10:32 2021 Sausio 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.2064
 • RUB89.5913
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą

  Pasak Vyriausybės vadovės, Lietuvai labai svarbus ne tik politinis bendradarbiavimas, bet ir sėkmingas strateginių projektų realizavimas energetikos, transporto ir kitose srityse

  VILNIUS, gruodžio 16 — Sputnik. Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė kalbėjosi su Estijos prezidente Kersti Kaljulaid ir aptarė dvišalį Baltijos šalių bendradarbiavimą. Apie tai praneša Vyriausybės spaudos tarnyba.

  Šalys aptarė valstybių bendradarbiavimą politikos, ekonomikos ir energetinio saugumo srityse, kovos su COVID pandemija priemones ir ekonomikos atsigavimo planus.

  Pokalbio metu akcentuota bendra poziciją dėl Astravo atominės elektrinės saugumo, aptarta politinė situacija Baltarusijoje. Buvo pareikšta, kad abi šalys turi toliau remti "teisėtus Baltarusijos žmonių lūkesčius".

  "Vyriausybės siekis — stiprinti strateginę partnerystę su Estija ir Latvija. Mums labai svarbus ne tik politinis bendradarbiavimas, bet ir sėkmingas strateginių projektų realizavimas energetikos, transporto ir kitos srityse. Manau, kad šiuos tikslus aptarsime ir kitais metais prasidėsiančio Lietuvos pirmininkavimo Baltijos Ministrų Tarybai metu", — sakė premjerė.  

  Pokalbio metu taip pat aptarti aktualūs ES darbotvarkės klausimai.

  Kitą savaitę planuojama nuotolinė trijų Baltijos šalių premjerų vaizdo konferencija.

  Ginčas dėl Astravo AE ir padėtis Baltarusijoje

  BelAE yra netoli Astravo miesto, už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Lapkričio 7 dieną pirmasis elektrinės energijos blokas pasiekė 400 megavatų galią, elektra pradėjo tekėti į visus šalies regionus. Po to Lietuvos operatorius "Litgrid" nutraukė elektros energijos perdavimą iš kaimyninės šalies, sumažinęs komercinio srauto pajėgumą iki nulio megavatų.

  Vilnius nuo pat BelAE statybos pradžios aršiai kritikuoja elektrinę. Valdžia yra nepatenkinta pasirinkta vieta ir mano, kad atominė elektrinė kelia "grėsmę šalies nacionaliniam saugumui", nors objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

  Gruodžio 11 dieną Europos Vadovų Taryba nurodė EK ieškoti būdų blokuoti energiją iš Astravo AE. ES lyderiai nerimauja, kad Baltarusijos branduolinis objektas gali neatitikti ES saugumo reikalavimų.

  Tačiau tai vyksta Baltarusijos vidaus konflikto, kilusio po rinkimų, fone.

  Masiniai opozicijos protestai Baltarusijoje prasidėjo po prezidento rinkimų, kuriuos šeštą kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka (VRK duomenimis, jis surinko 80,1 proc. balsų). Opozicija mano, kad nugalėjo Svetlana Tichanovskaja, kuri iškart po rinkimų išvyko į Vilnių.

  Baltarusijos generalinė prokuratūra pradėjo bylą pagal baudžiamąjį straipsnį dėl raginimų užgrobti valdžią, Tichanovskajai pateikti kaltinimai ir ji įtraukta į tarptautinį ieškomų asmenų sąrašą Baltarusijoje ir Rusijoje.

  Dar šia tema

  "Šūvis į galvą": kodėl Lietuva turėtų žlugdyti ekonomiką vardan Tichanovskajos
  Lietuvos verslininkas pareiškė apie didelę sankcijų prieš "Belaruskalij" kainą
  "Baltarusijos naftos kompanijos" dukterinė įmonė pristabdė eksportą per Lietuvą
  "Tokia nesąmonė": Lietuvoje įvertintos galimos sankcijos "Belaruskalij" atžvilgiu
  Tegai:
  vyriausybė, Astravo AE, Baltarusija, Kersti Kaljulaid, Ingrida Šimonytė

  Svarbiausios temos