00:17 2020 Gruodžio 06
Tiesioginis eteris
 • USD1.2159
 • RUB90.0679
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (474)

  Užsienio reikalų ministras eilinį kartą pareiškė, kad objektas yra pradedamas eksploatuoti ne "pagal saugumo, o pagal politinį grafiką"

  VILNIUS, lapkričio 12 — Sputnik. Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius išreiškė susirūpinimą dėl Baltarusijos atominės elektrinės paleidimo, kuris vykdomas "pagal politinį grafiką", praneša "TASS".

  "Vis dėlto tai mums kelia didelį nerimą ir dar kartą parodo, kad yra skubama, ir skubama ne pagal saugumo reikalavimų grafiko įgyvendinimą, o pagal politinį grafiką", — sakė ministerijos vadovas.

  Linkevičius mano, kad oficialios ceremonijos data pasirinkta "neatsitiktinai". Jo nuomone, elektros energijos gamybos pradžia šiame objekte suderinta su lapkričio 7 diena — Spalio revoliucijos diena.

  Be to, užsienio reikalų ministras pažadėjo, kad Lietuva ir toliau kels BelAE klausimą įvairiose tarptautinėse platformose.

  "Turime tęsti spaudimą pirmiausia Baltarusijos valdžiai, taip pat kelti [su Astravo AE susijusius] klausimus tarptautinėse organizacijose, ką iki šiol ir darėme. Nes ši problema niekur nedingo, ir artimiausiu metu ji išliks viena opiausių", — tikino jis.

  Lietuva nuo pat atominės elektrinės statybų prie Astravo pradžios priešinosi projektui. Anot valdžios, AE vieta, esanti vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus, pasirinkta "nepagrįstai", o atominė elektrinė kelia "grėsmę respublikos nacionaliniam saugumui".

  Kita vertus, branduolinis objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

  Lapkričio 3 d. į bendrą Baltarusijos energetikos sistemą buvo įtrauktas pirmasis BelAE energijos blokas. Po to Lietuvos operatorius "Litgrid" sustabdė elektros energijos perdavimą iš kaimyninės šalies, sumažinęs komercinio srauto pajėgumus iki nulio megavatų.

  Lapkričio 11 d. Lietuvos užsienio reikalų ministerija išsiuntė Baltarusijos URM protesto notą, kurioje pasmerkė "neatsakingus Baltarusijos veiksmus", didinančius branduolines ir aplinkos grėsmes "ne tik Baltarusijai ar Lietuvai, bet ir visai Europai".

  Interviu Sputnik Lietuva Visuomeninio ir informacinio bendradarbiavimo centro "Europa" direktorius Eduardas Popovas pareiškė, kad Lietuvos ambicijos pasirodė esančios stipresnės už finansinę naudą. Jo nuomone, santykiai tarp šalių gali normalizuotis, bet ne artimiausiu metu.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (474)

  Dar šia tema

  BelAE nustojo gaminti elektrą
  Baltarusijos energetikos ministerija paaiškino BelAE darbo pristabdymą
  Lietuvoje — pirmieji pranešimai apie radiaciją
  Tegai:
  Linas Linkevičius, Astravo AE

  Svarbiausios temos