16:02 2020 Lapkričio 28
Tiesioginis eteris
 • USD1.1922
 • RUB90.9894
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (470)

  Parlamentas paprašė Užsienio reikalų ministerijos paraginti Rygą tęsti politinį dialogą dėl Baltijos šalių solidarumo branduolinės energetikos objekto atžvilgiu

  VILNIUS, lapkričio 13 — Sputnik. Lietuvos Seimo Europos reikalų komitetas paragino Užsienio reikalų ministeriją raštu informuoti Latvijos kolegas apie Rygos pažeistą trišalę sutartį, praneša Seimo spaudos tarnyba.

  Kalbama apie 2018 metų gruodžio 13 d. trijų Baltijos valstybių elektros paskirstymo operatorių susitarimą dėl Tarpzoninio pralaidumo skaičiavimo, skyrimo ir paskirstymo su trečiosiomis šalimis sąlygų, nuostatų ir metodikos. Taip pat Seimas nori priminti apie Latvijos įsipareigojimą neprekiauti elektros energija iš Baltarusijos AE (BelAE) Baltijos šalių elektros rinkose.

  Parlamentinis komitetas prašo raginti Rygą pratęsti politinį dialogą, kuriuo būtų įtvirtintas Baltijos šalių solidarumas dėl Astravo AE gaminamos elektros energijos nepirkimo.

  Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) turėtų pateikti pasiūlymą, kaip sustabdyti didelius elektros srautus į Lietuvą iš Baltarusijos, kad elektros energija iš BelAE nepatektų į Lietuvos rinką, o vartotojai už ją nebemokėtų per Rygos biržą. Taip pat elektros perdavimo sistemos operatoriui (AB LITGRID) pateikti pasiūlymus, kaip sustabdyti atsiradusius didelius elektros energijos srautus į Lietuvą iš Baltarusijos, kad Astravo AE pagaminta elektra nepatektų į Lietuvos elektros energetikos sistemą.

  Parlamento komiteto nariai vienbalsiai sutiko su pateiktu sprendimu.

  Anksčiau Lietuvos, Latvijos ir Estijos operatoriai "Litgrid", "Augstprieguma tikls" ir "Elering" pristatė trišales sąlygas ir metodiką, kaip apskaičiuoti, nustatyti ir paskirstyti tarpzoninius pajėgumus su Rusija. Metodika numato, kad elektros energijos importas iš Rusijos Federacijos į Latviją turės kilmės garantiją, patvirtinančią, kad ji buvo gaminama už Baltarusijos ribų.

  Buvo pranešta, kad Latvijos reguliavimo institucija patvirtino metodiką, kuri neleis BelAE pagamintai energijai patekti į Latviją.

  Vilniaus ir Minsko ginčas dėl BelAE

  Lietuva nuo pat atominės elektrinės statybų prie Astravo pradžios priešinasi projektui. Anot valdžios, elektrinės vieta, esanti vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus, pasirinkta "nepagrįstai", o atominė elektrinė kelia "grėsmę respublikos nacionaliniam saugumui".

  Kita vertus, branduolinis objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

  Ilgą laiką Lietuva negalėjo įtikinti kaimyninių Baltijos šalių atsisakyti elektros energijos iš BelAE. Rugpjūčio pabaigoje Latvijos vyriausybės vadovas Krišjanis Karinšas pareiškė, kad Ryga nutrauks prekybą elektra su Minsku, jei bus paleista BelAE, tačiau tuo pat metu Latvija gali toliau prekiauti elektra su trečiosiomis šalimis, naudodamasi ryšiu tarp Latvijos ir Rusijos.

  Lapkričio 3 dieną pirmasis BelAE energijos blokas buvo įtrauktas į bendrą Baltarusijos energetikos sistemą. Po to Lietuvos operatorius "Litgrid" sustabdė elektros energijos perdavimą iš kaimyninės šalies, sumažinęs komercinio srauto pajėgumą iki nulio megavatų.

  Lapkričio 7 dieną pirmasis elektrinės energijos blokas pasiekė 400 megavatų galią, o elektra pradėjo tekėti į visus šalies regionus.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (470)

  Dar šia tema

  Baltarusijos energetikos ministerija paaiškino BelAE darbo pristabdymą
  Lietuvoje paskaičiuota, kada radiacija "avarijos BelAE" atveju pasiektų Vilnių
  Lietuva išsiuntė Baltarusijai notą dėl situacijos BelAE
  "Turime smegenų": kaip Lukašenka atidarė BelAE
  Tegai:
  elektra, Astravo atominė elektrinė (AE), Latvija, Lietuva, Seimas

  Svarbiausios temos