19:55 2021 Kovo 06
Tiesioginis eteris
 • USD1.1938
 • RUB88.8807
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Situacija Baltarusijoje po prezidento rinkimų (583)

  Taip pat ministrė pirmininkė padėkojo už Europos liaudies partijos pritarimą Lietuvos siekiams užkirsti kelią "nesaugios" Astravo AE elektros importui į ES rinką

  VILNIUS, gruodžio 18 — Sputnik. Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė telefoninio pokalbio su Europos liaudies partijos pirmininku Manfredu Vėberiu metu aptarė situaciją Baltarusijoje, praneša Vyriausybės spaudos tarnyba.

  Pokalbio metu Šimonytė padėkojo už Europos liaudies partijos paramą Baltarusijos opozicijai ir pritarimą Lietuvos siekiams užkirsti kelią "nesaugios" Astravo AE elektros importui į Europos Sąjungą.

  "Sacharovo premija Baltarusijos opozicijai, įteikta šį trečiadienį Europos Parlamente, rodo tvirtą Europos sąjungos vertybinį pamatą. Neabejoju, kad Europos Sąjunga ir toliau ryžtingai rems už laisvę, demokratiją ir sąžiningus rinkimus kovojančius Baltarusijos žmones", — sakė ministrė pirmininkė.

  Buvo paliestas ir tinkamas Europos Sąjungos biudžeto ir ekonomikos gaivinimo plano panaudojimas krizės padariniams sušvelninti.

  Manfredas Vėberis informavo Šimonytę apie Europos Parlamente vykstančias diskusijas ir pakvietė ją Europos liaudies partijos grupės posėdyje pristatyti Lietuvos europinę politiką ir pasiūlymus dėl Baltarusijos.  

  Taip pat aptarta kova su COVID-19 pandemija ir pasirengimas skiepyti gyventojus.  

  Gruodžio 16 d. Europos Parlamente Baltarusijos opozicijai įteikta Sacharovo premija už minties laisvę, kurią atsiėmė buvusi kandidatė į Baltarusijos prezidento postą Svetlana Tichanovskaja ir opozicijos atstovė Veronika Cepkalo. 

  Gruodžio 17 dieną Seimas skyrė 2020 metų Laisvės premiją Baltarusijos opozicijai. Pagal priimtą Seimo nutarimą, Laisvės premija bus įteikiama Laisvės gynėjų dieną — sausio 13-ąją.

  Anksčiau Šimonytė aptarė padėtį Baltarusijoje ir BelAE su Estijos prezidente Kersti Kaljulaid. Pokalbio metu akcentuota bendra pozicija dėl Astravo atominės elektrinės saugumo, aptarta politinė situacija Baltarusijoje. Buvo pareikšta, kad abi šalys turi toliau remti "teisėtus Baltarusijos žmonių lūkesčius".

  Ginčas dėl Astravo AE ir padėtis Baltarusijoje

  BelAE yra netoli Astravo miesto, už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Lapkričio 7 dieną pirmasis elektrinės energijos blokas pasiekė 400 megavatų galią, elektra pradėjo tekėti į visus šalies regionus. Po to Lietuvos operatorius "Litgrid" nutraukė elektros energijos perdavimą iš kaimyninės šalies, sumažinęs komercinio srauto pajėgumą iki nulio megavatų.

  ES vėliavos, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Алексей Витвицкий

  Vilnius nuo pat BelAE statybos pradžios aršiai kritikuoja elektrinę. Valdžia yra nepatenkinta pasirinkta vieta ir mano, kad atominė elektrinė kelia "grėsmę šalies nacionaliniam saugumui", nors objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

  Gruodžio 11 dieną Europos Vadovų Taryba nurodė EK ieškoti būdų blokuoti energiją iš Astravo AE. ES lyderiai nerimauja, kad Baltarusijos branduolinis objektas gali neatitikti ES saugumo reikalavimų.

  Tačiau tai vyksta Baltarusijos vidaus konflikto, kilusio po rinkimų, fone.

  Masiniai opozicijos protestai Baltarusijoje prasidėjo po prezidento rinkimų, kuriuos šeštą kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka (VRK duomenimis, jis surinko 80,1 proc. balsų). Opozicija mano, kad nugalėjo Svetlana Tichanovskaja, kuri iškart po rinkimų išvyko į Vilnių.

  Baltarusijos generalinė prokuratūra pradėjo bylą pagal baudžiamąjį straipsnį dėl raginimų užgrobti valdžią, Tichanovskajai pateikti kaltinimai ir ji įtraukta į tarptautinį ieškomų asmenų sąrašą Baltarusijoje ir Rusijoje.

  Temos:
  Situacija Baltarusijoje po prezidento rinkimų (583)

  Dar šia tema

  ES priėmė trečiąjį Baltarusijos sankcijų paketą
  Ieško kaltų: Baltarusija atsakė į Lietuvos pretenzijas dėl BelAE
  Lietuva ir Lenkija sutarė skirti ypatingą dėmesį Baltarusijai 
  Tegai:
  Baltarusija, ES, Ingrida Šimonytė

  Svarbiausios temos