20:35 2020 Gruodžio 02
Tiesioginis eteris
 • USD1.2066
 • RUB91.3194
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (515)

  Kaip tvirtinama Lietuvos URM, ES ministrai sutarė, kad būtina plėsti ES sankcijas, įtraukiant ne tik didesnį skaičių pareigūnų, atsakingų už vykdomas represijas, bet ir režimo finansinius rėmėjus

  VILNIUS, lapkričio 19 — Sputnik. Europos Sąjungos sankcijos Baltarusijos valdžios atstovams turi būti sugriežtintos, Europos Sąjungos Užsienio reikalų taryboje sakė laikinasis Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

  Visų pirma, Linkevičius pabrėžė, kad būtina didinti spaudimą Baltarusijos režimui ir kuo skubiau priimti trečiąjį ES sankcijų paketą.

  "Sulaikyta daugiau nei 25 tūkst. taikių protestuotojų, vyksta plataus masto baudžiamasis persekiojimas, politinių kalinių skaičius išaugo iki nematytų aukštumų. Brutalūs režimo veiksmai prieš Baltarusijos žmones tik stiprėja — itin žiauriai susidorota su jaunu protestuotoju R. Bondarenka. Tuo tarpu valdžia tik imituoja dialogą su opozicija ir rengiamas Konstitucijos pataisas. Vienintelė išeitis — nauji, laisvi rinkimai", — sakė ministras.

  Užsienio reikalų ministrai sutarė, kad reaguojant į stiprėjančias režimo represijas Baltarusijoje, būtina plėsti ES sankcijas, įtraukiant ne tik didesnį skaičių pareigūnų, atsakingų už vykdomas represijas, bet ir režimo finansinius rėmėjus.

  Europos Sąjunga įvedė asmenines sankcijas 55 Baltarusijos pareigūnams ir asmenims, atsakingiems, pasak Briuselio, už smurtą prieš protestuotojus. ES pabrėžė, kad jei smurtas tęsis, Sąjunga yra pasirengusi įvesti papildomas priemones.

  Lapkričio 6 dieną Europos Sąjunga oficialiai pristatė individualių sankcijų Baltarusijai, įskaitant respublikos prezidentą Aleksandrą Lukašenką, paketą.

  Sankcijos įsigaliojo paskelbus oficialiame ES žurnale. Dokumente pabrėžiama, kad šis sprendimas yra privalomas visoms Europos Sąjungos valstybėms narėms. Tiems, kurie yra sąraše, bus draudžiama atvykti į ES, be to, visas jų turtas Europos Sąjungoje gali būti įšaldytas. ES laiko Lukašenką atsakingu už represijas prieš opozicijos kandidatus, taikius demonstrantus ir žurnalistų gąsdinimą prieš ir po šių metų prezidento rinkimų. Savo ruožtu Lukašenka teigė "nesijaudinantis" dėl jam taikomų ES sankcijų.

  Lapkričio 13 dieną Europos Sąjunga pareiškime dėl protestuotojo Romano Bondarenkos mirties Baltarusijoje paskelbė apie savo pasirengimą įvesti papildomas sankcijas Minskui.

  Po rugpjūčio 9 dieną Baltarusijoje vykusių prezidento rinkimų, kuriuos šeštąjį kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, kuris, CRK duomenimis, surinko 80,1 % balsų, šalyje prasidėjo masiniai opozicijos protestai.

  Opozicija teigia, kad laimėjo Svetlana Tichanovskaja. Malšindamos protestuotojų, kurie nesutiko su balsavimo rezultatais, veiksmus saugumo pajėgos panaudojo ašarines dujas, vandens patrankas, garsines granatas, gumines kulkas. Protesto akcijos tęsiasi iki šiol, didžiausios — savaitgaliais. Be to, mitinguoja ir Lukašenkos, kurio inauguracija įvyko rugsėjo 23 dieną, šalininkai. Teisėsaugos institucijos praneša apie protestų Baltarusijoje radikalėjimą.

  Temos:
  Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (515)

  Dar šia tema

  Skvernelis perspėjo apie riziką sugadinti santykius su Lenkija
  Baltarusija sumažino dalyvavimo "Rytų partnerystėje" lygį
  Ekspertas: Baltarusijai nepakenktų "nušvitimas" dėl mitų apie Vakarus
  Tegai:
  sankcijos, ES, Lietuva, Baltarusija

  Svarbiausios temos