03:26 2021 Sausio 27
Tiesioginis eteris
 • USD1.2143
 • RUB91.2538
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (494)

  Lietuvos Ministrų kabinetas pabrėžė, jog laikysis linijos, kad atominė elektrinė yra nesaugi, ir todėl visos ES šalys neturėtų pirkti joje generuojamos energijos

  VILNIUS, gruodžio 7 — Sputnik. Naujoji Lietuvos vyriausybė planuoja paspartinti elektros tinklų sinchronizavimą su Europa ir tęsti Baltarusijos AE (BelAE) blokadą. Apie tai teigiama Vyriausybės programos projekte.

  Baltarusijos AE
  © Sputnik / Виктор Толочко

  "Turėtume atsilaikyti spaudimui ir ne tik neįsileisti joje [Baltarusijos AE] pagamintos elektros energijos į savo rinką, bet ir kiek įmanoma sumažinti jos patekimą į savo energetikos sistemą", — sakoma dokumente.

  Taip pat tarp tikslų yra ir absoliuti atominės elektrinės blokada visoje Europos Sąjungoje. Pažymima, jog Lietuva laikysis linijos, kad atominė elektrinė yra nesaugi, ir šiuo atžvilgiu nepirks energijos iš Baltarusijos.

  Kartu pažymima, kad Lietuvos elektros pralaidumas su Baltarusija (kuris dabar lygus nuliui) nebus įskaičiuojamas kaip bendrų Baltijos šalių pralaidumų prekybai su trečiosiomis šalimis dalis.

  Be to, Vyriausybė kaip vieną iš savo prioritetų įvardijo galingos energetinės infrastruktūros statybą šalyje vykdant "žaliąjį kursą", kuri padės "atkurti šalies nacionalinį saugumą" ir jos energetinę nepriklausomybę nuo kaimyninių šalių.

  Padėtis su Baltarusijos atomine elektrine

  BelAE yra netoli Astravo miesto, už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Lapkričio 7 dieną pirmasis elektrinės energijos blokas pasiekė 400 megavatų galią, elektra pradėjo tekėti į visus šalies regionus. Po to Lietuvos operatorius "Litgrid" nutraukė elektros energijos perdavimą iš kaimyninės šalies, sumažinęs komercinio srauto pajėgumą iki nulio megavatų.

  BelAE
  © Фото : пресс-служба Госкорпорации "Росатом"

  Vilnius nuo pat BelAE statybos pradžios smarkiai kritikuoja elektrinę. Valdžia yra nepatenkinta pasirinkta vieta ir mano, kad atominė elektrinė kelia "grėsmę šalies nacionaliniam saugumui", nors objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

  Lietuva gana ilgai negalėjo įtikinti kaimyninių Baltijos šalių atsisakyti elektros energijos iš BelAE. Rugpjūčio pabaigoje Ryga paskelbė, kad nustos prekiauti elektra su Minsku, jei BelAE pradės veikti, tačiau tuo pat metu Latvija gali tęsti prekybą elektra su trečiosiomis šalimis naudodama savo turimą ryšį su Rusija.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (494)

  Dar šia tema

  Lietuva nori susitarti su Latvija ir Estija dėl energijos iš BelAE boikoto
  Ekspertas: Lietuva ne tiek bijo BelAE, kiek nori apie tai pašnekėti
  Lietuva nebuvo patenkinta Baltarusijos atsakymu dėl nelaimės BelAE nebuvimo
  Ekspertas: vėjo jėgainės Lietuvai atsieis brangiau nei energija iš BelAE
  Tegai:
  Astravo atominė elektrinė (AE), Baltarusija, Lietuva

  Svarbiausios temos