19:52 2021 Sausio 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.2143
 • RUB91.2538
  Politika
  Gauti trumpą nuorodą
  Sausio 13-osios byla (110)

  Rusijos tyrimų komitetas pateikė kaltinimus trims Lietuvos teisėjams, nagrinėjusiems Sausio 13-osios įvykių bylą, ir ketina pradėti jų tarptautinę paiešką

  VILNIUS, gruodžio 22 — Sputnik. Lietuvos nuolatinis atstovas prie Jungtinių Tautų biuro Ženevoje ambasadorius Andrius Krivas paprašė JT reaguoti į Rusijos veiksmus prieš Sausio 13-osios bylos teisėjus. Apie tai praneša Lietuvos užsienio reikalų ministerija. 

  Gruodžio 21 dieną Krivas laišku informavo JT specialųjį pranešėją teisėjų ir teisininkų nepriklausomumo klausimams Diegą García-Sayáną apie "neteisėtus" Rusijos veiksmus prieš Lietuvos prokurorus bei teisėjus, tyrusius ir nagrinėjusius Sausio 13-osios bylą, bei paprašė specialiojo pranešėjo pagal mandatą į situaciją reaguoti.

  Ambasadorius laiške atkreipė specialiojo pranešėjo dėmesį į 2020 metų gruodžio 14 dieną pasirodžiusią informaciją, kad Rusijos tyrimų komitetas pateikė kaltinimus in absentia trims Lietuvos teisėjams, nagrinėjusiems Sausio 13-osios įvykių bylą, ir ketina pradėti jų tarptautinę paiešką.

  "Lietuvos Vyriausybė tokius veiksmus laiko atviru spaudimu Lietuvai, jos teisinei sistemai ir teisėsaugos pareigūnams. Tai yra netoleruotina ataka prieš teisėjų nepriklausomumą, nešališkumą ir teisės viršenybės principą apskirtai", — rašoma laiške. 

  Tai yra jau antrasis Lietuvos nuolatinio atstovo Ženevoje laiškas JT specialiajam pranešėjui teisėjų ir teisininkų nepriklausomumo klausimams Rusijos veiksmų dėl Sausio 13-osios bylos tema.

  Anksčiau Rusijos Federacijos tyrimų komitetas už akių pareiškė kaltinimus teisėjams Ainorai Macevičienei, Virginijai Pakalnytei-Tamošiūnaitei ir Artūrui Šumskui. Tyrimo metu buvo imtasi būtinų priemonių tarptautinei kaltinamųjų paieškai organizuoti.

  Tyrimų komitetas pabrėžė, kad nuosprendžio paskelbimo metu teisėjai žinojo, jog įvykiai Vilniuje vyko tuo metu, kai Lietuvos TSR buvo TSRS dalis.

  Sausio 13-osios įvykių Vilniuje byla

  Lietuvos Aukščiausioji Taryba 1990 metų kovo 11 dieną paskelbė respublikos nepriklausomybę. 1991 metų sausio mėnesį Lietuvoje prasidėjo protestai, į respubliką buvo išsiųstos specialiosios pajėgos. Sausio 13-osios naktį sovietų šarvuočių kolona pasiekė Vilniaus centrą. Tą naktį prie Vilniaus televizijos bokšto įvyko ginkluotas susirėmimas. Lietuva be įrodymų tvirtina, kad tai pradėjo sovietų kariai. Incidento metu žuvo 14 žmonių, daugiau kaip 600 buvo sužeisti.

  Kovo mėnesį Vilniaus apygardos teismas paskelbė nuosprendį. Byloje buvo kaltinami 67 žmonės, dauguma iš jų — už akių. Tarp kaltinamųjų buvo Rusijos, Baltarusijos ir Ukrainos piliečiai. Prieš teismą stojo tik du žmonės — Rusijos kariuomenės atsargos pulkininkas Jurijus Melis ir buvęs karys Genadijus Ivanovas, kuris buvo nuteistas ketveriems metams.

  Maskvoje nuosprendis buvo pavadintas "neteisėtu". Rusijos Federacija pabrėžė, kad Lietuvos teisėsaugos institucijos nepateikė nė vieno sovietų kariškių kaltės įrodymo. Maskva pažymėjo, kad posėdžių metu buvo pažeidžiamos visos tarptautinės ir Lietuvos vidaus teisės normos, o rusai buvo teisiami už nusikaltimus, kurių nepadarė.

  Temos:
  Sausio 13-osios byla (110)

  Dar šia tema

  Rusijos TK už akių apkaltino Lietuvos teisėjus už rusų nuteisimą Sausio 13-osios byloje
  Tegai:
  Sausio 13-oji, Rusija, Lietuva

  Svarbiausios temos