08:48 2021 Sausio 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.2158
 • RUB91.1009
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (494)

  Minskas pareiškė, kad Lietuva neturi rimtų argumentų, ir tokiais pareiškimais Vilnius bando smogti šalies reputacijai

  VILNIUS, gruodžio 17 — Sputnik. Baltarusijos energetikos ministerija atsakė į Lietuvos pretenzijas dėl Minsko "neatsakingo požiūrio" į branduolinę saugą.

  Gruodžio 16 dieną Lietuvos energetikos ministras Dainius Kreivys griežtai pakomentavo Europos branduolinės saugos reguliavimo institucijų grupės (ENSREG) vizito Baltarusijos AE atšaukimą. Jis pareiškė, kad Baltarusija tariamai ir toliau ignoruoja branduolinės saugos bei aplinkosaugos standartų reikalavimus, ir pavadino tai yra absoliučiai netoleruotina.

  Tuo tarpu užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis teigė, kad branduolinės saugos užtikrinimo viltis Baltarusijos atominėje elektrinėje "atsimušė į sieną".

  Savo ruožtu Baltarusijos energetikos ministerija pabrėžė, kad Lietuva neturi rimtų argumentų, ir tokiais pareiškimais Vilnius bando smogti Baltarusijos reputacijai.

  "Ir faktas tas, kad Baltarusija bendradarbiavo ir ketina toliau bendradarbiauti su Europos branduolinės saugos reguliavimo institucijų grupe (ENSREG). Tarp šios autoritetingos organizacijos atstovų ir Baltarusijos specialistų susiklostė konstruktyvūs darbo santykiai. Dialogas vykdomas žingsnis po žingsnio, atliekant mūsų šalies nacionalinio veiksmų plano partnerių vertinimą, paremtą BelAE streso testų, kuriuos Baltarusija vykdė savanoriškai pagal Europos Sąjungos procedūrą, rezultatais", — pranešė Energetikos ministerija.

  Ministerijos atstovai pareiškė, kad BelAE kruopščiai ruošėsi Europos specialistų, kurie galiausiai nusprendė neatvykti, vizitui.

  "Kaip bebūtų, BelAE aikštelėje juos priimti yra pasirengę bet kuriuo kitu metu", — rašoma pranešime.

  Ministerija pažymėjo, kad Lietuvos valdininkų noras paversti Baltarusiją "kalta" ir pademonstruoti Europai "neatsakingą Baltarusijos požiūrį į branduolinį saugumą" atrodo kaip bandymas sukelti "triukšmą aplink darbinę situaciją".

  "Mūsų šalis, išgyvenusi Černobylio tragediją, puikiai jaučia didelę atsakomybę, kuria grindžiamas didelis BelAE projektas. Sauga visada buvo ir tebėra besąlygiškas prioritetas visuose elektrinės statybos etapuose", — apibendrino Energetikos ministerija.

  Anksčiau buvo pranešta, kad Europos branduolinės saugos reguliuotojų grupės (ENSREG) ir Europos Komisijos atstovai gruodžio 16–18 dienomis lankysis Baltarusijos AE statybvietėje, vertinant po 2018 metais atlikto testavimo nepalankiausiomis sąlygomis parengtą nacionalinį veiksmų planą. Vėliau Baltarusijos žiniasklaida pranešė, kad Europos partneriai priėmė sprendimą atšaukti vizitą.

  Vilniaus ir Minsko ginčai dėl BelAE

  BelAE yra netoli Astravo miesto, už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Lapkričio 7 dieną pirmasis elektrinės energijos blokas pasiekė 400 megavatų galią, elektra pradėjo tekėti į visus šalies regionus. Po to Lietuvos operatorius "Litgrid" nutraukė elektros energijos perdavimą iš kaimyninės šalies, sumažinęs komercinio srauto pajėgumą iki nulio megavatų.

  Vilnius nuo pat BelAE statybos pradžios aršiai kritikuoja elektrinę. Valdžia yra nepatenkinta pasirinkta vieta ir mano, kad atominė elektrinė kelia "grėsmę šalies nacionaliniam saugumui", nors objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

  Lietuva gana ilgai negalėjo įtikinti kaimyninių Baltijos šalių atsisakyti elektros energijos iš BelAE. Rugpjūčio pabaigoje Ryga paskelbė, kad nustos prekiauti elektra su Minsku, jei BelAE pradės veikti, tačiau tuo pat metu Latvija gali tęsti prekybą elektra su trečiosiomis šalimis naudodama savo turimą ryšį su Rusija.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (494)

  Dar šia tema

  Europos Vadovų Taryba nurodė EK ieškoti būdų blokuoti energiją iš Astravo AE
  ES branduolinės saugos ekspertai gruodį inspektuos BelAE
  Lietuva išpučia BelAE "grėsmę" Europai, pareiškė Baltarusijos energetikos ministerija
  Tegai:
  Astravo AE, Lietuva, Baltarusija

  Svarbiausios temos