pirmasis BelAE blokas bus pradėtas eksploatuoti 2021 metų vasarį, o antrasis — 2022 metų gegužės mėnesį.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (473)

  Dar šia tema

  Ekspertas: boikotuodama BelAE, Lietuva atsiriboja nuo elektros energijos iš Rusijos
  Linkevičius paragino ES nelikti abejinga Baltarusijos AE paleidimui
  Putinas ir Lukašenka aptarė Lietuvą ir krovinių perkrovimą iš Ust Lugos
  Energetikos operatorius Lietuvoje nustojo pirkti energiją iš "Inter RAO" "dukters"
  Tegai:
  Baltarusija, Lietuva, Astravo AE

  Svarbiausios temos